Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yalan dünya, seçim ve seçilenler

12.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kendimize zihnimizde bir dünya kuruyoruz ve herkesi kendimiz gibi sanarak yaşıyor ve ölüyoruz. Ama kesinlikle akıllanmıyoruz. Akıllanamıyoruz. Ne kadar kendini beğenmiş ve saf veya ahmak bir tür olduğumuzu da kabul etmemekte kararlıyız.

İşte, basit birkaç güncel haber:

Kadınlara ehliyet alma hakkını dünyadaki son ülke olarak Suudlar tanıyacaklarmış. Belki Vahhabi mezhebini ihraç etme sevdasından da 50 yıl sonra kurtulurlar mı?

Şimdiki TC: Diyanet İşleri Başkanı o tür bir mezhep anlayışına özeniyor sanki de! Şaka değil gerçek. Alabama’da bir hakim çıkıyor elinde tabancası TV’lere poz veriyor ve ABD parlamentosunda “Müslüman olmamalı” diye demeç veriyor. Şaka mı yahu?

Rusya’da bir çift yamyam Natalia ve Dimitri de 30 insanı yemişler. Düşürülen cep telefonundaki görüntülerden olay ortaya çıkmış. Yan yana, içi içe yaşayan insanlar. Daha önce Avusturya’daki ABD’ deki olayları da okuyup geçmiştik. Düşünün bir, yanı başınızda yaşayan insanın içindeki canavarları!

“İyi kalpli” ABD veya Rusya Suriye’de hastane, çocuk yuvası bombalıyor 30’ar ölü!

Kötü ve hasta bir adam başka birisinin kafasını kesiyor! Canavar! Ruh hastası. Bomba ile yapınca,” aklı başında modern Hıristiyan dünya devleti.” Gel de Birleşmiş Milletlerin Kararını uygula ABD veya Rusya’ya karşı! Yok öyle bir dünya.

Taş devrindeki ilkelliğimiz aynen devam ediyor. Belki 12 ve 10 bin yıl öncesi tüm çakmak taş aletlerini tapınak veya toplanma alanlarının veya AVM’lerinin üstünü toprakla örttükten sonra en üstte bırakarak bir çözüm süreci arayışına girmişler? Bilemiyoruz. Yüz binlerle yıllık sürü güdümüz ile olmadık şeyler yapabiliyoruz. Sadece birkaç bin yıllık özgür düşünce diyebileceğimiz bireyselliğe ise karşıyız.

Neymiş? Kadri Gürsel aylarca hapiste kaldıktan sonra serbest kalınca eşini dudağından öpmüş. Bu örf ve adetlerimize karşıymış. Padişahlarımızın kardeşlerini boğdurmaları mı bizim örf ve adetlerimiz? Her yurt dışında okuyanı vatan haini veya yabancı ajan olarak görmek mi?

Yeter ya’hu! Trump çıkıyor geçen hafta bazı oyunculara “O.. çocukları” diyor, TV de; şaka falan da değil. Kendi kafasınca Milli Marş çalınırken ayakta olmak gerekirmiş. Hiçbir yerde yazmıyor. Trump aslen buradan mı acaba?

Bireylerin özgün “normal” anlayışlarına göre devletler değişiyor. Gene de olumlu tarafları görmeye çalışmak gerek. Daha az aç var dünyada elli yıl öncesine göre. Daha iyi tıbbi hizmet, tüm eksikliklere rağmen. Daha kolay bilgi dağılımı. Karl Marx bundan yüz elli yıl önce Das Kapital’i bastırmak için Londra’dan Hamburg’a gittiğinde Hamburg hür bir şehir ve hür seçimle gelen bir parlamentosu var! Bir Cumhuriyet! Ama halkın yaklaşık sadece yüzde beşinin seçim hakkı var! Gayrimenkul ve servet sahibi olanlar. Köle yok! Halk hür. Aç kalmakta hür, işsiz olmakta hür.

Ve Lenin Ekim Devriminde başa geçip de halkı meşgul edecek yazılı bir şeylere ihtiyaç duymasa, Marx belki de unutulup gidecek. Kim yazılanla ilgileniyor? “Gerçekçi” seçim sistemi diye yazdım. Kim okuyor? Kimi ilgilendiriyor?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test