Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Ekonomi-SOS !..

13.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

‘Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumu, özlü bir tanımla nasıl anlatalım’ diye düşünürken, yukarıdaki başlığı bulduk: ‘Ekonomi-Sos’!..

Bu başlıktan iki türlü açıklama üretilebilir. Birincisi, ABD’nin asla kabul edilemeyecek uygulamasının başlattığı ‘vize krizi’ ile daha da ağırlaşan ekonomi tablosu, SOS işaretleri veriyor. İkincisi, ekonomi alanı, son dönemde, bir bakıma tepesinde ‘Demokles’in kılıcı’ gibi sallanan siyasete ve dış politikaya sos yapılıyor!..

Neresinden bakarsanız bakın, ekonomide işler iyi gitmiyor, hatta gün geçtikçe tablo daha da kararıyor, ağırlaşıyor…

Ekonominin içinde bulunduğu duruma baktıkça; bir zamanlar Eşrefpaşa’da Taş Plak Meyhanesi’nde Akif Baba’nın çaldığı taş plaklardan çokça dinlediğimiz, rahmetli üstat Münir Nurettin Selçuk’un o ünlü şarkısının sözleri belleğimize düşüyor: “Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın. / Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın…”

Ya da Kemeraltı’nın Veysel Çıkmazı’nda Ferit Baba’nın Yeri’nde, yine rahmetli Müzeyyen Senar’ın sesinden dinlediğimiz “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben hâlime / Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbâlime…” şarkısının sözleri, hem kulaklarımızda yankılanıyor, hem de yürek tellerimizi titretiyor…

Şimdi bu yazıyı okuyan bazı dostlarımızın, ‘oraları da bilir miydin?’ diyerek kulağımızı çınlattığını duyumsar gibiyiz. Efendim, bizim neredeyse yarım asra yaklaşan İzmirliliğimizle, artık anılarda kalan bu mekânları bırakın bilmeyi; rahmetli Ahmet Piriştina’nın başkanlığı döneminde, kitabını da yazmışlığımız vardır (İZMİR Sesler Yüzler Sokaklar / Mehmet Şakir ÖRS / İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayını / Şubat 2001).  

Böyle dış politikaya ve siyasete, böyle ekonomi

Ne yapalım ki, günümüz gerçekliğinde, artık ekonomiyi rakamlarla, teknik analizlerle açıklamak, yorumlamak anlamını yitirdi. Siyasal iktidarın yanlışlıkları ve özellikle de hatalı dış politikaları, ekonomiyi önüne katıp öyle noktalara sürüklüyor ki, buna ne rakam dayanır, ne de ekonomik analiz!.. Biz de işte onun için, yazımıza böyle bir giriş yaparak, ister istemez o eski mekânlara ve şarkılara yöneldik…

Neyse, biz o mekânları ve şarkıları yine anılarda bırakıp, dönelim günümüze ve konumuz ekonomiye…

Ekonominin içinde bulunduğu borç tablosu, 2001 krizinden daha ağır bir duruma işaret ediyor. Türkiye’nin toplam dış borç tutarı, milli gelir toplamının yarısını geçip 432 milyar dolara yükselmiş.

Rakamların dayanılmaz ağırlığı

Enflasyon, vergi ve işsizlik rakamlarında maşallah şampiyonluğu kimseye bırakmıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçtiğimiz eylül ayında TÜFE yüzde 0,65; YİÜFE yüzde 0,34 artmış. Böylece yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 11,20; yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 16,28 olmuş, Öyle görünüyor ki çift haneli enflasyon rakamları bizi çok sevdi. Bir türlü terk etmiyor.

Bir başka çift haneli rakam da işsizlik oranlarında var. Nisan ayında işsizlik oranı yüzde 10,52 olmuş. Genç nüfusta bu oran çok daha yüksek, neredeyse yüzde 20 rakamını buluyor. Üstelik bu rakamlar kayıt altına alınabilen resmi oranları gösteriyor. Kayıt dışını da eklediğinizde bu oranlar çok daha yükseğe çıkıyor. Ülkemizde neredeyse yaklaşık 6 milyon insan işsiz durumda.

Asıl rekor da dış ticaret açığında görülüyor. Dış ticaret açığı, eylül ayında yüzde 85,2 artarak 8 milyar 144 milyon dolar olmuş. Bütçe açığı da ağustos ayında 874 milyon lira artarak, ilk 7 aylık dönemde 25 milyar 184 milyon lira olarak gerçekleşmiş. Oysa geçtiğimiz yılın aynı döneminde fazla vermişti. Bu durum, mali disiplinin de kaybolduğunu gösteriyor.

Vergi ve zam sağanağı

İktidarın motorlu taşıtlar vergisine (MTV) getirdiği yüzde 40’lık zamla, vergi ve zam mevsimi başlamış oldu. MTV’deki artış kamuoyunda büyük tepki görünce, bu konuda sözde iyileştirmeye gidileceği açıklandı. Hani halk arasında söylenen şekliyle, ‘önce eşeğini kaybettirip, sonra da buldurarak sevindirmek’ örneğinde olduğu gibi…

Ama öyle görünüyor ki, kış yağmurlarıyla birlikte vergi ve zam sağanağı da artacak. Yeni yıla vergi, harç ve cezalarda yeniden değerlendirmeyle yapılacak artışlarla girilecek. Bunu piyasada iğneden ipliğe hemen her kalemde yapılacak zamlar izleyecek.

Sözün özü, ekonomimizi de, halkımızı da, zor bir kış ve çok zor geçecek bir 2018 yılı bekliyor!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test