İşkur'dan İzmir'in işsizlik haritası

11.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İŞKUR 81 ilde 90 bin 749 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti.

İzmir ilinde araştırma kapsamına giren 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 16,4’ünde 4 bin 731 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. İzmir genelinde açık iş oranı %1,5 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör %3,5 ile Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri oldu. Açık işi en çok olan işyerleri %25,2 oranı ile Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri sektörü ve %22,4 ile Diğer Hizmet Faaliyetleri sektörü. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Makineci (Dikiş), Garson (Servis Elemanı), Şoför-Yük Taşıma. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması olarak belirlendi. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Gazete-İlan vb. aracılığı ile aradığı anlaşıldı. 

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %24,6’sında 6 bin 431 kişinin temininde güçlük çekiliyor. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Makineci (Dikiş), CNC Torna Tezgâhı Operatörü, Garson (Servis Elemanı), Gaz Altı Kaynakçısı, Kaynakçı (Oksijen ve Elektrik),  Satış Danışmanı, Kat Hizmetleri Elemanı/Kat Görevlisi, Şoför-Yük Taşıma, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi ve Makine Bakımcı meslekleri.

İzmir’de 20+ istihdamlı işyerlerinde 7 bin 176 kişilik net istihdam artışı bekleniyor. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 2,4 oranında artmasını öngörüyor. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri, Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri. Salça ve İştah Açıcı Maddeler Hazırlama İşçisi, Temizlik Görevlisi ve İnşaat İşçisi mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Beden İşçisi (İnşaat), Konfeksiyon İşçisi ve Makine ve Montaj İşçisi mesleklerinde istihdam azalışı bekleniyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...