Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Devlet müdahalesi sektörü olumsuz etkiler

16.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mevzuat düzenlemelerinin sektör faaliyetlerini destekleyici ve güçlendirici nitelikte yapılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan UTİKAD Başkanı Emre Eldener, “Sektörün çalışma barışını ve yatırım ortamını bozacak, girişimciliği engelleyecek tarife kısıtlamaları, kamu müdahalesi, yüksek maliyetli belge ücreti yaklaşımlarından vazgeçilmesi gerekiyor” diye konuştu. Eldener, sektörün bu yıl yüzde 10 büyüyerek 330 milyar TL’ya ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Dış ticaretin önemli paydaşlarından biri de hiç şüphesiz lojistik sektörü oyuncuları. Küresel bağlamda baktığımızda, sektörün büyüklüğünün 7,5 trilyon dolara ulaştığını söyleyebiliriz. Lojistik oyuncuları 2023 yılında bu rakamı 15 trilyon dolara çıkarmak içinse çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye, açısından baktığımızda ise sektörün 300 milyar TL’lık büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine yaklaşabilmesi için lojistik faaliyetlerin güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden  Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, dolayısıyla lojistik sektörünün ihtiyaçlarının doğru belirlenmesi, belirlenen ihtiyaçların giderilmesi için sektör ve kamu idaresi arasında koordinasyon, iş birliği ile ortak anlayışın sağlanması gerektiğinin altını çizdi.  Aynı zamanda mevzuat düzenlemelerinin sektör faaliyetlerini destekleyici ve güçlendirici nitelikte yapılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Eldener, “Sektörün çalışma barışını ve yatırım ortamını bozacak, girişimciliği engelleyecek tarife kısıtlamaları, kamu müdahalesi, yüksek maliyetli belge ücreti yaklaşımlarından vazgeçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Rekabetçilik Endeksi'ne göre Türkiye'nin 137 ülke arasında 55'incilikten 53. sıraya yükseldiğini söyleyen Eldener,  ancak daha önce ulaştığı 45'inci sıraya yükselemediğini anımsattı. Küresel Rekabetçilik Endeksi Raporu'nda Türkiye hakkında eleştirilerin sıralandığını dile getiren Eldener, “  Burada kamunun sektöre müdahalesinden bahsediliyor. Lojistik sektörü açısından serbest piyasa koşullarında rekabetçiliği engelleyen uygulamalar ve kamu müdahaleleriTürkiye'nin küresel arenada rekabetçi yapısını zedeler. Kamu müdahalesinin yatırım ortamını da olumsuz etkiler” dedi.

Demiryolu yatırımlarına hız verilmeli

2018 yılı Yatırım Programı’na göre 88.1 milyar TL kamu yatırımı bütçesinin 21.4 milyar TL’lik kısmının Ulaştırma Sektörü’ne ayrılmasının umut verici olduğunu belirten Eldener, altyapı hizmetlerinin yerine getirilmesi için kamu yatırımlarının gerekliliğine işaret etti.  Doğu-batı ve kuzey-güney hatlarında kesintisiz demiryolu hattının hala mevcut olmadığı eleştirisinde bulunan Eldener, “ Çoğu limanımızda demiryolu bağlantılarının olmaması ülkemiz üzerinden geçecek transit yük trafiğinin alternatif rotalara kaymasına sebep oluyor. Lojistik merkezler modlar arası yük entegrasyonunu kolaylaştırıcı şekilde planlanmıyor” şeklinde konuştu.

Bu yıl sektörün yüzde 10 büyüyerek 330 milyar TL’ye ulaşmasını beklediklerini aktaran Eldener, “Çerçevesi kanunlar ile zaten belirlenmiş Taşıma İşleri Organizatörlüğü mesleği tekrar düzenlenmek istenmektedir. Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği ile getirilen düzenlemeler, lojistik sektörünün dinamikleri ile uyumsuz bir işleyiş getirmekte, sektöre giriş yüksek belge ücretleri ile zorlaştırılmaktadır.. 2018’de sektörümüzün gelişmesini sağlayacak adımlar atılacağını umuyoruz. Sadece endekslerde yükselmek değil, sektörün kendi bileşenleri ile daha kalıcı çözümler üreteceği bir yıl geçireceğimizi düşünüyorum” dedi. Eldener, ordino fiyatları yüksek olduğu için ihracatın istenilen seviyede artmadığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını sözlerine ekledi

 (BURCU NOYAN)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılı Eylül dönemi iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksini (RKGE) açıkladı. Buna göre; 2018 yılı Ey...

24 Eylül Pazartesi piyasalarda altın fiyatları

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin Adana Sanayici ve İşadamları Derneği daveti üzerine düzenlediği “Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik” toplantısında...

Türk Eximbank, uluslararası piyasalardan sağladığı fonları artırmak amacıyla 24-26 Eylül 2018 tarihleri arasında Londra’da bir dizi toplantı gerçekleştirecek.

İnşaat maliyet endeksi, Temmuz ayında aylık yüzde 1.63, yıllık yüzde 27.01 arttı.

İsviçre’nin St. Gallen halkı burka yasağı için referanduma gitti, halk yüzde 67 evet oyuyla kamuya açık alanlarda burkayı yasakladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, 2019 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde Türkiye'nin büyüme rakamlarında eksiye düşebileceği öngörüsünde...

Yazarlar
Website Security Test