İTB, TOBB İzmir KGK Olağan Genel Kurulu ev sahipliği yaptı

17.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası(İTB) koordinatörlüğünde çalışmalarını yürüten TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Olağan Genel Kurulu İTB Yeni Meclis Salonu’nda yapıldı.

İcra Kurulu’nun 2016 yılı faaliyet raporunun sunulduğu Genel Kurul’da, Mansfield Madencilik Sanayi ve İnşaat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfield, Alsancak Dostlar Boyoz Fırını Sahibi Berrin Akar Rasuli konuk konuşmacı olarak yer alırken Ege Üniversitesi Business Plan Yarışması Ödül Töreni de gerçekleştirildi.

Toplantıda, 2016 yılı faaliyet raporunu sunan İTB Genel Sekreter Yardımcısı ve TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Doğal Üyesi Dr. Pınar Nacak, “Borsa olarak 2 dönemdir kurulun koordinasyonunu yürütüyoruz. Bu bize keyif veriyor, ayrıca değer katıyor. İcra Kurulumuz bu yoğun faaliyetleri sizlerin desteği ile yürütüyor. Katkı, performans ve destekleriniz için teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, kadın girişimciliği ve liderliğini geliştirmek, kadınlara kişisel gelişim yollarını öğreterek kariyer geliştirme fırsatları yaratmak amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, “Son dönemlerde, kadının girişimcilik gücünü artırmaya odaklı birçok etkinlik ve faaliyete imza atıldı.  Son 5 yıla bakıldığında, kadın girişimcilerin sayısının % 42 artması da tüm bu çabaların boşa gitmediğini, hedefe yaklaşıldığını  gösteriyor” dedi.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun misyonunun, ülkedeki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmek olduğunu vurgulayan Öztezel, şunları söyledi:

“Bu misyon çerçevesinde bu güne kadar birlikte yürüdük, bu gün Genel Kurulumuz ile birlikte bu yürüyüşümüzü  daha da güçlü ve anlamlı kılmak için bir sinerji yaratmak için buradayız. Bizler, burada el ele vermiş kadın girişimciler, toplumun  itici güçleriyiz. Bir işletme kurmuş, yürütmüş, istihdam yaratmış, sermaye oluşumu sağlamış, sosyal sorumluluklarını yerine  getirmiş, lider, güçlü ve cesur kadınlarız. Elbette, iş güç mücadelesi,  aile hayatımızın getirdiği sorumluluklar ile birlikte etkin paylaşımlar yaratmak çok kolay olmuyor. Kadınlar yaşadıkları toplumun ve ülkenin ekonomik statüsünü değiştirebilecek güce ve azme sahipler. Ne olursa olsun, kadının iş hayatının içindeki varlığını gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmak için mücadele etmemiz şart. Kadın dayanışmasının kritik önemi büyük. Bizi en iyi biz anlıyoruz. Kadının, kadına desteği, pozitif ayrım yapması inanın  işlerin biraz daha kolay yürümesini sağlayacak.”

Toplantıya konuk olarak katılan Mansfield Madencilik Sanayi ve İnşaat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfield de İzmirli kadın girişimcilerle deneyimlerini paylaştı. Mansfield, “Bulunduğumuz çağı çok iyi anlamamız gerekiyor. Dünya, bilgi, eğlence ve iletişimin bir arada olduğu şeyi tüketiyor. İşlerimize bunların hepsini entegre etmeliyiz. Hayatımız üç ekranın başında geçiyor. Bu üç ekranın birinde bulunmuyorsak ve eğlenceli değilsek acilen değişmemiz gerekiyor. Proaktif, takım çalışmasına uygun ve bilgi teknolojilerine hakim olan altın yakalılar önem kazanıyor. Ya altın yakalı olacağız ya da altın yakalılarla çalışacağız” diye konuştu.

Alsancak Dostlar Boyoz Fırını Sahibi Berrin Akar Rasuli de, fırının öyküsünü anlatarak, “Ben ve ekibim önemli bir kültürel mirası taşıdığımızın farkındayız. Geleneğin özünden vazgeçmeden inovasyonla eski ve yeniyi harmanladık” dedi.

9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Meltem Koday ise, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde, 3. Ve 4. Sınıf öğrencilerine yönelik düzenledikleri derslerle 300 öğrenciyi 70’in üzerinde konukla buluşturarak, kadın girişimcilerin deneyimlerini öğrencilere aktardığını ve bu işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Unutkan mudiler, 2017 sonu itibarıyla 10 yıldır işlem yapılmayan 854 bin 18 hesapta 117 milyon lira unuttu.

Mevzuat düzenlemelerinin sektör faaliyetlerini destekleyici ve güçlendirici nitelikte yapılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan UTİKAD Başkanı Emre Eldener, “Sektö...

Türkiye’nin tarım ürünleri üretim ve ihracatında önemli merkezlerinden Ege Bölgesi’nden yapılan tarım ürünleri ihracatı 2017 yılında yüzde 4’lük artışla 4 milyar 24 mi...

TÜBİSAD Başkanı Kübra Erman Karaca, Türkiye’nin yüksek teknolojiye dayalı dijital ekonomiye geçişinin ancak özel sektör, kamu ve tüm toplum kesimlerinin sahiplenmesi i...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik oranlarını açıkladı. Buna göre Kasım ayında işsizlik oranı Kasım ayında yüzde 10.3 oldu. Bu oran geçen yılın aynı ayında yüzd...

Türkiye'nin cari işlemler hesabı, 2017'de 47 milyar 100 milyon dolar açık verdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) “İhracatçı Eğilim Araştırması 2017 yılı 4. Çeyrek Gerçekleşme ve 2018 yılı 1. Çeyrek Beklenti” anketi sonuçlarına göre, firmalar...