Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Her şeyi olan yoklar ülkesine yatırım için gittiler

6.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şimdi size bir bilmece…

. Meyvesi var, meyve suyunu ithal ediyor…

. Eti var, et ürünleri yok…

. Derisi var, ama cüzdan ya da çanta yapmıyor…

. Altını var, kuyumcusu yok… Ya da kuyum sektörü yok.

. Turisti var, otel ve tesisleri yeterli değil…

Başka da karşılaştırmalar da yapılabilir ama bu kadar yeterli… Peki bu ülke neresi?

Hemen yanıtı verelim… Bu ülke Özbekistan…

Geçtiğimiz hafta İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ın önderliğinde bu ülkeye giden heyetin görüşmeleri sırasında alıyoruz bu bilgileri…

Ve yine bu görüşmeler sırasında anlıyoruz ki yokları ortadan kaldırmak için yeni adımlar atıyor Özbekistan… Ekonomide tam bir açılım politikası izliyorlar.

Tıpkı Özal’ın attığı adımlar gibi adımlar atıyorlar. Her uluslararası toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmeye özen gösteren Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev bu açılımın mimarı, lideri, öncüsü ve de takipçisi…

Açılım ya da atılım sözde değil… Özbekistan’ı anlatmak için söze başlayan bütün yetkililer 2021 hedefine göndermeler yapıyor.

Somut rakamlar var 2021 hedefine ilişkin. Hangi sektörün ne yapacağı belirlenmiş durumda.

Hedefler takip edildiği için olsa gerek herkes koşturuyor. Yaparız ederiz yok.

Yapıyoruz ediyoruz var.

Ekonomideki hedefleri tutturmak için Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov tam yetkili gibi görünüyor.

Dinliyor, öğreniyor ve çözüm için adım atıyor. Türk işadamları yaptığı toplantılar sırasında hep yanında olan Başkan İbrahim Çağlar’ın yorumu böyle. Çağlar değerlendirmelerine şöyle devam ediyor:

. Başbakan Yardımcısı, cep telefonuna kadar her bilgiyi bizimle paylaştı. Türk yatırımcının adeta önünü açtı.

. Hangi Türk yatırımcı benimle görüşmek istiyorsa, kapılarımız sonuna kadar açık’ dedi.

. Biz de 5-7 Ekim tarihleri arasında birkaç sektörle toplantı yapacağız. Sonrasında yani 24-25 Ekim’de İstanbul’da bir iş formu düzenleyeceğiz.

. Ben son dönemde böyle verimli bir birebir görüşme hatırlamıyorum. Özbekistan çok verimli geçti.

. Bu işe o kadar sarılmışlar ki geçtiğimiz ay Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov, Türkiye ziyaretinde İTO'yu davet etti.

. Biz de Oda Meclis’inde bu bölgeye ilgi duyan ve söz konusu bölgelerde iş yapan arkadaşlarımızla 85 kişilik bir heyet oluşturduk.

. Aslında Özbekistan bizim de gündemimizde vardı ama Başbakan Yardımcısı ısrarla davet edince öne aldık. Sıkı çalışıyorlar yani…

. Sayın Başbakan Yardımcısı bütün bakanları ve bürokratlarını alarak, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası’nı da davet ederek, güzel bir iş formu başlattık.

. Sayın Büyükelçimizin katılımı çok önemliydi. Çok aktif bir Büyükelçimiz var, kendisi ile iş formunun açılışını yaptık.

. Özbekistan tarafı Türkçe olarak, sektör sektör özel bir sunum yaptı. Ticaret odasının da yaklaşımı farklıydı. Önce bir heyet gönderdik.

. Heyet bütün randevuları biz gelmeden önce ayarlamış. Protokol salonunda masalar oluşturulmuş. Her sektörden bir masa vardı, karşılıklı iş görüşmeleri yapıldı. Gelen arkadaşları tercih ederken hangi konularda işbirliği yapılabilir diye bakıp, belirledik.

