Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Karış çalış alış

6.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Milletimizin genel karakteristiğini yansıtan sözleri vardır, “Acele giden ecele gider.” diye bir söz var mesela, birde , “Ağır ol molla sansınlar.’’ Ya da “Büyük lokma ye büyük laf etme.” , “Ayağını yorganına göre uzat” gibi daha onlarca benzer içerikte atasözü, özdeyiş, duvar yazısı, vs.

Size neler hissettiriyor bilmiyorum ama büyükannemin bir sözü vardı, içi geçmiş harekete mecali kalmamış kişiler için ‘kazılmış mezarın ölüsü’ ’derdi. Aynen öyle; adam sendecilik, tembellik, boş vermişlik, vurdumduymazlık yaratmayı amaçlayan, bir çuval söz.

Bunların hepsi kişileri baskılamayı, pasifize etmeyi, yeni yetişen gençleri kendi kabuğunda tutmayı ve öğrenilmiş çaresizlik oluşturmayı hedefleyen cümlelerdir.

Bunların karşıtları da şunlar atak, cesur, çevik, girişken, öncü, cevval, çığır açan, mucit vs. ama ilginçtir bu kavramları ifade eden atasözü ve özdeyiş bulamadım, daha doğru ifadeyle ilk anda aklıma gelmedi. İnsana enerji veren, cana kuvvet veren, direnç ve tahammül yaratan atasözleri, özdeyişler olmaması bir toplum için ne kadar üzücü, sizce de öyle değil mi?

Tarihimize baktığımda, bu milletin yazdığı tarihle, söylediği sözleri bağdaştırmak gerçekten çok zor. Bu büyük tarih sanırım yukarda zikrettiğimiz sözleri içselleştirmiş bir toplumun harcı değil. Olsa olsa bu sözler gerileme ve duraklama döneminden bu günlere gelirken halkın bıkkınlığını, yenilmiş ve ezilmişliğini yansıtan sözler olabilir. O halde artık toplumumuzun dilinden bu sözleri çıkarmanın vakti gelmişte geçmiştir.

Bizler kıta Avrupasının endüstri devrimi gerçekleştirdiği yıllarda, iç karışıklıklar ve kavgalarla meşguldük. Sonu gelmeyen savaşlarda, enerjimizi ve gençliğimizi boşa harcadık.

Arzulanır ki geri kalmışlığımızın analizini yaparken, şu anda sorumluluk taşıyanları yaptıklarıyla değil yapmadıklarıyla eleştirelim. ’’Köprüden geçen yok neden yaptın’’ , demek yerine Bu köprü Türkiye’nin büyüklüğüne yakışmaz 2035 yılında iki trilyon dolar GSYH(gayri safi yurt içi hasıla) yaratacak olan ülkemize 6 değil 8 şeritli köprü yapmadınız diye eleştiri getirmek hem siyaset hem de ülke adına kazançlı olur diye düşünürüm.

İstenir ki eğitim sistemi artık istikrar kazansın, bu konuda sözü olan söz söylesin. Bu sistem içinde yetişen gençler hür düşüncenin verimli ikliminde ülkemizi yüksek bilim ve teknoloji seviyesine taşısın, yapanın yaptığını yıkmaktan çok daha çok, daha iyi ne yapılabileceğine odaklansın.

Bilenleriniz vardır mutlaka, fıkra cehennemde geçiyor çukurların içinde ateşler yanıyor içleri günahlarının bedelini ödeyen insanlarla dolu. Bütün çukurların başında zebaniler bekliyor kaçmaya çalışanı içeri itiyorlar, sadece bir kuyunun başında bekleyen yok. İşe yeni başlamış zebani bunu merak edip kıdemliye soruyor; neden diyor burada bekleyen yok. Kıdemli zebaninin cevabı çok manidar. Evlat diyor burası Türk kuyusu burada beklemeye gerek yok, kaçmaya çalışanı aşağıdakiler ayağından çekip kuyunun dibine düşürüyor.

Bu konuyla ilgili söyleyeceğim sonsöz, Asteğmen olarak görev yaptığım tugayda kıdemli asteğmenin ilk verdiği nasihat, Karışma, Çalışma,  Alışma demişti. Neden hala ‘’elin adamı yapıyor abi’’ anlaşılmadı mı?

Piyasalarda risk iştahında bir miktar artış gözlenmeye başladı, hisse senetleri 101,200 endeks seviyesinden verdiği tepki, bölgesel gerilimlerin şimdilik uzamamasından kaynaklanmış bir tepkidir. Henüz konu çok taze olması sebebiyle bazı riskler barındırmaktadır. Endeksin bu seviyede tutunması ve riskli konuların uzamaması halinde 107,000 seviyesine kadar hareket alanı bulması mümkündür, aksi takdirde 101,000 seviyesi destek olarak çalışacak daha önce söylediğimiz gibi aşağıda 96,900 destek seviyesi gündemde olmaya devam edecektir.

Dolarda hareket hızı yavaşlamış görünmektedir ve önündeki önemli direnç seviyesi olan 3,59 geçilememektedir. Önümüzdeki günlerde bu seviye tekrar denenebilir ancak doların yukarı hareketinde bir miktar zayıflama olduğunu söylemek mümkün.

e-posta: muratbilen@arzturk.com

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test