Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'de gerçek enflasyon yüzde 39.2

31.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Forbes Dergisi'nde yayımlanan bir makalede, Türkiye'de gerçek enflasyon oranının resmi rakamlardan 3.6 kat fazla olduğu öne sürüldü. İddiaya göre, Türkiye'de enflasyon yüzde 39.2 seviyesine yükselmiş durumda.

Forbes Dergisi Türkiye’de enflasyon oranının düşük gösterildiğini iddia etti.

Forbes Dergisi'nde Steve Hanke imzasıyla yayımlanan makalede, Türkiye’de gerçek enflasyon oranının yüzde 39.2 seviyesinde olduğunu öne sürdü.

“Türk lirası için mayıs ayı acımasızdı. Lira, Amerikan dolarına karşı yüzde 15 oranında değer kaybetti. Bu, büyük ve önemli bir hareket. Doğrusu şu ki, liranın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Aşil topuğu olduğu konusunda geçmişte tekrar tekrar uyarıda bulunmuştum.

Erdoğan’ın Ağustos 2014’te cumhurbaşkanı olmasından bu yana, TL dolar karşısında şaşırtıcı bir oranla yüzde 56 değer kaybetti. Ve, sadece Erdoğan’ın Türkiye’nin para politikası yönetimini ele geçirmeyi planladığını ilan ettiği 14 Mayıs’tan bu yana da, lira Amerikan doları karşısında neredeyse yüzde 10 oranında eridi.

 

Liranın çöküşüyle Türkiye’de enflasyon tavan yaptı. Bir ekonomideki en önemli fiyat, yerel para birimi ile dünyanın döviz rezervi olan Amerikan dolar arasındaki takas oranıdır. Kurdaki farklar, bir ülke çapındaki enflasyon oranlarına dair doğru tahminlere güvenilir biçimde dönüştürülebilir. Satınalma Gücü Paritesi (SGP) isimli ekonomik ilke buna izin verir.

SGP’yi kullanarak, Lira/Dolar kurundaki değişimlerin yıllık enflasyon oranına nasıl yansıdığını gündelik olarak ölçüyorum. Aşağıdaki grafif, o yıllık orandaki gidişatı gösteriyor. Şu an, Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı yüzde 39.2. Dolayısıyla, benim ölçtüğüm enflasyon oranı, resmi oran olan yüzde 10.85’in 3.6 katı.”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

'Gerek siyasi manada gerek ekonomik manada ayakları üzerinde durabilen ve hedeflediği yolda kararlılıkla yürüyen güçlü bir ülkeyiz. Türkiye olarak ABD'nin aldığı tedbi...

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) 10. Kuruluş Yıl Dönümü’nü birçok davetlinin katıldığı bir kokteylle Portekiz Sinagogu’nda kutladı.

Ticaret Bakanı Pekcan, ABD ile yaşanan krize ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kredi kanallarının açık tutulmaya devam edeceğini belirten Bakanlık, kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacağını ve kredi kap...

Borsa, haftanın son iş gününe yüzde 0,62'lik düşüşle başladı.

Serbest piyasada 17 Ağustos Cuma döviz fiyatları. Dolar ve Avro güne nasıl başladı?

Antalya’da sanayi sitesinde oto tamirciliği yapan bir esnafın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yaptığı F-35 paylaşımı sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı.

Yazarlar
Website Security Test