. Birinci etapta bakanlar bakan yardımcıları ve bürokratlarla konuştu. O arada biz de Semerkant Ticaret ve Sanayi odası ve İTO olarak bir işbirliği protokolü imzaladık. Bürokratlar ve Bakanların toplantısının ardından 132 Özbek iş adamı geldi.

. Bir gün önce Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov 6 sektör temsilci ile birebir görüştü. Bir gün sonra gece geç saatlere kadar 20’ye yakın firma temsilcisi ile görüştü. Onları tek tek dinledi.

. Benim de katıldığım bu görüşmeyi bir rapor haline getirip ilgili yerlere ileteceğiz. Ve ilişki daha sonra devam edecek.

. Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov 5-6-7 Ekim tarihlerinde İstanbul’a gelecek. Bu ziyaret Taşkent görüşmelerinin devamı olacak.

. Ardından 25 Ekim’de Özbekistan Cumhurbaşkanın ziyareti var. Bu ziyaret öncesi yapılan çalışmalar iki Cumhurbaşkanı’na sunulacak. Bir takım ön protokoller yapılmış, onların anlaşmaları yapılacak.

. Bunların içerisinde enerji, inşaat, bankacılık var ki o çok önemli. Ziraat Bankası buradaki bir bankanın hisselerini alıyor ve şubeleşmeye gidiyor. Bizim için çok önemli. Hazırlanmış üç protokol orda imzalanacak.

. İnşaatta üç ayrı sektör protokolü diyebiliriz. Otel inşaatları, santral inşaatları var. En çok istedikleri şey imalat sanayine dönük orta boy işletmelerin bir an önce buraya gelip imalat yapmaları.

. Ülkeye çok şey ithal geliyor. 32 milyon genç eğitimli bir nüfus, sistemleri oturmuş bir ülke. Önceden piyasadaki döviz kuru ile bankadaki döviz kuru arasında hemen hemen yarı yarıya bir fark vardı.

. Geçtiğimiz 10 gün öncesinde hükümet bunu piyasa kuruyla dengeledi. Hepsini piyasa kuruna girince Özbek vatandaşlar yastık altındaki dövizlerini bozdurmaya başladılar o da ekonomiye girdi.

. İki ülke arasında hiç ticaret olması bile her ay Türkiye’den Özbekistan’a yaklaşık 500 milyon dolar geliyor Özbekistan’a. “Nasıl geliyor?” derseniz Türkiye’de çalışan Özbekler’den dolayı giriyor.

. Ülkemizde 625 bin civarında Özbek çalışan var. Bunlar daha ziyade yaşlı, çocuk bakımında çalışıyorlar. Ama evde çalışanlar daha çok para transferi yapabiliyorlar.

.Yakında daha dar kapsamlı iş odaklı bir heyet yapabiliriz. Bundan önce siyasi sıkıntılar vardı ama bugün görüyoruz ki bunlar atlatılmış.

. Daha sonra merhum Cumhurbaşkanı İslam Keremiov'un mezarını ziyaret ettik. Bu ziyaret, onlar için çok anlamlıydı. Peşinden Semerkant’a gittik.

. Semerkant Ticaret ve Sanayi Odası ile İstanbul Ticaret Odası arasında imzalanan protokolde onlarda üyelik mecburiyeti yok. Burada yaklaşık 500 bin firma var.

. Biz Türkiye modelini onlara anlatacağız. Onlardan bir eleman istedik. “Bize gönderin bizde çalışsın. Biz de size bir eleman gönderelim, o da siz de çalışsın” dedik.

. Semerkant’la protokol imzalandı ama elaman gönderimi tüm odalar birliği başkanlığa göndereceğiz. “Karşılıklı iki tarafta da eleman olursa, onlar bize rapor verir işlerimiz daha hızlı yürür” dedik.

Evet Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov iki gün boyunca yaptığı çalışmalarla işadamları arasında efsane olmuştu. Turizm için görüşmek isteyen işadamını tanışmanı ile 6 saat mesafedeki bölgeye göndermişti.

Vize diyene işadamına “bir yıla çıkardık” yanıtını vermişti. Nakliye ile ilgili soruna da bakıp size yarın bilgi vereceğim yanıtını vermişti.

