Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bir samimiyet hikayesi

14.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Marmara Grubu Vakfı'nın düzenlediği 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi 4-6 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul'da WOW Otelde gerçekleştirildi.

20. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Moldova-Gagavuzya Özerk Bölgesi de Başkan Irina Vlah’la temsil edildi.

20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne üç önceki Başbakan da iştirak etti. Polonya Başbakan Yardımcısı Grzegorz Kolodko, Romanya Başbakanı Victor Ponta, Slovenya Başbakanı Alenka Bratusek ile beraber, önceki Cumhurbaşkanları Türkiye’den Abdullah Gül, Arnavutluk’tan Bamir Topi, Avusturya’dan Heinz Fischer, Moldova’dan Petru Lucinschi, Romanya’dan Emil Constantinescu, Hırvatistan’dan Stjepan Mesic, Ivo Josipovic, Letonya’dan Valdis Zatlers, Sırbistan’dan Boris Tadić de 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ndeydi. Aralarında bakan, eski bakan, büyükelçi, iş kadını, işadamı, akademisyen ve din adamından oluşan 323 yabancı konuk da 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde hazır bulundu.

Böylesine önemli bir sivil etkinliğe referanduma odaklanan medyamız pek ilgi göstermedi.

Dünyaca ünlü, vizyoner yazar, 84 yaşındaki Edward de Bono'nun Türkiye'ye on beş dakikalık bir konuşma için gelmesi kimsenin dikkatini çekmedi. Oysa Edward de Bono'nun, 1998'den bugüne ülkemizde yayınlanmış on bir kitabı bulunmaktaydı. Ve dünyada kabul gören paralel ve çoklu düşüncenin yaratıcısıydı.

Nassir Abdulazizi Al-Nasser Türkiye'ye geldi. Birleşmiş Milletler'in iki numarası olan Al - Nasser aynı zamanda Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ünvanını taşımaktadır. O da on beş dakikalık bir sunum için Newyork'tan aramıza geldi. Kimse farkında bile olmadı.

"İslam’la Dayanışma Ruhu Çerçevesinde Şiddet ve Terör Ortamında Dinlerin Barışa Katkısı; Mültecilik ve Terörün İlişkisi" oturumunda Prof.Dr. Ali Bardakoğlu vardı. Patrik Bartholomeos vardı. Katolik ve Ortodoks Süryani önderleri vardı. Azerbaycan'ın Din İşleri Bakanı ile iki numaralı dini önderi vardı. Rusya'dan, Ukrayna'dan, Güney Afrika'dan kanaat önderleri vardı. Din - siyaset ilişkisinde şiddetin, terörün, saygısızlığın, hoşgörüsüzlüğün, savaşın egemen oluşuna dikkat çeken konuşmacılar, dinin Ortadoğu'da, Kafkaslarda, Afrika'da, Amerika'da terör örgütlerince propaganda aracı olarak kullanılmasını anlattılar. Kimse farkında olmadı.

Dünyada yaşanan savaşlar, çatışmalar nedeniyle yerlerinden kopan insanlara tüm dinlerin yardım etme emri verdiğini hatırlatan konuşmacılar, Türkiye'de bulunan ya da Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenlerin durumlarını belgelerle gündeme getirdiler.

Avrupa'nın durumu, Türkiye ile ilişkileri tartışıldı. Bir yol ayrımında olan insanlığın, nasıl ve neden buraya gelişine ait düşüncelerini sergilediler.

Hasılı 44 ülkeden önemli üç yüz önemli insan yan yana geldi. Bunlar ülkelerinden on veya on beş dakikalık bir konuşma yapmak için iki veya üç günlerini ayırıp, buraya gelmiş şahsiyetlerdi. Huzurlarına varmaya kalksanız, kolay kolay ulaşamayacağınız bu değerli insanlar, bir sivil toplum kuruluşuna itibar ederek İstanbul'da bir araya geldiler. Bana göre bu birliktelik ülkemizin tanıtımı için büyük bir fırsattı. Bu fırsatı görmezden geldik.

Marmara Grubu Vakfı bir sivil düşünce kuruluşudur. Mütevazi imkanlarla, bir avuç inanmış insanın gerçekleştirdiği Avrasya Ekonomi Zirveleri ise uluslararası alanda bu sivil düşünce kuruluşunun Türkiye'nin aydınlık yüzü olarak tanındığı, kabul gördüğü bir platformudur. Dolayısıyla dünyada bilinen, tanınan bir platform olarak Avrasya Ekonomi Zirveleri sürdürülebilir bir etkinlikle yirmi yaşını idrak etmiştir. Bu sivil düşüncenin geleceği açısından bir ümittir. Samimiyet ise bu ümidin ana kaynağıdır.

Gelecek Hafta: Yazımı kaleme aldıktan sonra Sakıp Sabancı'nın ölüm yıldönümü dolayısıyla katıldığım anma toplantısında Prof. Dr. Nermin Abadan'ı dinledim. Kendisine Sabancı Ödülü verilmesi münasebetiyle yaptığı konuşmada göç konusunu işledi. Gelecek hafta O'nun müstesna değerlendirmelerini sizlerle paylaşacağım.


Dünyada ünlü yazar, vizyoner Edward De Bono, 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde...

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test