Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü

14.12.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya’da 21 Aralık tarihi Uluslararası Kooperatifler İttifakı (International Cooperative Alliance-ICA) tarafından 1923 yılından bu yana “Dünya Kooperatifçilik Günü” olarak kutlanmaktadır. Kuruluşu 1895 yılında olan ICA’in 96 farklı ülkeden 275 üyesi bulunmaktadır. Ülkemiz ICA’nin aktif bir mensubu ve birçok biriminde yönetim kurulu üyesidir. ICA, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Avrupa Birliği, gönüllü kuruluşlar gibi Dünyanın önde gelen kurumları ile birlikte gittikçe artan yoksulluk, açlık, çevresel sorunlar, sağlık, eğitim gibi evrensel konuların yeni milenyumda çözümüne yoğunlaşmıştır.

 

Gerçekten de 2025 yılında 12 milyara ulaşacak Dünya nüfusunun yeterli ve kaliteli gıdaya ulaşabilmesi gereklidir. İnsanın hayatını sürdürebilmesi için mutlak gereksinim duyduğu ihtiyaçların başında gıda gelmektedir. Ne yazık ki her gün 25 bin kişi, en açısı her beş saniyede bir çocuk açlıktan öldüğü bir Dünya’da huzurdan bahsedilemez. Dünya sorunlarına çözüm arayışları sürerken yaşanan son küresel ekonomik krizde Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dev şirketler ve hükümet kuruluşları batarken, kooperatif kuruluşlarının krizden etkilenmemeleri aksine daha da güçlenerek çıkmaları büyük bir sürpriz olmuştur. Birleşmiş Milletler bu gelişme üzerine 2012 yılını ve 2020 yılını Dünya Kooperatifler Yılı olarak seçmiştir. Bu arada küresel sorunların çözümü için kilit sektör olarak tarım görülmeye başlamıştır. Ekonomik krizler, küresel ısınma, hızlı nüfus artışı gibi sorunlar karşısında büyük baskı altında kalan üretim alanlarının korunması ve sürdürülebilir kaynak yönetimini sağlamak açısından tarım, 2000’li yılların başında Dünya’nın kurtarıcısı durumuna gelmiştir. Özellikle yoksulluğun yaygın olduğu kırsal alanda tarıma dayalı ekonomik ve sosyal tedbirler ile Refah Dağılımında Denge sağlanması ilke olarak kabul edilmiştir. Son 15 yılda Birleşmiş Milletlerin bütün uluslararası yılları tarım ile ilgili olması tarım kooperatiflerinin önemini ön plana çıkartmaktadır.

 

Tarım giderek önem kazandığı, özellikle tam bağımsızlık açısından silahtan daha önemli hale gelen Gıda Güvencesini sağlamak ve Güvenilir Gıda temin etmenin vazgeçilmez bir hale geldiği günümüzde, Türkiye büyük bir avantaja sahiptir. Ülkemiz, iklimi ve 24,5 milyon hektar tarıma uygun işlenebilir arazi varlığı ile Dünyada tarımsal üretimde 12.ci, AB ise 1.nci sırada yer almaktadır. Tarımsal ekonomi büyüklüğü bakımından ise Dünya’da 7.nci büyüklüktedir. Bu durumu muhafaza etmek ve daha ileri seviyelere çıkartmakla sorumluyuz. Fakat önümüzde bizleri bekleyen ciddi sorunlar bulunuyor.

 

Sorunlarımızın üstesinden gelmek, ekonomik ve sosyal sürdürülebilir çözümler üretmek zorundayız. Bunu tek başına çiftçinin yapması beklenemez. Devletin hizmetinin en iyi şekilde aktarılması ve çiftçinin isteklerinin en doğru şekilde yetkili makamlara iletilmesinde üretici örgütlerinin büyük sorumlulukları bulunmaktadır. İşte burada kooperatiflere olan ihtiyacımız ve onların sektör için önemi ortaya çıkmaktadır. Bütün gelişmiş ülkeler, gelişmişliklerinde kooperatiflere çok şey borçludur. Bugün özellikle tarım ve finans sektöründe kooperatifler piyasaya iyece hakim olmaya başlamışlardır. Dünyanın en büyük şirketleri arasında ciddi sayıda milyonlarca Dolar ciroya sahip kooperatif bulunmaktadır.

