Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Tarihi ve vicdani sorumluluk

14.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz ve halkımız için o büyük gün gelip çattı. Bu pazar, ülkemizin yönetim rejimi ve sistemi ile ilgili tarihi bir tercihte bulunacağız. Bir bakıma ülkemizin ve halkımızın kaderini belirleyeceğiz. Anayasada yapılmak istenen değişiklikler için sandığa gidip oylarımızı kullanacağız.

Öncelikle bu halk oylamasının, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını; insanımıza, halkımıza, en önemlisi de gelecek kuşaklara iyilikler ve güzellikler getirmesini içtenlikle diliyoruz.

Oyumuzu mutlaka kullanmalıyız
Seçmen niteliği taşıyan her yurttaş, pazar günkü referandumda mutlaka sandığa gitmeli ve oyunu kullanmalıdır. Bu hem ülkemizin cumhuriyet ve demokrasi tarihine karşı sorumluluğumuz, hem de ülkemizin geleceğine, gelecek kuşaklarına karşı ödevimizdir. Her seçmen, bu ödevini büyük bir ciddiyet ve sorumlulukla yerine getirmelidir. Unutmayalım ki, anayasada yapılmak istenen değişiklikler, ülkemizin önündeki onlarca yıllık geleceğe damga vuracaktır. Başta çocuklarımız ve torunlarımız olmak üzere, gelecek kuşakların kaderini belirleyecektir.

Pazar günü sandık başında tercih mührünü elimize aldığımızda, işte böylesine ağır bir sorumluluk altında olduğumuzu, yüreğimizin derinliklerinde hissetmeliyiz. Bunun ciddiyetiyle, elimizi vicdanımıza koyarak, özgür aklımızın ve yüreğimizin sesini dinlemeliyiz.

Aklımızla ve vicdanımızla
İki ay önce bu köşede yayımlanan ‘Akıl ve vicdan terazisi’ başlıklı yazımızda; referandumun önemine dikkat çekip, şöyle yazmıştık: “Böylesi önemli bir oylamada doğru karar verebilmek için, başvuracağımız temel dayanak, özgür aklımızın ve demokrat vicdanımızın terazisi olacaktır. Söz konusu anayasa değişikliği ile ilgili bize sunulan tüm bilgileri, verileri, yorumları; öncelikle aklımızın ve yüreğimizin süzgecinden geçirerek, akıl ve vicdan terazisinde tartmalıyız.”

Sonra da şöyle devam etmiştik: “16 Nisan’daki referandumda, siyasal kimliklerimizle ve parti aidiyetlerimizle oy kullanmayacağız. Ülkemizin geleceğini oylayacağız… Dolayısıyla bu oylama bir parti seçimi değil, tamamıyla bir memleket meselesi. Tercihlerimizi bu gerçeği bilerek yapmalı ve oylarımızı buna göre kullanmalıyız.

Cumhuriyet ve demokrasi için
Cumhuriyetin ve demokrasinin temel değerleriyle örtüşen çoğulcu parlamenter sistemden yana mı olacağız, yoksa otoriter tek adamlık rejimini mi ülkeye getireceğiz? İşte temel soru ve mesele budur. Kararımızı, bu gerçeği bilerek ve geleceği düşünerek oluşturmalıyız.

Anayasa değişikliğini içeren maddeleri ve onların yol açacağı değişiklikleri, tüm yönleriyle irdelemeli ve değerlendirmeliyiz. Hangi siyasal görüşten olursak olalım, gönlümüzde hangi partinin rozeti bulunursa bulunsun, toplumsal yaşamın neresinde yer alıyorsak alalım; bütün bunları bir kenara bırakıp, vereceğimiz kararı tamamen kendi özgür irademizle vermeliyiz. Bu bizim ve seçmen niteliğine sahip her yurttaşımızın, tarihi ve vicdani sorumluluğudur. Unutmayalım ki, tarihe ve gelecek kuşaklara karşı hepimiz sorumluyuz.”

Memleket meselesi bilinciyle
İşte o büyük sorumluluk günü geldi. Kampanya süresince konuyla ilgili pek çok şey yazıldı söylendi. Özellikle son günlerde, iktidar çevreleri konuyu bir parti - kişi seçimine ve çekişmesine çevirmeye çalıştı. Anayasa dışında her şeyi konuştular. Gerçekten işin şirazesi kaydı. Oysa yapılacak olan bir anayasa değişikliği oylaması... Ve şimdi artık tercih zamanı…

Aslında bu referandumun, OHAL’siz bir ortamda ve her iki seçeneği savunanların eşit, adil ve hakkaniyetli kampanya yürütebildiği koşullarda yapılmasını isterdik. Devletin kurumlarının ve temsilcilerinin tarafsız ve objektif olmasını, her iki seçeneğe de aynı mesafede durmasını arzulardık. Ama maalesef böyle olmadı. Tarih ve gelecek kuşaklar, bugünleri değerlendirirken, bu gerçekleri mutlaka dikkate alacaktır.

Her şeye karşın, yurttaşlarımızın önemli bir çoğunluğunun, bu pazar ‘memleket meselesi’ bilinciyle hareket edeceğine yürekten inanıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test