Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

3000 yılık zeytin ağacı ve keyifli bir akşam yemeği

16.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen haftaki yazımdan sonra Türkiye'de zeytine ve zeytinciliğe gönül veren ne kadar çok sevdalı olduğunu daha iyi anladım.

Hemen bütün gazetelerin haberlerinde, köşe yazılarında bu yasanın zeytine vereceği zararları anlatan yazılar çıkarken, birçok zeytinci birliklerinden, konu ile ilgilenen derneklerden, vakıflardan da yasaya şiddetle karşı çıkan sesler yükseliyordu.

Bütün bunlar sevindirici ve zeytinciliğin geleceği açısından çok umut vericiydi. Umarım siyasetçiler de, şayet gerçekten bu milletin vekili iseler, bu çığlıklara kulak tıkamaz, 750.000 ailenin ekmeği ile oynamaz, zeytin ağaçlarına, doğaya, kıyılara geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verilmesine sebep olmazlar diye düşündüm.

Bu arada Zeytin Dostu Derneği'nden de üyelik daveti aldığımı söylemeliyim. Web sitelerini inceledim, çok faydalı işler yaptıklarını gördüm. Hemen üye olacağım. Zeytini, zeytinyağını, zeytinliklerin oluşturduğu ormanları, yeşili seven ve korumak isteyen bütün tüketicilere, vatandaşlara da bu tür birliklere, derneklere üye olmalarını tavsiye ederim. Günümüz,örgütlü toplum olma günü!

Demokrasilerde halkın sesini yukarılara duyurabilmesinin de tek yolu örgütlü toplum olmaktan geçiyor.

***


Burada sizlerle paylaşmak istediğim Tiran'da önceki Arnavutluk Cumhurbaşkanı Prof.Dr. Bamir Topi'nin evinde yediğimiz bir akşam yemeği...

Sayın Bamir Topi, komünizmin çökmesi ve demokrasi hareketlerinin başlaması ile beraber 1990'lı yıllarda siyasete başlayan bir akademisyen. Arnavutluk Parlamentosu'na üç defa seçilmiş, iki defa Demokrat Parti Başkan Yardımcılığında bulunmuş, Meclis Grubu'nun Başkanlığını yürütmüş. 2007-2012 yıllarında da Arnavutluk Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.

Sayın Bamir Topi ve zarif eşi Teuta Topi ile dostluğumuz, birbirimizi tanıdığımız 2013 yılında, İstanbul'daki "Avrasya Ekonomi Zirvesi" toplantısı ile başlar. Güler yüzü, sıcakkanlılığı, esprili konuşmaları ile dost canlısıdırlar. Ayrıca Sayın Topi bir İstanbul hayranıdır. "Çok yer gezdim, çok şehir gördüm ama İstanbul gibisi yok" derken yüzünde beliren ifade coşkulu bir hayranlıktır. Laf açıldıkça babasının 1940'lı yıllarda İstanbul'da Robert Kolej'deki yıllarını da biraz hüzünle anlatır. Dedesinden ve babasından bahsederken gözlerinin buğulanmasından ve sesinin hüznünden onlara olan sevgisini hissetmek sizi de kaçınılmaz olarak duygulandırır.

Sayın Topi'nin ailesi yüzyıllardır Arnavutluk'ta bilinen, tanınan, varlıklı, saygınlığı olan bir Bey sülalesidir. Bu aile Osmanlı zamanında olduğu gibi komünizm zamanında da hem topraklarını hem de saygınlığını koruyabilmiştir.

Tarımla uğraşan ailenin zeytinlik ve bağ alanlarının büyüklüğünü anlatmak için yanımızdaki Arnavut kökenli Türk işadamı, "Tiran'ın yarısı onun babasınındır" diyor...

Bizi yemeğe davet ettiği evin kapısından içeri girer girmez bunu hemen fark ediyorsunuz zaten. İçinde yıllanmış zeytin ağaçlarının yer aldığı geniş bahçede kendisinin, kızlarıyla damatlarının ve torunlarının oturduğu ayrı ayrı binalardan oluşan bir kompleks'le karşılaşıyorsunuz.

Bize bahçede var olan en yaşlı zeytin ağaçlarını göstermek için dolaştırırken bir ağacın önünde duruyor ve anlatıyor "İtalya'dan profesör getirdim. O bu ağaçların yaşını tespit etti. Bu ağaç tam 3000 yıllık. Ona dedemin adını verdim. Yanındaki 2500 yıllık. Ona da babamın adını koydum. Yanındaki 2000 yıllık ağaç da benim adımı taşıyor."

Köklerine duyduğu sevgiyi zeytin ağaçlarına duyduğu saygıyla birleştirebilenlere ne mutlu!..

Bu arada telefonuma gelen bir mesajdan bizdeki zeytinliklerin de kurtulduğunu öğreniyorum. Bu kararın üç partinin milletvekillerinin ortak kararı ile alınması sevindirici. Demokrasinin güzelliği işte burada kendini gösteriyor. 7. defa zeytinlikler kurtarılıyor.

Binlerce yıllık barış ve bereket simgesi, son bin yılların şahidi zeytin ağaçlarına dönüp "başardık" diyorum. Ve elimle gövdesini sevip vedalaşıyorum...

Keyifli bir akşam yemeğinin zamanıdır şimdi...

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test