Manisa’da çekirdeksiz kuru üzüm sezonu açıldı

16.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2017-2018 kuru üzüm sezonunun açılışı Manisa Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi. Sezonun ilk kuru üzümünün sergilendiği ve açık arttırma usulü ile alıcısını bulduğu programda, üzüm üreticileri için iyi dilek ve temenniler dile getirildi.

Manisa Ticaret Borsası, 2017-2018 kuru üzüm sezonunun açılışını düzenlediği törenle gerçekleştirdi. Manisa Ticaret Borsası’ndaki programa Manisa Milletvekilleri, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cengiz Ergün’ü temsilen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, esnaf odaları birlik başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, tüccar ve üreticiler katıldı.

İhracat Rakamlarından Bahsetti

2017-2018 kuru üzüm sezonunun açılış programı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap konuşma yaptı. Türkiye’de 1 milyon dekarın üzerinde bağ alanında çekirdeksiz üzüm yetiştirildiğini bunun 800 bin dekarının Manisa’da olduğunu belirten Özkasap, “Ülkemize her yıl ortalama 500 milyon dolara yakın gelir kazandıran, üretiminin %90’dan fazlasının, ihracatının ise %85’ten fazlasının Manisa’da gerçekleştirildiği bu Milli Gelir kaynağının alt yapısında, Manisalı Üreticilerimizin, Tüccarlarımızın, İhracatçı İşletmelerimizin ve İlgili Kurumlarımızın yoğun emek ve ortak çabaları yer alıyor” diye konuştu.

Üzüm, Hak Ettiği Değeri Bulmalı

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap’ın konuşmasının ardından Manisa Milletvekilleri ve Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’de konuşma yaptı. Manisa Valisi Güvençer, üreticinin göz bebeği olan üzümün, hak ettiği değeri bulması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

İlk Hasat 150 Liradan Alıcı Buldu

2017-2018 kuru üzüm sezonunun ilk hasadını Saruhanlı ilçesine bağlı Taşdibi Mahallesinden Ahmet Karabacak yaptı. Karabacak’ın kuru üzümü Manisa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ergün Türek tarafından başlatılan açık arttırma usulüyle alıcı buldu. Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, ilk hasadı 150 lira bedelle satın aldı. Açık arttırmanın ardından protokol üyeleri üzüm hasadının başında hatıra fotoğrafı çektirdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Alaşehir Belediyesi, 5 Eylül Kurtuluş Günü çerçevesinde 'İşgalden Kurtuluşa Alaşehir; Karanlıktan Aydınlığa Bir Üzümkent Öyküsü' sergisini halkla buluşturdu. Serginin ...

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Ergün, “1924 yılından beri kutladığımız bu şanlı zafe...

Denizli Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı ve bu yıl 11'incisi düzenlenen Peyzaj Mimarları Odası Genç Kampı'nda ortaya çıkan projeler sergilendi. Sergilen...