Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bayram coşkusunu bitiren iki acı kayıp..

23.9.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Leyla Alaton ile 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirmiş, umut dolu bir genç olarak tanışmıştım. Alarko'nun murahhas azası Hulusi Damgacıoğlu, inşaat mühendisi babam Nuri Tümbek'in arkadaşı idi ve beni meslek seçimimde  fikir almam için kendisine göndermişti. Hulusi Bey de Leyla Alaton'a. Leyla Alaton beni oturuşu, kalkışı,hayata karşı dik duruşu, cesur konuşmaları ile bir kadın yönetici ve iş sahibi girişimci olarak çok etkilemişti. "İş aramak lükstür, değerini bil." diyordu bana. Dile kolay 30 yıldır zaman zaman Leyla Alaton'u arar, fikirlerini sorar, danışırım. Bir gün bile mesajlarıma, telefonlarıma yanıt vermeme gibi bir durum söz konusu olmamıştır. Herkese eşit davranır ve yetişmeye çalışır. Kimseyi incitmez. Neden böyledir diye düşündüğümüzde ise yanıtını babası İshak Alaton'un kişiliğinde bulmak mümkün. Sosyal demokrat bir iş adamı olan İshak Bey kızını da aynı şekilde yetiştirmiştir. Herkesi eşit gören bir anlayış.

Kariyerimin ilk bölümünde bir perakende şirketinde üst düzey yöneticilik yapıyordum, Alman şirketin ceosu Türkiye'ye geldiğinde iş alemi için düzenlediğimiz yemeklere  İshak Alaton icabet eder ve Türkiye ve geleceği ile ilgili düşüncelerini iletirdi. Hep olumlu bir insandı ve konuşmaları hep yatırım ile ilgili idi. Bana her seferinde projelerim olup olmadığını sorar ve kendisine projelerimi anlatınca, daha büyük proje yapmalısın derdi. Son çıkan "Lüzümlu Adam" ve Lüzumsuz Adam" kitaplarını okumuş, babasına getirilen vergi yükünü ve cezayı ailecek ödeyemeyince nasıl da taş ocaklarına sürülüp, hastalandığını öğrenmiş, içim kan ağlamıştı. İnsan çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadıklarını ne yazık ki unutamıyor. İshak Alaton çocukluk yıllarında ağır bir darbe yemişti.

Bayramı yasa çeviren ikinci acı da Tarık Akan'ın aramızdan ayrılışı idi. Sosyal demokrat kişiliği ve toplum sorunlarına olan duyarlılığı ile gönlümüze taht kuran Tarık Akan'a sanki ailemizden biri aramızdan ayrılıyormuş gibi üzüldük ve kahrolduk. "Sanatçı" işte böyle olmalıydı. İz bırakmalıydı. O da iz bıraktı gitti.

Alaton ve Akan Ailelerine Allahtan sabırlar diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test