Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ankara Sanayi Odası, kriz için 4 bakanlığa rapor gönderdi

13.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara Sanayi Odası (ASO), ilgili dört bakanlığa (Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı) ekonomik kriz için öneri paketi gönderdi.

Ankara Sanayi Odası (ASO), Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na gönderdiği 16 maddelik 'ekonomik krizden kurtulma' raporunu paylaştı. 

Türkiye'nin ekonomik krizi atlatması ve büyümesini sürdürmesi için sanayiciler önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik öneride bulunulduğu ASO raporunda borçların yeniden yapılandırılmasına dair kararın çıktığına fakat bankaların bu konuda bir adım atmadığı belirtiliyor. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Esaslar tam olarak belirlenmediği için uygulama sarkıyor. Ancak kurbağanın gözü de dereye su gelene kadar çatlayacak" dedi. 

Yaklaşık 40 milyar lirayı bulan KDV alacağı sorunun çözümü için alacaklılara 5-10 yıl vadeli düşük faizli devlet tahvili verilebileceğini söyleyen Özdebir, "Bunları teminat olarak bankaya verip kredi alma imkanı yanı sıra ihaleye girerken teminat olarak da kullanabiliriz" ifadelerine yer verdi.

İhracatçının vadeli satış yaptığında, satışın yapıldığı günkü kurun esas alınarak kâr hesaplandığını belirten Özdebir, "Para daha hesaba geçmedi ki kâr oluşsun. Belki para ihracatçının eline geçtiğinde kur düşecek. Bu yüzden tahsilat gerçekleştirildiği andaki rakam dikkate alınmalı" şeklinde konuştu. 

 

16 Maddelik rapor;

1 KDV alacakları yerine uzun vadeli devlet tahvili verilebilir.

2 Cumhurbaşkanı fiyat farkı yetkisini kullanmalı.

3 Kur farkı mücbir sebep kabul edilmeli.

4 Zamanı gelmiş hak edişler nakit ödenmeli.

5 Kamu inşaat ihalelerinde ‘yerli malı' şartı şartnameye konulmalı.

6 Kamu ilaç alımında 2.64 TL olan euro kuru 4.25 TL'ye çıkarılmalı.

7 Bankalar kredilerde uyguladıkları katı kuralları esnetmeli.

8 Bankalar, yeniden yapılandırma düzenlemesini hızlandırmalı.

9 Kur farkı gelirinden dolayı KDV ödenmemeli.

10 KDV tahsilattan önce tahakkuk ettirilmemeli

11 KDV ve peşin vergi taksitlendirilmeli.

12 KDV'de farklı oranlar giderilmeli, standart orana geçilmeli.

13 Faaliyetini durdurmak zorunda kalanlara kısa çalışma ödeneği uygulanmalı.

14 Ulusal elektrik tarifesi uygulaması devam etmeli.

15 Rehne konu taşınmazların kapsamı genişletilmeli.

16 KOBİ'lerin alacakları öncelikli olarak ödenmeli.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, yabancılara konut satışını değerlendirdi.

Ülkemiz ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında işbirliğini geliştirme çalışmaları çerçevesinde, Çin Tedarik ve Pazarlama Kooperatifleri Ulusal Federasyonu’ndan (ACFSMC) bir ...

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde yer alacak “yerli üretim logosunu” tanıttı. Logo, Türkiye'de üretilen yabancı ürünlerde de yer...

19 Eylül Çarşamba serbest piyasada döviz fiyatları.

EGİAD kur zararlarına dayalı teknik iflas düzenlemesi ve Türk Lirası üzerinden sözleşme yapılması zorunluluğunu değerlendirdi.

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş, ekonomik darboğazdan çıkış reçeteleri ve dövizin dizginlenmesi için bir çok yöntem ve aracın konuşulduğunu ancak il...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, doların 7 liraya tırmandığı bir yerde fındık fiyatının 3 dolar olması gerektiğini ifade etti.

Yazarlar
Website Security Test