Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Ters köşe

16.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ters köşe deyince aklınıza ilk futbolda kaleci gelir değil mi? Kaleciden çok daha fazla ters köşeye yatan bir meslek gurubu daha var; ekonomistler.

İster herhangi bir aracı kurum ya da bankada bir uzman isterseniz isminin önünde büyük büyük unvanları olan bu piyasaların duayenleri veya kendilerine dünyayı ekonomik olarak şekillendirme misyonu biçen kredi derecelendirme kuruluşları vs. olsun hepsinin kaderi aynı.

Ülkemizin içinde bulunduğu zorlukları fırsat bilerek yatırım yapılabilir ülke statüsünden alt dereceye düşürdükleri ve düşene tekmeyi basmakta birbiriyle yarışan bu anlı şanlı (Moodys, Fitch, Dünya Bankası, IMF) kuruluşlar utanıyorlar mıdır? Diye merak ediyorsanız hiç merak etmeyin pişkinlikte kimse ellerine su dökemez.

IMF ve Dünya Bankasının Türkiye’de 2017’ye dair ekonomik büyüme rakamları  %3,3, Moody’s önce %2,2 olur dedi, sonra %2,6 revize etti ve Fitch ise  %3,1 büyüyeceğini tahmin ettiler ilk çeyrekte de bu tahminleriyle doğru orantılı rakamlar ortaya koymuşlardı.

Fakat Türkiye ekonomisi 2017 ilk çeyreğinde bu “ekonomi esnaflarının” beklentilerinin tam iki katı büyüyerek % 5 olarak gerçekleşti, tek yaptıkları Türkiye’nin yıllık büyüme beklentilerini %4 civarına revize etmek oldu açıkçası düşene tekme vurmaktaki hız ve kabiliyetlerini gördüğümüz zevat, olumlu gelişme karşısında dillerini yutmuş görünüyor.

Olumlu gelişmelerde ters köşeye yatmaya teşne olan bu takım kötü zamanda panter gibi avının üzerine çullanmaya her zaman hazır.

Bu haftanın diğer en önemli olayı Bist 100 endeksinin 20 yıl aradan sonra (1996 yılında 100,000’e gelişinde sıfır atılmıştı) 100,000 bin sınırına tekrar gelmesi oldu.

TL bazlı olarak tüm zamanların en yüksek endeks rekoru kırıldı.

Borsacılar, Tüm kanallarda borsanın rekorundan söz edilirken para kazanamamaktan şikâyetçiler. Bist 100 endeksini bankacılık ve kısmen endekse tesirli Bist 30 hisseleri yüksek oranda etkilemektedir. Bu hisse senetleri ise 2016’nın Kasım ayından bu yana oldukça yüksek prim yaptığından, küçük yatırımcıları diğer hisselere yöneltmişti, ucuz olduğu düşüncesiyle alınan hisselerde ise hareketlerin sınırlı kalması rekor kıran piyasada yatırımcıların büyük kısmının para kazanamamasına sebep oldu.  

Bu ortamda oluşacak düzeltmeler yine endeks tesirli hisselerde alım fırsatı yaratacaktır. Diğer hisse senetlerinin hareketleri ise hisselerde oluşacak bireysel beklentilere ve oyuncu etkisine bağlı olacaktır, bu da küçük yatırımcıyı memnun etmeye yetmeyebilir. Beta katsayısı düşük hisse senetleriyle işlem yapanlar rekorları uzaktan izlemeye mahkûm kalacaklardır.

Fed piyasa beklentisi doğrultusunda faizi 1,00 ila1,25 aralığına yükseltti ve yıl sonuna kadar 1 faiz artırımı daha planladığını açıkladı.

TL üzerinde kayda değer bir tesir yaratmazken TL dolar kuru 3,50 ve altı seviyelerinde kalışını sürdürdü bu önümüzdeki günlerde zayıf kalmaya devam edeceğinin en büyük işareti. Dolar önümüzdeki günlerde 3,46 ila 3,35 destek noktalarına göz kırpabilir.

Twitter: @muratbilen1970

Mail : muratbilen1970@hotmail.com

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test