Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Egeli ihracatçılardan bayram hediyesi ihracat rekoru

4.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Egeli ihracatçıların Ağustos ayın ihracat başarısı bayram hediyesi oldu

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Ağustos ayında 1 milyar 49 milyon 800 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. EİB'nin Ağustos ayında yaptığı bu ihracat 2017 yılında aylık bazda ihracat rekoru olarak kayıtlara geçti.

 

Ege İhracatçı Birlikleri'nin 2016 yılı Ağustos ayı ihracatı 986 milyon 679 bin dolardı. EİB Ağustos ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 arttırdı. EİB, Ağustos ayında 2017 yılının geri kalan 8 aylık döneminde aylık bazda en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Egeli ihracatçılar daha önce en fazla 2017 yılı Mart ayında 1 milyar 21 milyon dolarlık ihracata imza atmıştı.

 

Ege İhracatçı Birlikleri 2016 yılı Ocak – Ağustos döneminde 7 milyar 212 milyon dolarlık ihracat kayda almışken, 2017 yılının ilk sekiz aylık dönemindeki ihracat tutarı yüzde 4’lük artışla 7 milyar 520 milyon dolara yükseldi. Ege İhracatçıların son bir yıllık ihracatı ise yüzde 4'lük artışla 11 milyar 208 milyon dolara çıktı.

 

Ege İhracatçı Birlikleri'nin sanayi ürünleri ihracatı 2016 yılı Ağustos ayına göre yüzde 8’lik artışla 547 milyon dolardan, 592 milyon dolara yükselirken, Tarım ürünleri ihracatı yüzde 2’lik gelişimle 373 milyon dolardan 382 milyon dolara çıktı. Madencilik sektörünün ihracatı ise; yüzde 14'lük sıçramayla 65 milyon dolardan 75 milyon dolara geldi.

 

Ağustos ayında; Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 12 ihracatçı birliğinden 9 tanesi, 2016 yılı Ağustos ayına göre ihracatını arttırırken, 3 tanesi geçen yılkı ihracat rakamlarını yakalayamadı.

 

Zeytinyağı ihracatı üst üste 11. kez artış rekoru kırdı

 

Son bir yıldır ihracatta her ay rekorlar kıran Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Ağustos ayında yüzde 86'lık ihracat artışı ile 2016 yılı Ağustos ayında 10 milyon 853 bin dolar olan ihracatını 2017 yılı Ağustos ayında 20 milyon 155 bin dolara çıkardı ve rekortmenliğini üst üste 11 aya taşımış oldu.

 

Hazırgiyim ve konfeksiyon zirveye abone

 

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 2016 yılı Ağustos ayında yaptığı 115 milyon 953 bin dolarlık ihracatı 2017 yılı Ağustos ayında yüzde 16 arttırarak 134 milyon 467 bin dolara yükseltti.

 

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü ikinciliğe yükseldi

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ise; geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 68 milyon 753 bin dolar olan ihracat rakamını yüzde 26'lık artışla 86 milyon 745 bin dolara çıkardı ve zirve ortağı oldu.

 

Ağustos ayında Türkiye'ye 82 milyon 941 bin dolar döviz kazandıran Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği üçüncü sırada yer alırken, Ege Tütün İhracatçıları Birliği 81 milyon 662 bin dolarlık döviz tutarı ile dördüncü oldu.

 

Madencilik sektöründen 75 milyon dolarlık ihracat

 

2017 yılında başarılı bir grafik ortaya koyan Ege Maden İhracatçıları Birliği Ağustos ayında ihracatını yüzde 14 arttırdı ve 75 milyon 146 bin dolarlık döviz girdisine imza attı.

 

Rusya'dan gelen olumlu haberlerle geleceğe daha umutlu bakan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Ağustos ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5 arttırarak 65 milyon 135 bin dolarlık ihracat rakamına ulaştı.

 

İhracatta yüzde 6'lık düşüş yaşayan Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği 50 milyon 226 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Ege Bölgesi'nin geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incirde yeni sezona hazırlanan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Ağustos ayında 49 milyon 953 bin dolarlık ihracat yaptı.

 

Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatı kötü gidişe dur dedi

 

2017 yılına kötü bir giriş yapan ve ilk 7 ay ihracatı sürekli düşen Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Ağustos ayında kötü gidişe dur dedi. Birliğin ihracatı yüzde 6'lık artışla 26 milyon 418 bin dolara çıktı.

 

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Ağustos ayında ihracatını bir önceki Ağustos ayına göre yüzde 6'lık artışla 19 milyon 307 bin dolara yükseltirken, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ise; Ağustos ayında ülkemize 15 milyon 353 bin dolarlık döviz kazandırdı.

 

Ünlütürk; "Ağustos ayı ihracat rakamımız bayram hediyesi oldu"

 

Ağustos ayında 2017 yılının en yüksek ihracat rakamını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ağustos ayında Türkiye - Katar ve Türkiye - Rusya İş Forumlarına evsahipliği yaptıklarını, bu emeklerin sonrasında gelen ihracat rekorunun bu çabaları taçlandırdığını kaydetti.

 

Son dönemde döviz kurlarındaki erimeye de dikkati çeken Ünlütürk, son bir yıldır döviz kurlarının Türk ihracatçısının rekabetçiliğine olumlu yansımaları olduğunu, ancak son dönemdeki gelişmelerin bu süreci sekteye uğratma riski barındırdığını dile getirdi. Ünlütürk, "Son bir yıldır döviz kurlarının olumlu etkisiyle Türkiye'nin ihracatı 2017 yılının Ocak - Ağustos döneminde yüzde 12 artış rakamına ulaştı. 2017 yılını Orta Vadeli Programda yer alan 153 milyar dolar hedefinin üzerinde 155 milyar dolar seviyesinde tamamlayabileceğimiz bir performans gösteriyoruz. İhracatımız 2017 yılının ilk çeyreğinde büyüme rakamlarına olumlu etki etti. Bu etkinin 2017 yılının ikinci çeyreğinde de sürmesini bekliyoruz. Türkiye tekrar düşük kur yüksek faiz sarmalına girerse ihracat hedeflerimiz tutturulamaz hale gelir" uyarısında bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Maaşı eksik ve geç yatan işçi, yüksek ücret almasına rağmen sigorta priminin düşük gösterildiğini gerekçe göstererek istifa etti. İş verenin kıdem tazminatı vermediği ...

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartlarını dolduran vatandaşların esnaf ve sanatkarlara borç yazdırdığını, birçok sektörde esnafın veresiye defterinin kab...

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknoloji geliştirme bölgesi İTÜ ARI Teknokent, ING Bank ile iş birliğini bu yıl da sürdürüyor. Big Bang Girişimcilik Yarışması kapsam...

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) can suyu olan ve 18 aya kadar uzatılan vadesi ile tekrar hayata geçirilen TOBB Nefes Kredisi’nde, üye sanayicilerin taleplerin...

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) seçimlerini tamamladı. ASO Başkanı Nuretin Özdebir ve ATB Başkanı Faik Yavuz yeniden başkan seçilerek güven t...

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Jak Eskinazi seçildi. Başkanlık için tek aday olan Eskinazi, kullanılan 39 oyun ...

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) kartlı ödeme yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları paylaştı

Yazarlar
Website Security Test