İzmir'de eğitim ile sanayiyi biraraya getiren çalıştay

16.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Bölümü tarafından hazırlanan “İzmir Geleceğini Hazırlıyor” mesleki eğitim çalıştayı başladı.

Küreselleşen ekonomi, Endüstri 4.0 sanayi devrimi, işgücünün geleceği olan gençlerin sosyal yaşam algısı, bilgi toplumu çağının gerektirdiği nitelikte işgücünün yetiştirilmesi amaçları ile yola çıkan çalıştayın açılışına İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Belma Güngör, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve çok sayıda eğitimcinin katılımı ile gerçekleşti.  

ESNAF VE EĞİTİM YAN YANA
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi açılışta yapmış olduğu konuşmada mesleki eğitimin kalitesinin artırılması, sektörün ihtiyacına yönelik bölümler açılması, genç istihdamının sağlanması için esnaf odaları çalışanları ile el ele vererek konunun çalışılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Meslek liseleri tarafından hazırlanan sununun izlendiği açılışta konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi; "İzmir de ilk olarak yapmış olduğumuz çalıştayın, eğitimin her noktasına hâkim olmak, genel tabloyu görmek için mesleki eğitimi masaya yatıralım dedik. Daha önce de okul öncesi, özel eğitim, din öğretimi gibi farklı eğitim konularında çalıştaylar gerçekleştirdik. Sivil toplum kuruluşlarının, esnafımızın çalışmalarımıza destek vermesi, birlikte eğitim politikalarına destek verilmesi olmazsa olmazlarımız. Eğitim dinamik bir yapıdır.  Mesleki Eğitime dönük bakanlığımız tarafından örnek uygulamalar yapılmakta. Çıraklık eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınması, staj gören öğrencilerin staj gördükleri iş yerlerine devlet desteği verilmesi gibi. Bakanlığımızın mesleki eğitimde okullaşma oranı hedefi %60 iken İzmir şu anda %55 lik oranları yakalamış durumdadır. Umuyorum ki bu çalışmalardan sonra okullaşma oranları hak ettiği yerde olacaktır” diyerek çalıştayın önemini vurguladı.

İLK ÇALIŞTAY
“Teknolojik gelişimlerin yoğun olarak yaşandığı ve 4. Sanayi devrimi ile üretim süreçlerinin değişime uğradığı bir dönemdeyiz. Mesleki eğitimin bu değişime ayak uydurması ve sektörün beklentilerine cevap verebilen yeterliklere sahip mezunların işgücü piyasasına sunulması gerekmektedir. Mesleki eğitimin sorunlarının yerel düzeyde tespit edilmesi ve paydaşların katılımı ile çözüm süreçlerinin oluşturulması önem arz etmektedir.

İzmir de mesleki eğitim sorunlarının ele alınıp çözümlerin bulunması ve eğitim kurumlarımızın değişim süreçlerine uyumunun sağlanması çalıştayımızın gerekçesini oluşturmaktadır. İzmir Geleceğini Hazırlıyor Mesleki Eğitim Çalıştayı  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mesleki ve Teknik Eğitim alanında, yerel düzeyde ve geniş katılımlı olarak düzenlenen ilk çalıştay olma vasfını taşımaktadır.

Etik değerlere ulaşmış mesleki değerlere sahip mesleğinde uzman kişileri yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Yahşi bunları yaparken çağın gerektirdiği eğitimi vermeyi hedeflediklerini de belirtti.

ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK
SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, İzmir'de istihdam seferberliği kapsamında ocak ve şubat aylarında 118 bin 416 kişinin ilk defa işe başladığını söyledi.
 
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, istihdam seferberliği kapsamında kentte 100 bin ek istihdam yaratmayı hedeflediklerini belirterek, bu amaçla bin 243 üyeye 165 milyon lira kredi kullandırdıklarını, yeni protokoller için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Çalıştay süresince; Mesleki Eğitim Algısı, Mesleki Yeterlilik Ve İstihdam 4.Sanayi Devrimi Ve Mesleki Eğitim, Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Mesleki Eğitimde Proje Uygulamaları konularında grup çalışmaları gerçekleştirilecek. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını kapsayan Eylül dönemi işsizlik rakamlarını açıkladı. TÜİK açıklamasına göre işsizlik Eylül döneminde ...

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılın son toplantısında politika faizini yüzde 8 ile sabit tuttu. Piyasayı fonladığı Geç Likidite Penceresi faizini ise yüzde 12...

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından, düzenlenen “2018 Yılında Türkiye Ekonomisi: Beklentiler ve Öneriler” konulu toplantıda 2002-2017 yılları ara...

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüyerek rekor kırarken, e-ticaret sektörünün üçüncü çeyrekteki büyüme oranı yüzde 58,8 oldu.

Türk ekonomisindeki rekor büyüme, Alman eyaletlerinin radarını Türkiye'ye yönlendirmesine yol açtı. Almanya'nın en gelişmiş eyaletlerinden biri olan Kuzey Ren-Vestfaly...