Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ayşegül İldeniz İZTO'nun konuğu oldu

6.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) düzenlediği “Girişimcilik, İnovasyon ve Yönetim Sohbetleri’nin konuğu Silikon Vadisi’nde görev almış Intel Corporation Yeni Teknolojiler Bölümü Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz oldu.

İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeli’nin moderatörlüğünde gerçekleşen konferansta Ayşegül İldeniz’in İzmir’den Silikon Vadisi’ne uzanan yolculuğu, Türkiye’de ve özellikle İzmir’de girişimcilik, inovasyon adına yapılabilecekler konuşuldu.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler yaptığı açılış konuşmasında “Oda olarak kurucusu olduğumuz Embryoniks Teknoloji Ticaret ve Sanayi A.Ş. firmasının mevcut sermayesi üzerinden inovatif projelere “melek yatırım” yapmak üzere “İzmir Proje Pazarı” etkinliğimiz başlatıldı. Proje başvuruları alındı, değerlendirme süreci devam ediyor. Bunları yaparken en büyük arzumuz İzmir’den başarı hikayeleri çıkarmak. Odamızın kurucusu olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi, Üniversite bünyesinde yer alan Teknoloji Transfer Ofisi, ayrıca girişimcilerin Ar-Ge projeleri için devrede olan İzmir Bilimpark ile işbirliği halindeyiz. Girişimcilik ekosistemindeki tüm aktörler olarak Oda-Üniversite-Teknopark olarak bir arada, yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın üzerine, dev bir projeyi daha hayata geçirmeyi hazırlanıyoruz. Odamız Eski Hizmet Binaları’nda “Girişimcilik Merkezi” kurmayı planlıyoruz. Çünkü,inovasyon ve girişimciliğin İzmir’de önünün açılması önem verdiğimiz en büyük projelerimiz arasında.  Genç girişimcilerle yatırımcıları aynı çatı altında biraraya getirecek, yaşayan bir merkez kuracağız” diye konuştu.

Ayşegül İldeniz İntel’deki kariyerinden bahsederken “Ben teknolojiyi kadınlara, gençlere, çocuklara, yaşlılara devamlı anlatarak onları bu dünyanın içine çekmeye çalıştım. Neredeyse 40 farklı ülkede çalışmalarımı sürdürdüm. Bundan 10 yıl önce ben Ortadoğu üzerinde çalışırken büyük şirketlerin bize olan davranışları son derece tutucuydu. Türkiye, Dubai, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde merkezler kurup yönetirlerdi. Bu şekilde yürümeyecek dedim 35 ofis kurdurdum, farklı ülkelerden insanlarla çalıştım. Bu insanlar ülkelerinde teknolojinin önemini anlatabilsinler diye uğraştım. 250 milyon dolar ciroyu 2.5 milyar dolara çıkarttık. Bizimki iş gibi değildi, hep beraber nasıl büyürüz, nasıl gelişiriz çabasıydı.” dedi.

İldeniz Silikon Vadisi’nin başarısını ise şöyle anlattı: “Silikon Vadisi’nin başarılı olmasında iki büyük faktör var. Bunlar Ar-Ge merkezleri ve Stanford gibi önemli üniversiteler. Önemli hocalarımız, fikir sahipleri burada pazardaki ihtiyacı keşfediyorlar, teknolojik yatırım yapmak isteyen şirketlerde bu fikirleri değerlendiriyor. Silikon Vadisi’nin omurgasını oluşturan diğer faktörler ise insan ve para. Dünyanın belki de en zeki en yetenekli insanları Silikon Vadisi’nde bulunuyor ve bu insanlar sürekli inovasyonlar yapıyorlar. Bu durum da parayı çekiyor. Softbank’ten Araplara kadar buraya yatırım sağlanıyor.”

İldeniz Silikon Vadisi gibi bir yapılanmanın İzmir’de yapılabileceğini belirtirken “İzmir’de çok iyi üniversiteler var. Bu üniversitelerin teknoloji departmanları ve çok değerli hocaları var. Bunun yanı sıra İzmir’in sosyal hayatı çok çekici. İzmir’in eksik olduğu nokta ise güçlü şirketlerin burada yer almaması. Eğer İzmir’e gerekli yatırımlar sağlanır eksiklerin üzerine gidilirse eğer İzmir’de bu potansiyel vardır.” diye konuştu.

Türkiye’deki girişimciler için önerileri sorulduğunda İldeniz “Zor diye bir şey yoktur macera vardır. Bu zorluk yaklaşık 50 yıl daha sürecek, pes etmek yok. Sonundaki ödül çok büyük olacak ancak bu yolculuğu sevmek gerek. Sadece istediğiniz, sevdiğiniz şeyi yapın. Benim en zor kararlarım en iyi kararlarım olmuştur her zaman. Türkiye’de girişimcilik için çok fazla kaynak var. Fikriniz iyiyse, kendinize güveniyorsanız bu işi yaparsınız. Devlet ve odalarda çok fazla fon var asıl problem yetişmiş, iyi eğitim almış insan sayımızın az olması. Konunuzla ilgili gelişmiş kişileri bulun, onlardan mentorluk istemekten çekinmeyin.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Başkanı Hasan Özkoparan, ekonomideki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Başkanı Akın Kazançoğlu, İmar Barışı'nın kentsel dönüşümün gerçekleşmesindeki en büyük engel olan “mülkiyet so...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Türkiye’nin bağımsızlığının ihracat ve üretimden geçtiğini söyledi. Şengül, “Tüm zorluklara karşı üretmek, ihraç etmek bir tutk...

TOBB’ta yapılan toplantıya Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Delikanlı da katıldı.

Çocukları sevgi dolu bir ortamda okul öncesi yaştan itibaren geleceğe hazırlayan Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk) yararına düzenlenen Koruncuk Sörf F...

İzmir’in Konak ilçesinde, yalnız yaşadığı öğrenilen yaşlı bir kadın evinde ölü bulundu. Yapılan ilk incelemede, yaşlı kadının yaklaşık 1 hafta önce öldüğü tespit edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantısının üçüncü birleşiminde Kurban Bayramı süresince ulaşımda yüzde 50 indirim yapılması kararı alındı.

Yazarlar
Website Security Test