Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Çözüm ve çözümü anlatmak!..

11.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şu Almanlar bizdeki trafiği kıskanıyorlar. Yoksa biz mi onlardaki trafiği kıskanıyoruz?

Sorunları çözmek istiyorsak 1) Kendi kendimize karşı dürüst olmamız gerek. 2) Konuları sulandırmadan sonuna kadar düşünmemiz gerek.

Biz ise tartışma merakı ile bir tutam, kıskançlık katarak dinlemeyi sevmeden fikirlere “Bende de fikir var, hem de fikrin alası, senin fikrin de neymiş” diye atlıyoruz ve sonunda fikir curcunasından insanlar yoruluyorlar ve toplantılardaki değerli zaman ve iyi niyet heba oluyor. Örneklerle bu konuyu başlı başına bir dizi olarak yazabilirim. Sulandırmadan devam edeyim.

Pet şişe sorunu önce Urla yarımadasında çözülebilir. Dolayısı ile çevre kirlenmesi ve görüntü kirlenmesi. Yıllardır yazıyorum bir kez daha yazayım:

Çözüm basit bir pet şişe suya 75 kuruş veriyorsanız, 1 lira da depozito koyarsınız ve geriye getiren de o alırken ödediği parayı geri alır. Almanlar aynen böyle yapıyorlar. Kutu kolalarda da benzer bir tutum. Bunun gereğini her zabıta, her vatandaşa anlatacak kadar da bir kamuoyu çalışması. Bu Urla’da çözülebilir. Sonra tüm Urla yarımadasında. Görüntü kirliliği anlamlı olarak azalır. Her bireye çevre bilinci aşılanmış olur. Basın yoluyla bu tüm ülkeye yayılır. Söylemesi ayıp Almanya tam bunu yıllardır yapıyor!

Yollarda akşamları veya sabah erken bisiklet binerken köpekler tarafından kovalanmaktan kurtulabiliriz veya lokantada otururken taciz eden kediler yerine tekrar serçeler görebiliriz, birçok ülkede olduğu gibi. Çocuk parklarındaki kumlar kedi ve köpek pisliğinden arınabilir.  Bu konuyu da yeterince yazdım.

Yaşadığım yerde CHP Belediyeleri var. CHP ana muhalefet partisi. Bazı somut şeyleri kuvveden fiile – yani düşten gerçeğe – geçirebileceğini gösterebilse iyi olur. Görüyorum, yerel belediyeler de daha ziyade “vatanı kurtarmak” üzerine kafa yoruyorlar.

AKP vesayetçi devletten kurtulmak için yola çıktı ve vesayetin kendisi haline geldi. Yarattığı atmosfer bilim için dostça değil, evrim okullarda öğretilmiyor. Dinde gereken reform yapılmıyor.

Bürokrasiden, vesayetten ve laikliğin baltalanmasından muhalefet inanılır programlarla yola çıkarak bir yere varamadı. Yürümek bir başlangıç ama asıl yargı reformunda, seçim sistemi reformunda ne istediğini bilen ve istediğini hamaset içermeyen herkesin anlayacağı basit bir şekilde açıklayan bir programın uygulanması, özellikle bürokrasinin aşılması, adalet ve halkımızın %75’ini ilgilendiren eğitim konularındaki çözümün halka anlatılması gerek.

Aklımız gözümüzdedir, en güzeli belki yaparak ve başarıya ulaşarak göstermek olabilir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test