Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İTO iki günde 14 yabancı heyet ağırladı

21.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Odası, iki günde 86 . İEF’ye katılmak üzere İzmir’e gelen 14 yabancı heyeti ağırladı, 4 oda ile “Kardeş Oda” anlaşması imzalandı.

86’ıncı İzmir Enternasyonel Fuarı’na katılmak üzere İzmir’e gelen yabancı bakan, oda başkanı, bürokrat ve işadamlarından oluşan heyetler İzmir Ticaret Odası’na yoğun ilgi gösterdi. 17-18 Ağustos tarihlerinde İTO,  14 yabancı heyet ağırladı. İki günde İTO tarafından ağırlanan 14 heyetin 8 tanesi bakan ve bakan yardımcısı düzeyinde ziyaretini gerçekleştirirken, 4 Ticaret Odası ile de kardeş Oda anlaşması imzalandı. Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası, Rusya Lipetsk Ticaret ve Sanayi Odası, Togo Ticaret ve Sanayi Odası ve Tacikistan Sugd Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası ile kardeş oda anlaşması imzaladıklarını belirten İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Bu ziyaretler İEF’nin kentimiz ve ülkemiz dış ticaretini arttırmak için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Yabancı heyetlerin Odamıza göstermiş olduğu bu ilgi de dış ticaret için yaptığımız çalışmaların ve gücümüzün göstergesi. İki günde 14 yabancı heyet ağırlayarak dünya odası olduğumuzu gösterdik” dedi.

İTO’da dün yaşanan yoğun mesaide Kosova Altyapı Bakanı Hanefi Muharremi ziyaret eden bakanlardan birisi oldu. Muharremi, Türkiye’yi sevdiklerini ancak İzmir’in kendilerinde ayrı bir yeri olduğunu söyledi.  Türkiye’nin savaş sonrasında Kosova’ya en çok destek veren ülke olduğunu, bu sebeple Türkiye’ye müteşekkir olduklarını dile getiren Muharremi,  Özellikle TİKA’nın desteklerinin ülkeye çok faydası olduğunu belirtmiştir. İTO Yönetim Kurulu Demirtaş da Türkiye başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde çok geniş bir Kosova kökenli nüfus yaşadığını belirterek, bunların ülkelerinin ziyaret etmesi için turizme ağırlık verilmesi önerdi.

AFGANİSTAN’I DİKKATLE İZLİYORUZ

Afganistan Maliye bakan Yardımcı Khalid Payenda ise ziyaretinde Türkiye’nin kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ticaret rakamlarının çok az olduğunu söyledi. Payenda, dış ticaretin yanısıra enerji, demiryolu, baraj, toplu konut inşaatları için Türk firmalarını ülkelerine beklediklerini söyledi. Demirtaş ise, Afganistan’ın dost ve kardeş ülke olduğunu belirterek bu ülkedeki gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi. Demirtaş, “Afganistan’a İzmir’den ihracatınmız 2.5 milyon dolar, ithalatımız hiç yok. Bu rakamları arttırmalıyız. THY ülkenize direkt uçuyor bu önemli avanta ama siz de daha fazla İzmir ve Türkiye’ye gelmesiniz. Odamıza sizden önceki son Afganistan ziyareti 12 yıl önce yapılmıştı. İzmir’de mahalleler kuran çok güçlü bir inşaat sektörü var. İnşaatla ilgili konularda savaşın olmadığı bölgelerde üyelerimiz size öncülük yapabilir” dedi.

TACİKİSTAN’DA TÜRK MALLLARINA HER ZAMAN ÇOK İYİ BAKILIR

Tacikistan Sugd Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Komilov Firdavs ise ziyaretinde, odası ve bölgesi hakkında bilgi verdi. Firdavs, “Ticaret odaları olarak biz çok etkiniz, ticareti geliştirmeye çalışıyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Tacikistan’da Türk mallarına her zaman çok iyi bakılır. Bu ziyaretin ilk ve son olmasını istemiyoruz, ilişkilerimizi devam ettirmek istiyoruz” dedi. Demirtaş ise Sovyetler Birliği’nin dağılmasını ardından bölgede kurulan yeni ülkelerin büyük kısmını gezdiklerini ancak Tacikistan’a gitmediklerini belirterek, bu daveti değerlendireceklerini söyledi. Demirtaş, “Kardeş ülkelerimiz ama ticaretimiz çok çok az. İzmir’den ihracatımızı 2 milyon 214 bin dolar, ithalatımız 161 bin dolar. Bu yeterli değil, rakamları dostluğumuza paralel olarak arttırmalıyız” dedi. Daha sonra iki oda arasında Kardeş Oda Protokolü imzalandı.

