Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Müstesna bir insanın ardından...

16.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Azerbaycan'ın Enerji Bakanı Natıq Aliyev'i geçen hafta genç yaşta kaybettik.

Natıq Aliyev dostumdu.

Natıq Aliyev, Marmara Grubu Vakfı'nın tertiplediği Avrasya Ekonomi Zirveleri'nin müdavimlerindendi. Üç yıldan beri de Zirvemizin açılışını O yönetmekteydi. Marmara Grubu Vakfımızın Onur Madalyası sahibiydi. Bana da dört yıl önce "Petrol İşçisi Nişanı" vermişti.

Tertiplediğimiz son Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde (4-6 Nisan 2017), son gün gerçekleştirdiğimiz sabah oturumda, İslamiyet'le dayanışma yılı çerçevesinde, İslamiyet'in terörizmle anılmasının yanlışı üzerinde durulurken, dinleyiciler arasındaydı. Azerbaycanlı Bakan Mübariz Kurbanlı da kürsüdeydi. Söz istedi; "Akkan Bey, Zirve sonrasında bu konuda bir bildiri kaleme alalım ve başta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olmak üzere, dünyanın belli başlı şahsiyetlerine gönderelim." dedi.

Bunu o gün yapacağımızı söyledim ve iki gün sonra "İnsanlığa Çağrı" başlığıyla mektubu muhataplarına gönderdim. Kendisine de Şamil Ayrım'la birlikte Bakü makamında bilgi verdim. Bu güzel sohbetten iki ay geçmeden kendisini kaybettik.

İstanbul'a getirildiği hastanede ziyaretine gittiğimde yoğun bakımdaydı. Oğlu ile görüştüm. Her ayrılışın erken olduğuna inanırım ama bu pek erken oldu.

Bir gönül insanı olan Natıq Aliyev, petrol konusunda bilgi sahibi biri olarak, Azerbaycan'ın istiklaline kavuşmasından sonra bu alanda önemli çalışmalara ve eserlere imza atmış bir şahsiyetti.

Eserleri arasında; Bakü - Tiflis - Ceyhan Boru Hattı, Güney Gaz Koridoru (Güney Kafkasya Boru Hattı), Şahdeniz Projesi, Hazar Denizi Şahdeniz 2 Projesi, TAP (Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi), TANAP Projesi, Star Rafinerisi, Botaş - Şah Deniz Konsorsiyumu gibi sayısız değerler bulunan Natıq Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilere de büyük önem verirdi.

Cenaze merasiminde konuşan arkadaşı Valeh Aleskerov; "Natıq Aliyev herkesin kalbinde; halkına ve devletine şerefle hizmet etmiş bir kişi olarak kalacaktır." dedi.

Tutkusu, tekniği ve cesareti ile enerji dünyasında renkli ve o nispette başarılı bir isim bırakmış olan Natıq Aliyev, Haydar Aliyev'in, İlham Aliyev'in takdirini, güvenini kazanmış bir şahsiyet olarak memleketine ve Türk dünyasına hizmet etmişti.

Hemen eklemek isterim ki, bizdeki soyadları gibi Aliyev soyadı da Azerbaycan'da pek sık rast gelinen bir soyadıdır. Dolayısıyla Natıq Aliyev'in soyadı ile Cumhurbaşkanı'nın soyadı benzerlikten ibarettir.

Yattığı yerde kabir huzuru dilediğim arkadaşımın ailesinin de büyük acısını paylaşıyorum.

 

Tarihten bir yaprak: Şahdeniz Projesi’nin imzası 9. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde olmuştu. İmza Töreninde Türkiye Enerji Bakanı Dr. Hilmi Güler, Azerbaycan Enerji Bakanı Natıq Aliyev, Gürcistan Enerji Bakanı Nikoloz Gilauri yanlarına Dr. Akkan Suver’i de alarak bu önemli anı ölümsüzleştirmişlerdi (2006).

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test