Şimdi göçler Türkiye’de yapılacak toplantıda. Bakalım Özbekistan Türkiye’nin yeni ticari partneri olacak mı?

 

O kız şimdi yerde de havada da KALE kurdu

Tecrübenin getirdiği avantajla size bir anekdot aktaralım… Yen Conrad Otel… Bir toplantı bitmiş işadamları kapıdan çıkıyor.

Üç tecrübeli işadamı konuşuyor… İkisi dertli… Hele biri daha çok dertli…

Diğeri dinliyor… O çok dertli işadamı şunları söylüyor:

-Çocuklar doğunca bizimkiler erkek senin ki kız oldu diye senin adına üzülmüştük. Bizim işleri oğlanlar devam ettirecek senin işini ise kız devam ettiremeyecek diye bir değerlendirme yapmıştık.

Daha az dertli olan diğer işadamı söze girdi:

-Yanılmışız. Senin kız aldı şirketi uçuruyor. Bizim oğlanlar gittiler yurtdışına yerleştiler yan gelip yatıyorlar…

Kız babası iki dertli arkadaşının omuzuna vurup onları teselli etmekte yetindi ve sohbeti noktaladı.

İşte o kız yani Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay geçtiğimiz günlerde İtalya’da düzenlenen dünyanın en büyük seramik fuarı Cersaie’de, 2017-18 koleksiyonuna ait yeni serilerinin lansmanını gerçekleştirdi ve ardından düzenlenen gala yemeğinde şu konuşmayı yaptı:

. Avrupa’nın seramik üssü İtalya’da düzenlenen Cersaie’ye katılan ilk Türk firması olarak, 1987 yılından bu yana fuarda yerimizi alıyoruz.

. Aynı zamanda Kale Grubu, Avrupa’nın seramik üssü İtalya’da yatırım yapan ilk Türk, hatta ilk yabancı şirket.

. Bu yıl ayrı bir mutluluk, gurur ve heyecan içindeyiz çünkü Kale Grubu’nun 60’ıncı kuruluş yıldönümünü kutluyoruz.

. Başta Kurucumuz ve Onursal Başkanımız rahmetli İbrahim Bodur olmak üzere, bizi bugünlere taşıyanları minnet ve saygı ile anıyorum.

. Babam İbrahim Bodur ve ona inanan bir avuç insanın 60 yıl önce Çanakkale’de diktiği o fidan büyüdü, kolları Çan’dan dünyanın dört bir yanına uzanan dev bir çınara dönüştü.

. Yapı grubunda birçok ilke ve hizmete imza atarken, savunma ve havacılık sanayiinde de pek çok yerli tasarım ve üretim projesini hayata geçirdik, geçiriyoruz.

. Son olarak İngiliz Rolls-Royce ile Türkiye’de uçak motorları üretmek için kurduğumuz ortaklık, ülkemizin tasarım, geliştirme ve üretim kabiliyetlerini geliştirmesi açısından önemli.

 

Gelecekte birgün gelecekse onlar hazır olmak istiyor

Son dönemde Türkiye’de dünyadaki benzerinin de ötesinde gelecek ya da vizyon toplantıları yapılmaya başlandı.  Geçtiğimiz hafta ÇEVKO tarafından düzenlenen Döngüsel Ekonomi geleceği yönelik önemli bakış açıları koydu ortaya. Bu hafta Çarşamba günü İstanbul Ticaret Odası’nın desteği ile FUTURiSTANBUL organizasyonu gerçekleşiyor.

Dünyaca ünlü gelecek uzmanları konuşacak. 11-12 Ekim’de ise MÜSİAD dünyadaki gelişmeleri, dönüşümü ve Türkiye’ye etkisini masaya yatıracak.

Toplantının hazırlanmasına MÜSİAD Sektör Kurulları Komisyonu Başkanı ve Vizyoner’17 İcra Kurulu Başkanı Bayram Şenocak büyük emek veriyor.