İZMİR İLE TOGO KARDEŞ ODA OLDU

Togo Ticaret ve Özel Sektör Geliştirme Bakanı Bernadette Essosimma Legzim’in başkanlığındaki heyetin ziyareti sırasında, İzmir Ticaret Odası ile Togo Ticaret Odası arasında kardeş oda anlaşması imzalandı. Afrika’nın her ülkesine direk uçuş olmasını istediklerini belirten Demirtaş, “Afrika, üçüncü bin yılın potansiyel kıtası. Bugüne değil, 10 – 20 yıl sonrasına bakmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın bize, ‘Afrika’ya almak için değil vermek için gideceksiniz’ talimatı var. Dolayısıyla, her türlü alanda işbirliği yapmaya hazırız” diye konuştu.  Togo Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Germain Essohouna Meba ise, “320 milyon nüfusun yaşadığı ve 15 ülkeden oluşan ECOWAS Bölgesi Ticaret Odalarının da başkanıyım. TOGO, Türkiye’nin ECOWAS ülkeleri arasında işbirliği yapmak için de çok doğru bir adres” dedi.

MYANMAR’DAN İTO’YA İLK HEYET

Myanmar Ticaret Bakanı Than Myint’in ziyaretinde ise İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Myanmar’dan ilk defa bir heyet ağırladıklarını ve bu yüzden ziyaretin önemli olduğunu söyledi. Demirtaş, Myanmar’ın Türkiye’de yeterince tanınmadığını, bu nedenle daha fazla tanıtım yapılması gerektiğini belirtti. Myanmar Ticaret Odası Başkanı ile ve işadamlarını İzmir’e davet eden Demirtaş, “Ayrıca İzmir’de fahri konsolosluk açmanızı öneriyoruz” dedi. Enerji alanında işbirliği yapılabileceğini vurgulayan Demirtaş, “Elektrik üreten doğalgaza dayalı santrallerimiz kapalı. Bunları ekonomik fiyatlarla sizin ülkenizde kurarak çalışır vaziyette teslim edebiliriz” Myanmar Ticaret Bakanı Than Myint ise, İzmir ile işbirliği ve ticareti arttırmayı hedeflediklerini, bunun için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

SOMALİ, TÜRK İŞADAMLARINI BEKLİYOR

İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret eden Somali Planlama, Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Fahma Ahmed Nur, Türk işadamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet ederek “Her sektörde işbirliğine hazırız” dedi. Somali heyetini ağırlayan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Güleç, ise “Afrika, önümüzdeki 50 yılın potansiyel kıtası. Bu süreçte, Somali’de de önemli gelişmeler olacaktır. Oda olarak, iki ülke arasındaki potansiyel sektörlerde işbirliği yapabilecek işadamlarının yer alacağı bir heyetle Somali’ye iş ve inceleme gezisi düzenleyebiliriz” dedi.

SAİNT LUCİA YABANCI YATIRIMCILARA AVANTAJLAR SUNUYOR

Saint Lucia Ticaret, Uluslararası Ticaret, İşletmelerin Gelişimi ve Tüketici İşleri Bakanı Bradley Felix de, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Güleç ile görüştü. Karşılıklı dış ticaret rakamlarının istenilen düzeyde olmadığını söyleyen Güleç, Saint Lucia’dan İzmir’e ilk defa bir heyet geldiğini belirterek, “Saint Lucia ile ticaret hacmimiz yok denecek kadar az. İzmir’de ise hiçbir datada yok. Bankacılık ve turizm ile sınırlandırılmış bir ilişkimiz var. Daha fazla alanda ticaret yapabiliriz ve biz buna hazırız” dedi. Güney Amerika ve Kuzey Amerika’da yer alan ülkelerle ticaret yapabilecek güçlü ve stratejik bir konumda olduklarını söyleyen Saint Lucia Ticaret, Uluslararası Ticaret, İşletmelerin Gelişimi ve Tüketici İşleri Bakanı Bradley Felix, “Yabancı yatırımcılar için birçok avantaj sunuyoruz. Yabancı yatırımcıları çekmek için yasalarımız mevcut. Bu teşviklerimiz arasında vergi indirimleri de var” dedi.

