Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yeni bir Tony Blair olayı

12.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. Fransız tarihinin en genç lideri olarak 39 yaşındaki Emmanuel Macron Cumhurbaşkanı oldu. Resmi sonuçlar, rakibi Marine Le Pen karşısında Macron’un yüzde 33.9’a karşı yüzde 66.1 oy oranı ile kazandığını gösteriyor.

Ancak ayrıntıya inildiğinde durumun pek parlak olmadığını söylemek mümkün. Katılım oranı yaklaşık yüzde 75. Yüzde 10 kadar da beyaz ve geçersiz oy var. (Fransız seçimlerinde protesto oyu olarak beyaz pusula da sayıma dâhil ediliyor) (Katılmayanlar + beyaz + geçersiz) oylar, kayıtlı seçmenin üçte biri kadar. Macron’un oy oranı yüksek gözükse de, oy atma imkanına sahip yaklaşık 47.5 milyon Fransız’ın ancak yüzde 44’ü yeni Başkan’a oy atmış.

Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanının geleceğinin parlak olup olmadığının  bir göstergesi de önümüzdeki Haziran ayındaki milletvekili seçimleri olacak. Macron yola partisiz çıktı. Sol hareketleri toparlayan Melenchon dışında ikinci turda kendisini destekleyen “Gaulist” (“Cumhuriyetçi”) ve “sosyalist” partiler bu kez kendi başlarına seçime katılacak. Bu durum, Cumhurbaşkanının denetleyemediği bir meclis aritmetiği ortaya çıkarabilir. Bu nedenle Macron hayranları hemen bayram yapmamalı…

 

Kaskatı bir tip
Nilgün Cerrahoğlu köşesinde, sivri dilli aktör Gerard Depardieu’nun yeni Başkan için şunları söylediğini aktarıyor: “Macron o kadar renksiz ki, bir yumurta akından farksız. Sesi bana ulaşmıyor. İçime işlemiyor.”

Birkaç yıl öncesine kadar Fransız kamuoyunda tanınmamış bir isim olan Macron, genç yaşında bu noktaya nasıl geldi? Macron, Fransız siyasetçileri yetiştiren ENA’dan mezun oldu ve 2004 yılında Maliye Bakanlığında çalışmaya başladı. Bu arada, Cumhurbaşkanı Mitterrand’ın danışmanı Jacques Attali ile tanıştı. Bu tanışıklık onun Rothsthschild & Co. Yatırım Bankacılığı’na girmesini sağladı. Bu arada, kendisinden önceki D’Estaing, Sarkozy, Hollande vb. siyasetçiler gibi Amerikan’ın küresel çıkarlarını savunacak liderleri yetiştiren “young leaders” (genç önderler) programına katıldı.

Bu ilişkiler sayesinde, Avrupa ile ABD arasında ekonomik ve siyasi bağların geliştirilmesi için kurulmuş olan “Trilatérale”, “Bilderberg” ve “CFR” gibi kuruluşlarla temasa geçti.

 

Küresel sermayenin keşfi
Macron, Rothschild bankasından sonra 2012’de  “sosyalist” partili Cumhurbaşkanı Hollande’ın danışmanı, 2014’de  hükümette bakan, 2016’da partisiz “Yürüyüş” (en marche) hareketi’nin kurucusu oldu. Birileri ona “yürü ya kulum” demişti artık.

GÖZLEM yazarı Öcal Uluç abimiz , 101 yaşında ölen David Rockefeller üzerine yazdığı 24 Mart 2017 tarihli yazıda, Rothschild, Rockefeller gibi bir avuç ailenin elindeki küresel sermayenin hedeflerini çok güzel özetlemişti:

“Emperyalizmi, kapitalizmi yaratanlar için çok şey yazılmış, söylenmiştir… ama çok açıktır ki, uygulamada asıl sahipler Rothschild / Rockefeller aileleridir ve onların gösterdiği istikamette ve onların temsilcilerinin önderliğinde kurulan sermaye ağıdır. Başta CFR / Bilderberg / Trilateral olmak üzere dünya çapında ve yerele kadar inen bir kuruluş ağı, dünya sermayesinin yahudi büyükleri tarafından çizilen 125 yıllık rotadan sapılmamasını sağlamak üzere kurulmuşlardır ve bugün de büyük etkinlikleri vardır.”

İlk turu kazandıktan sonra Macron’un çok pahalı bir lokantada kendisini destekleyen zenginlerle yediği dillere destan yemek, onun hangi çevrelerle içli dışlı olduğunu çok iyi gösteriyor aslında.

 

Zor günler
Öyle görülüyor ki, Macron’u da, kendisini destekleyenleri de zor günler bekliyor. Ekonomiyi canlandırıp Almanya karşısında Fransa’yı gerilemekten kurtarabilecek mi? Yüzde 10’u geçen işsizlik karşısında ne yapacak? Sendikalar ile patronlar arasında uzlaşma sağlayabilecek mi? Uluslararası alanda ABD takipçiliğini bırakabilecek mi?

Bu soruların cevapları Fransız halkı için yaşamsal önemde. Dünya siyaset sahnesinde İngiliz halkını “yenilikçi” görünümü ile uzun süre kandıran, sonuçta ise ABD emperyalizminin kuklası olarak tarihe geçen yeni bir Tony Blair olayı ile karşı karşıyayız. Tüm dünyada toplumsal yaşam, dolayısıyla da siyaset çok geri, çok düşük noktalara geldi. Bu durumu tersine çevirmek şart!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test