Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kuru üzümde rekolte 310 bin ton

12.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ENGİN TATLIBAL

2017/2018 dönemi yaş ve kuru üzüm rekoltesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından açıklandı. Fakıbaba, yaş üzümde 4,2 milyon ton, kuru üzümde ise 310 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

Yaş ve kuru üzüm rekoltesinin açıklandığı toplandı, Manisa Anemon Otel’de gerçekleştirildi. Manisa ziyareti kapsamında temaslarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, rekoltenin açıklandığı toplantıda üzümün bu sene 4 liranın altında satılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Fakıbaba, “Buraya gelmeden önce Sayın Başbakanımızla görüştüm. Kendisi ‘Üzüm 4 liranın altında olamaz’ dedi. Allah’ın izniyle üzümünüzü 4 liranın altında sattırmayacağız. Depo hazırlıklarına başladık. Üzümünüzü alacağız ve 15 gün içinde paranızı ödeyeceğiz. Üreticiyi kimseye muhtaç etmeyeceğiz” dedi.

Bakandan itiraf

Türkiye’nin çok önemli potansiyeli bulunmasına rağmen tarım ve hayvancılıkta bir türlü istediği noktaya gelemediğini belirten Bakan Fakıbaba, “Bizim çok büyük bir altyapımız var, potansiyelimiz var. Ancak şunu söylemek gerekir ki 15 yıldır çok önemli hamleler yapmış olmamıza rağmen tarım ve hayvancılıkta hala istediğimiz yerde değiliz” diye konuştu. Fakıbaba, “Toprak su, çiftçi bilgiyle buluşursa Türkiye farklı yerlere gidecektir. Kendi gıdasını üretemeyen ülkeler tam bağımsız olamaz. İnşallah gıdasına güvenen, üreten, hayvancılığı çok iyi bilen, yapan, tarımı çok iyi uygulayan bir ülke olduğumuzda sadece bu bölgede değil dünyada sayılı ülkeler arasına girmememiz için hiçbir neden yok” ifadesini kullandı.

Bakanlığı döneminde en çok önem verdiği konuların başında vahşi sulama yöntemlerinin mterk edilerek kapalı sulamaya geçilmesi olacağını ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “İleride Fakıbaba dönemi denince akla gelecek ilk şey, kapalı sulama dönemine geçmek olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bana talimatı bu yönde olmuştur. Dinimiz ‘önce komşunu düşüneceksin’ diyor. Vahşi sulama olunca çiftçinin komşusuna su kalmıyor. Kapalı sulamada suyun yüzde 60’ı tasarruf ediliyor” dedi. Gıdanın ve tarımın gelecekte öneminin artacağına vurgu yapan Fakıbaba, “Bundan sonraki mücadele petrol değil, su ve gıda mücadelesi olacaktır. Bu nedenle Batılı güçler bu bölgeye göz diktiler. Ama emin olunuz, başarılı olamayacaklardır” ifadesini kullandı.

“REKOLTE VE FİYAT NORMAL, İCRAATA DÖKMEK ÖNEMLİ”

Birol Celep (Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı):“Bakanın açıkladığı rekolte gayet normal. 310 bin ton kuru üzüm rekoltesinin mevcut olduğunu düşünüyoruz. 4 lira olarak verilen fiyat da makuldür. Ama bunu icraatta, uygulamada görmemiz gerekiyor. Sayın Bakan, üzümün üreticiden nerede ve ne şekilde alınacağına dair bir açıklama yapmadı. Sadece depoların hazırlandığını söyledi. Depoların süpürülmesi zaten 15 gün sürüyor, 15 gün sonra parayı da ödeyeceğiz dedi. Bu süreç Ekim sonunu bulursa geç kalınmış olur. Dolayısıyla uygulamayı görmek gerekiyor.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

30 İlde 157 Mağazası olan D&R'ların yeni sahibi artık o olacak!

İddiaya göre Doğan Grubu aslında hülle yoluyla Katar'a satılmış

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek "Sorun reel sektörün döviz borçları. Döviz borçlanmaya sınır getireceğiz" dedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan 'Yemek Kartı Yönetmenlik Taslağı'nın d...

Son iki yıldır her ay ihracat artış rekorları kıran ve 2018 yılında 500 milyon dolar ihracat rakamı hedefleyen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), ...

Dolar gece yarısı tarihi bir rekor kırarak, 4 liranın üzerine çıktı, euro da 5 liraya dayandı.

Türkiye'nin 2017 yılı ihracatında kilogram değeri bakımından en değerli ürün mücevher oldu.