Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Haziran'da enflasyon beklentiyi aştı

3.7.2014
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Haziran'da enflasyon bir önceki aya göre 0,31 arttı. Yıllık bazda ise fiyat artışı yüzde 9,16 oranında oldu. Bankalara göre bu enflasyon oranlarına rağmen Merkez Bankası gecelik repo faizini indirebilirEnflasyonda aylık bazda yüzde 0,1 düşüş beklenirken, bir önceki yıla göre de fiyatların yüzde 8,75 artması bekleniyordu

Enflasyon verisinden önce dolar kuru 2,1313'te seyrederken, verinin ardından 2,1366'ya çıktı. Yüzde 0,4 yükselişle 77125 puandan işlem gören borsa da primlerini geri verirken yüzde 0,2'lik düşüş yaşadı. Ancak daha sonra borsa kayıplarını telafi etmeyi başardı.

Enflasyon, Merkez Bankası'nın Temmuz ayı toplantısında faiz indirmesi konusunda belirleyici olacak. Merkez Bankası yılın ikinci yarısında enflasyonda sert bir düşüş bekliyordu.

Ekinci Economics Consulting kurucusu ve bigpara.com yazarı Şevin Ekinci,  bugünkü yazısında artmaya başlayan petrol fiyatlarıyla birlikte bu yıl için enflasyon beklentisini iyimser bulduğunu belirtti.

"FAİZ İNDİRİMİ MÜMKÜN"

Şekerbank enflasyon verisi ardından yaptığı yorumda Temmuz toplantısında Merkez Bankası'ndan faiz indirmesini beklediğini söyledi. "17 Temmuz'daki Para Politikası Kurulu toplantısında %8,75 olan politika faizinin 50 baz puan daha indirilmesini mümkün görüyoruz  %8,0 - %12,0 olan faiz koridoru ise sabit tutulacaktır. Ayrıca, mevcut enflasyon yanında beklentilerin de %5 hedefinden uzak olduğu göz önünde tutulursa veya 5 ve 10 yıllık tahvil faizlerine bakılırsa TCMB'nin faiz indirimlerinde çok fazla yer olmadığı belirtilebilir  yani, politika faizinin %8'in altına gelmesinin riskli olduğu görüşümüzü koruyoruz."

HSBC Portföy yolladığı raporunda beklenenden yüksek gelen enflasyonun faiz indirimlerini etkilemeyebileceğini söyledi."Beklentilerin üzerinde gelen Haziran ayı TÜFE enflasyonu, enflasyondaki düşüş surecinin tahminlerden yavaş başladığına işaret ederken, enflasyon tarafındaki yukarı yönlü risklerin sürdüğünü teyit ediyor. Para politikası acısından bakıldığında bugünkü enflasyon rakamlarının sınırlı etki yaratmasını bekliyoruz. Daha önce paylaştığımız üzere Banka açısından Türkiye'ye yönelik sermaye akımlarının çok daha önemli olduğunu düşünmekle birlikte, sermaye akımlarının devam etmesi durumunda faiz indirimlerinin süreceğini tahmin ediyoruz. "

BAKAN ZEYBEKCİ: TEMMUZ'DA EKSİ ENFLASYON GÖRÜRÜZ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Temmuz ayında enflasyonun aylık bazda düşebileceğini belirtti. “Enflasyon düşüş trendine girdi, enflasyonda beklentimiz yıl sonunda yüzde 7,5 olması yönünde,”  diyen Bakan ,Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentilerini dikkate alarak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

EN YÜKSEK ARTIŞ EĞİTİMDE, EN BÜYÜK DÜŞÜŞ GİYİMDE

Eğitim harcamaları aylık bazda yüzde 1,72 artışla en pahalılaşan harcama grubu olurken yıllık bazda ise lokanta ve otel fiyatlarında yüzde 13,22'lik artış yaşandı. Ulaştırma ve gıda bir yılda yüzde 12'nin üzerinde artan diğer harcama grupları oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılı Eylül dönemi iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksini (RKGE) açıkladı. Buna göre; 2018 yılı Ey...

24 Eylül Pazartesi piyasalarda altın fiyatları

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin Adana Sanayici ve İşadamları Derneği daveti üzerine düzenlediği “Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik” toplantısında...

Türk Eximbank, uluslararası piyasalardan sağladığı fonları artırmak amacıyla 24-26 Eylül 2018 tarihleri arasında Londra’da bir dizi toplantı gerçekleştirecek.

İnşaat maliyet endeksi, Temmuz ayında aylık yüzde 1.63, yıllık yüzde 27.01 arttı.

İsviçre’nin St. Gallen halkı burka yasağı için referanduma gitti, halk yüzde 67 evet oyuyla kamuya açık alanlarda burkayı yasakladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, 2019 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde Türkiye'nin büyüme rakamlarında eksiye düşebileceği öngörüsünde...

Yazarlar
Website Security Test