Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Moddy's Türkiye'de en sağlıklı 7 şirketi açıkladı

11.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, zayıflayan ekonomi ve değer kaybeden Türk Lirası karşısında en savunmasız grupların Doğuş Holding ve Yaşar Holding olduğunu savundu.

Dünya’nın haberine göre, kuruluşun Türkiye’ye ilişkin bugün yayınladığı raporunda, Türk şirketlerinin çoğunun kredi kalitesini önümüzdeki 12-18 ay boyunca potansiyel risklerden koruyabileceğini belirtildi.

TL’nin sert değer kaybının, Türk şirketlerinin döviz borç yüklerini daha ağırlaştırdığını söyleyen Moody’s, bu durumdan en kötü etkilenen kesimin, dövize endeksli geliri olmayan kısa vadeli döviz borcu olan kaldıraçlı şirketler olduğunu belirtti.

Moody’s bu bağlamda en savunmasız yatırım şirketinin Doğuş Holding, en savunmasız çeşitlendirilmiş tüketici ürünleri grubunun da Yaşar Holding olduğunu ifade etti.

Moody’s raporunda Türkiye’de dış fon bulmanın zorlaşması halinde, Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük riskin şirketlerin borçlanmaya erişimindeki azalma olacağını vurguladı. Ancak derecelendirme kuruluşu, bunun şu andaki baz senaryo olmadığını dile getirildi.

Moody’s’in raporuna göre yedi Türk şirketi, piyasa lideri pozisyonları, döviz bağlantılı gelirleri, güçlü bilançolar ve sağlıklı likidite desteğiyle, devletin ‘Ba3’ notunun bir kademe üzerinde derecelendirildi.

Bu şirketler, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii, Coca-Cola İçecek, Koç Holding, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Turkcell İletişim Hizmetleri, Türkiye Petrol Rafinerileri ve Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları…

 

Kaynak: Dünya

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, yabancılara konut satışını değerlendirdi.

Ülkemiz ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında işbirliğini geliştirme çalışmaları çerçevesinde, Çin Tedarik ve Pazarlama Kooperatifleri Ulusal Federasyonu’ndan (ACFSMC) bir ...

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde yer alacak “yerli üretim logosunu” tanıttı. Logo, Türkiye'de üretilen yabancı ürünlerde de yer...

19 Eylül Çarşamba serbest piyasada döviz fiyatları.

EGİAD kur zararlarına dayalı teknik iflas düzenlemesi ve Türk Lirası üzerinden sözleşme yapılması zorunluluğunu değerlendirdi.

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş, ekonomik darboğazdan çıkış reçeteleri ve dövizin dizginlenmesi için bir çok yöntem ve aracın konuşulduğunu ancak il...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, doların 7 liraya tırmandığı bir yerde fındık fiyatının 3 dolar olması gerektiğini ifade etti.

Yazarlar
Website Security Test