 

Üstelik kooperatifler, şirketlere göre daha sosyal amaçlı kuruluşlardır. Yani şirketlerde olduğu gibi ekonomik faaliyetlerden kâr elde edip, sermayeye maksimum düzeyde kâr dağıtmayı amaçlamazlar. Kooperatiflerin esas amacı; yeteri derecede iktisadi güce sahip olmayan gerçek kişilerin meslek ve geçimlerine ait ihtiyaçlarını karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle rasyonel şekilde ve ekonomik olarak karşılamak ve temin etmekten ibarettir. Ülkemizde yaklaşık 150 yıldan daha fazla bir geçmişe sahip kooperatiflerimizin ekonomik ve sosyal açıdan birçok yararı bulunmaktadır. Bunlardan hemen ilk akla gelenler, verimliliği artırmak, ucuz girdi temini, ürünün değer fiyatına satmak, katma değeri yükseltmek, vergi muafiyetleri almak, sigorta yoluyla risklerin karşılanması ve hukuki kolaylıklar şeklinde sıralanabilir. Bunlara aracı ve tefeci bağımlılığının ortadan kalkması ile bağımsızlık ve kendine güvenin sağlanması, genel ekonomik durumun düzelmesi ve sosyal dayanışmanın güçlenmesi mesleki hareket yeteneğinin artması, ortaklar arasında eşitlik ve adalet duygularının gelişmesi, kültürel yaşamın zenginleştirilmesi gibi konularda sağlanan faydalar da eklenebilir. Bunların yanı sıra kıt üretim kaynaklarının daha iyi kullanılması ve korunması, ülke ihtiyaçlarının doğrudan daha az masrafla karşılanması gibi daha genel faydaları da bu listeye ekleyebiliriz.

 

Özetle; iyi yönetilen, başarılı çalışmalar yaparak halkın desteğini kazanan kooperatifler, bulundukları çevreye kooperatif hizmetlerinin yanı sıra birçok sosyal-kültürel etkinlikler de getirmekte ve ülke kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktadırlar.

 

Uluslararası Kooperatifler İttifakı (International Cooperative Alliance-ICA) tarafından 1923 yılından bu yana 21 Aralık tarihi Dünya Kooperatifçilik Günü olarak kutlanmaktadır. Kuruluşu 1895 yılında olan ICA’in 96 farklı ülkeden 275 üyesi bulunmaktadır. Ülkemiz ICA’nin mensubu ve yönetim kurulu üyesidir. Ülkemizde Kooperatifler, diğer gelişmiş bütün ülkelerde olduğu gibi evrensel kooperatifçilik prensiplerine uygun olarak kurulmaktadır. İdare şekilleri ve katılım şartları demokratik ortamda gerçekleşmektedir. Hukuki alt yapı, destekler ve tecrübe birikimi açısından ciddi bir farklılığımız bulunmamaktadır. Fakat özellikle AB ülkelerine baktığımız zaman, bizim kooperatiflerimizin oradaki emsalleri kadar piyasada etkili olamadıklarını görüyoruz. Avrupa Birliği’nin tarım ve balıkçılık alanındaki ortak politikalarına ait ortak piyasa düzenlemeleri ağırlıklı olarak kooperatif tabanlı üretici örgütleri üzerinden yürütülmektedir. Bu konuda AB kaynaklı fonlar kullanılarak yapılan projeler sonucunda ciddi birikimler elde edilmiştir. Gelecek yıl bu tip projelere yenileri eklenecek ve ülkemiz kooperatiflerinin de gelişmiş ülkelerdeki emsalleri kadar güçlü bir yapıya kavuşturulması için çalışmalar yürütülecektir. Kooperatifler aracılığı ile üretimin, pazarın talebine göre planlandığı, gıda değer zincirinde ile kooperatifin rolünün arttırıldığı ve en önemlisi piyasada üreticinin kooperatifi sayesinde Rekabet Gücüne kavuştuğu bir düzen, hem üreticinin hakkını koruyacak hem de tüketicinin daha ucuza gıdaya ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Devletimiz 1960’li yıllardan bu yana Tarım Bakanlıkları aracılığıyla kooperatifçiliğimizin gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla desteklemelerde bulunmuş ve projeler yürütmüştür. Bu kapsamda 1990’lı yıllardan bu yana 2.500’den fazla kooperatife 2 milyar 300 milyon TL kredi kullandırılmıştır. Geçtiğimiz yıllara kadar kooperatiflerimiz tip projeler ile krediler kullandırılarak desteklenmiş ve destekleme ödemelerinde öncelikler tanınmıştır. Bu desteklemeler sayesinde bugün 4 milyondan fazla çiftçimizin ortak olduğu 12 binden fazla tarımsal kooperatif kurulmuş ve ülkemizde tarımsal kooperatifçilik önemli bir yapılanmaya ulaşmıştır. Bundan sonra bu mevcut yapının piyasada daha etkin hale getirilmesine yönelik tedbirler alınmalıdır. Tarımda bir dev, üretimde birçok üründe lider olan bir ülke olarak mevcut yapısal sorunların çözümü için kooperatifler, daha etkin ve gelişmiş ülkelerdeki emsalleri gibi güçlü olmalıdır. ülkemiz ve milletimiz büyük önemi olan Kooperatiflerin, 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Gününü kutluyoruz.

 

Unutmamak gerekir ki; “Daha Güçlü Bir Türkiye İçin Daha Güçlü Bir Tarıma, Daha Güçlü Bir Tarım İçin Daha Güçlü Bir Kooperatifçiliğe İhtiyaç Vardır”.

 

Etiketler : kooperatifçilik,

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test