BATI AFRİKA’YA GİRİŞ KAPISI: FİLDİŞİ

Fildişi Sahili’nden Bakan Kıdemli Danışmanı Albert Kouatelay ve Fildişi Sahili Ticaret Bakanlığı temsilcilerinin ziyaretinde ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Güleç, Afrika’nın, İzmir Ticaret Odası için hedef pazar konumunda olduğunu belirtti. Ticaret Bakanı Kıdemli Danışmanı Albert Kouatelay ise, “Devlet başkanımızın 2020 yılına kadar Fildişi Sahili’ni geliştirme hedefi var. İzmir, bu yüzden bizim için rol model olabilecek bir kent. Tecrübelerinizden faydalanmak isteriz.  Fildişi aynı zamanda Batı Afrikaya giriş kapısı konumunda olduğundan, Türk işadamları ile yatırım projeleri de geliştirilebilir” dedi.

İKİ GÜNDE İTO’YU ZİYARET EDEN HEYETLER VE HEYET BAŞKANLARI

 1. Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Albert Karimov’un başkanlığındaki heyet ile “İzmir Tataristan İş Forumu”
 2. Rusya  Lipetsk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Anatoliy Vasiljevich Goltsov’un başkanlığındaki heyet ile ikili iş görüşmeleri
 3. Senegal Yatırımların ve Büyük İşlerin Teşviki Ajansı (APIX) Altyapı, Enerji ve Sanayi Birimi Başkanı Adama Ndaye Gueye
 4. Sri Lanka Ticaret Bakanı Arjuna Sujeewa Senasinghe de beraberindeki işadamları ile “Sri Lanka Ülke Tanıtım Toplantısı”
 5. Somali Planlama, Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Fahma Ahmed Nur
 6. Saint Lucia Ticaret, Uluslararası Ticaret, İşletmelerin Gelişimi ve Tüketici İşleri Bakanı Bradley Felix
 7. Togo Ticaret ve Özel Sektör ve Geliştirme Bakanı Essosimma Legzim
 8. Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası  Başkan Yardımcısı Georgi Stoev
 9. Myanmar Ticaret Bakanı Dr. Than Myint
 10. Afganistan Maliye Bakan Yardımcısı Khalid Payenda
 11.  Tacikistan Sugd Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Komilov Firdavs
 12. Bangladeş Halk Cumhuriyeti Müsteşarı Shelley Salehin
 13. Kosova Cumhuriyeti Altyapı Bakanı Hanefi Muharremi
 14. Fildişi Sahili'nden Bakan Kıdemli Danışmanı Al

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İnsan yönetimi alanında kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan, merkezi İstanbul’da bulunan ve farklı kentlerde beş şubesi bulunan PERYÖN - Türkiye İnsan Yönetimi Der...

27-30 Eylül 2018 tarihleri arasında Fuar İzmir’de gerçekleştirilecek olan İzmir Property Expo/İzmir Emlak, Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’nda yabancı akını yaşanacak. El...

Dünya gazetesinin aktardığına göre, Morgan Stanley'in ardından JP Morgan da 24 Temmuz'daki PPK için faiz artırım beklentisini 125 baz puan olarak açıkladı.

Sebze ve meyveye art arda gelen zamlar pazardaki fiyatları uçurmuştu. Fiyatlar ne durumda?

Piyasalarda son işlem günü 20 Temmuz Cuma 2018'de döviz fiyatları.

20 Temmuz 2018 Cuma borsa güne nasıl başladı?

14 Aralık 2018’de başvuruların tamamlanmasının ardından Borsa Yönetimi, akademisyenler ve resmi kurum temsilcilerinden oluşacak jüri tarafından yapılacak değerlendirme...

Yazarlar
Website Security Test