Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yeni bir küreselleşme modeli: Bir Kuşak, Bir Yol

18.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya değişiklikler yaşıyor.

Amerika'da Donald Trump; "Make America Great Again – Amerika'yı yeniden büyük yapalım" hareketinde elde ettiği başarıyla herkesi şaşırttı.

İngiltere'de Teresa May; "Brexit – Ayrılma" kalkışmasıyla Avrupa Birliği'ne meydan okudu.

Emmanuel Macron; "En Marche – Yürüyüşte " söylemiyle Fransa siyasetinde yeni bir devrim yarattı.

14 Mayıs 2017 günü Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping; "One Belt – One Road- Bir Kuşak-Bir Yol" düşüncesiyle 65 ülkeyi bir araya getiren yeni bir küreselleşme modelini ortaya koydu.

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın ortaya koyduğu yeni küreselleşme modeli, bir araya gelen Asya, Avrupa ve Afrika liderlerinden kabul görürken, Peru, Şili gibi ülkelerin Cumhurbaşkanları da projenin Deniz Yolu ayağının Latin Amerika'yı da kapsaması isteğinde bulundular.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri daha da ileri giderek, Amerika ve Avustralya'nın bu projenin dışında kalmaması gerekliğinin üzerinde durdu.

Evet yeni küreselleşme Bir Kuşak-Bir Yol veya bizim deyişimizle Tarihi İpek Yolu değişik bir boyutta 14 Mayıs 2017 günü start aldı. Kara ve Deniz İpek Yolu'nda geçiş noktasında bulunan Türkiye de bu projenin belli başlı aktörü olarak, Pekin'de temayüz etti.

14 Mayıs 2017 günü Cumhurbaşkanlarının ve hükümet yetkililerinin bir araya gelmesiyle Pekin'den Londra'ya, Pekin'den Venedik'e yeni bir diplomasi alanın oluştuğuna tanık olduk.

Bilginin ve manevi değerlerin etkin bir şekilde değişiminin gerçekleştiğini dikkate alan altmıştan fazla ülke, ortak hareket etme kararlılığını gösterdi. Böylelikle dinler, etnik gruplar ve bireyler arası ilişkilerde evrensel ilkelerin galip gelmesi ve her türlü çatışmanın önlenebilmesi için en önemli koşul olan barış ve saygı kültürüyle işbirliği gerçekleştirme kararlığını devletler ortaya koydular. İpekyolu projesi hem bir ticaret yolu hem de tarihsel ve kültürel değer olarak Asya'yı Avrupa'ya ve Afrika'ya bağlayan bir hat olmasının ötesinde, bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların izlerini taşıyan olağanüstü tarihsel ve kültürel bir zenginliğin kapısını da aralayacaktır. Daha geniş bir deyimle bu proje sadece bölgesel değil uluslararası ekonomi ve ticarete de büyük katkı yapacaktır. Jeoekonomik açıdan bakıldığında ise İpekyolu projesi, kara ve deniz ayağıyla Çin'i Avrupa pazarlarına, Avrupa'yı da Çin'e ve Afrika'yı da Orta Asya'ya yaklaştıracak bir özelliğin de sahibi olacaktır. Çin'den Avrupa'ya 45 günde yapılan ulaşım, bu projenin hayata geçirilmesiyle 15 güne inecektir.

Sermaye yakınlaşması, para birim entegrasyonu, alt yapı ağları özellikle de demiryolları ve limanların iyileştirilmesi veya restorasyonlarıyla hayata geçirilecek olan İpekyolu Projesi çağın projesi olarak değerlendirilmektedir. Zira bu proje ile Pekin'den Londra'ya yeni bir refah kuşağı oluşacaktır.

Enerji ihtiyacı, alternatif enerji kaynakları ve enerji güvenliği gibi başlıkların ekonomiye, politikaya ve uluslararası sosyal boyutlara olan ilişkileri de ele alındığında görülecektir ki, 14 Mayıs 2017 tarihi dünyada inanılmaz fırsatlarla yeni bir milat oluşturacaktır.

Bir Çin atasözü; "iş yaptığımız için dost değiliz, dost olduğumuz için iş yapıyoruz " der. Biz bu startı, 65 ülkeyle dostluğa açılan yeni bir kapı olarak değerlendirmekteyiz.

Asya, Avrupa ve Afrika'daki birçok ülke bu ağa entegre olmak için önemli yatırımlara imza attı.

Atılan bu imzalarla belki de böylelikle bölge de Pax Sinica oluşacak ve Orta Asya'dan Avrupa'ya, Afrika'ya uzanan çizgide istikrarın ve sürekli barışın kapısı küreselleşmenin bu yeni şekliyle aralanacaktır.


Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test