Bu emek sayesinde VİZYONER’2017 çok önemli iki konuşmacı ile kapılarını açacak.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın açılışta yapacağı konuşmadan sonra Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da dönüşüme ilişkin görüşlerini paylaşacak.

 

Akşener: Durmuş Yılmaz ekonomi ile ilgili hazırlıkları bitirmek üzere

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Meral Akşener ilk resmi basın toplantısını ve kitlesel buluşmayı İstanbul Avcılar’da yaptı.

Avcılar İstanbul üçüncü bölgede yer alıyor. Yani Akşener’in seçim bölgesi.

Bu bakımdan Meral Akşener için aynı zamanda duygusal anlamı vardı bu resmi buluşmanın…

Akşener için çok anlamlı buluşma o gelmeden çok gergin anlara sahne oldu.

Özellikle basın toplantısını düzenleyenler tam bir acemilik içindeydiler.

Toplantı için akreditasyon uygulaması yapılmıştı. Uygulama da emniyete teslim edilmişti.

Bu yüzden bazı gazeteciler kapıdan döndü. Düzenleyicilerin yarattığı gerginliği Akşener’in pozitif yaklaşımı çözdü.

Hitabeti ve kurduğu diyalogla düzenleyicilerin yarattığı gergin ortamı bir anda yumuşattı Akşener…

Sonra söze girdi… Kurucuların isimlerini sayarak başladı. Bunu yaparken yüzde 50 oy, yüzde 100’e hizmet sloganını da sık sık tekrarladı.

İsimler ilginçti…

Kadınlar, ev kadınları vardı… Adana Milletvekili Cevher Cevheri gibi aileden politikacılar bulunuyordu. Aşık Veysel'in torunu işkadını Çiğdem Özer kurucular arasındaydı.

İşkadını Fulya Yasemin, Üstdüzey Yönetici Hatice Bilici de yer almıştı kurucular arasında…

Bazı kuruculardan sahsederken yaş da vermişti… 23 yaşında diyordu…

Heyecanlandık… Akşener’in konuşması biter bitmez ekonomi kurmayını ve neler yaptığını sorduk… Yanıt netti…

- Durmuş Yılmaz bizim ekonomi kurmayımız. Uzun süredir Türkiye’nin ekonomide yolunu açmak için çok genç bir ekiple sıkı bir çalışma yapıyor. Hazırlıkları tamamladı. Yakından kamuoyunun karşısına çıkacağız. Yaptığımız çalışmaları aktaracağız. Ekonominin öneminin farkındayız.

Peki Akşener’in ekonomi kurmayı Durmuş Yılmaz kim? Ekonomi ile ilgili herkes O’nu hatırlayacaktır.

Ama biz yine de bugünden geriye doğru bir hatırlatma yapalım…

Durmuş Yılmaz 7 Haziran’dan Uşak’tan milletvekili seçilmişti Ancak 1 Kasım’da seçilemedi.

Merkez Bankası Başkanlığı’nın ardından Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı da yapmıştı.

 1947 yılında Uşak’ta doğdu. Yüksek öğrenimini, İngiltere’de The City University London’da tamamladı. 1980 yılında Merkez Bankası Dış Borç Erteleme Servisinde göreve başladı. Bankada her birinde çalıştı ve başkanlığa kadar yükseldi.

Durmuş Yılmaz en çok başkanlık görevini seçildikten sonra evinin kapısında, ayakkabıların dışarıda bırakıldığı bir fotoğrafla tanındı.

Aslında tam bir Anadolu evi idi… Başkan olunca yaşam şeklini değiştirmemişti.

Bu fotoğraf ve sonrasında doğrulardan bütün siyasi baskılara rağmen vazgeçmemiş olması Durmuş Yılmaz’a müthiş bir prestij kazandırdı.

Bu prestij Meral Akşener’in düzenlediği toplantıya da yansıdı. En çok ilgi gören isimlerden biri Durmuş Yılmaz’dı… Meral Akşener ekonomiyi doğru bir ismi bulmuştu. Diğer kurmaylarını da doğru seçerse herkesi şaşırtabilir…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test