Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kariyerini EGİAD’da Planla

6.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

EGİAD’ın en önemli sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan, meslek yüksekokulu öğrencisi gençlerin iş hayatına 1-0 önde hazırlanmasını sağlayan Hayat Okulu Projesi 5. Kez 100 öğrencinin katılımıyla başladı. Dokuz Eylül, Ege, İzmir Ekonomi, Yaşar, İzmir İleri Teknoloji Üniversitelerine bağlı Meslek Yüksek Okulları’nda eğitim gören gençler, kurumsal hayata hazırlanmak üzere bir kez daha EGİAD’da buluştular.

Gençlerin ülke geleceğinde en önemli söz sahibi bireyler olduklarını dikkate alan ve bu proje kapsamında 5. kez kapılarını aralayan EGİAD, bugüne kadar 500’e yakın öğrencinin kariyer planlamasına dokunmuş oldu. Teknik açıdan yüksek yeteneklere sahip Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin, bu sayede sosyal yetkinliklerini güçlendirerek iş hayatında tercih edilir eleman haline gelmelerini amaçlayan dernek, İzmir’deki üniversitelere bağlı Meslek Yüksek Okulları’ndan seçilen 100’ün üzerinde başarılı gençle devam edecek proje ile bir yandan İzmir'de ara eleman açığına önemli bir katkı sağlayacak, bir yandan da genç işsizliğin önüne geçme hedefinde ilerlemiş olacak. Meslek Yüksek Okulları'nda eğitim gören başarılı öğrencilerin kurumsal hayata hazırlanmalarını sağlamak ve teknik açıdan yüksek yeteneklere sahip Meslek Yüksek Okulu mezunlarının, bu sayede sosyal yetkinliklerini güçlendirmek amacıyla EGİAD tarafından yürütülen, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen  “Hayat Okulu Projesi”  5. senesinde de gençleri iş sahibi yapabilmek adına yoğun bir program uygulayacak.

Proje, genç işsizliği önleyecek bir cansuyu

Ülkemizdeki genç işsizliğine dikkat çeken, toplumsal patlamaların önüne geçmek için gençlerin elinden tutulmasının önemine işaret eden EGİAD, bu kapsamda yine toplumsal bir yaraya cansuyu sağlayacak. İşverenlerin yaşadığı nitelikli ara eleman bulma sorununa bu şekilde çözüm getirecek olan organizasyon, 10 hafta boyunca devam edecek. Program kapsamında öğrenciler etkili iletişim becerileri, kurum kültürü, kariyer planlama, CV yazım teknikleri, mülakat teknikleri, stres yönetimi, zaman yönetimi, duygusal zekâ, takım çalışması, çatışma teknikleri, karar alma ve problem çözme teknikleri gibi alt başlıklarda eğitim alacak. Projenin son ayağını ise, öğrencilere EGİAD üyelerine ait kurumlarda staj imkânının yaratılması oluşturacak. Meslek Yüksek Okulu öğrencilerini hayata 1 – 0 önde başlatmayı hedefleyen projenin ilk haftası EGİAD Başkan Vekili Mustafa Aslan, Projeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Ulusoy, EGİAD Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri’nin paylaşımları ile Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Onay’ın “Kişisel Gelişim” başlıklı eğitimleri ile başladı.

 Ara elaman açığını kapatacak Hayat Okulu Nedir?

Her dönem 100 – 120 arası öğrenci kabul eden program, İzmir’de açılan yeni üniversitelerden de öğrenci alabiliyor. Hayat Okulu projesi işverenlerin yaşadığı nitelikli ara eleman bulma sorununa çözüm getirmek üzere yola çıkmış bir çalışma. Çeşitli eğitimler, iş insanlarıyla sohbet ve takım çalışması aşamalarından geçen öğrenciler son olarak EGİAD üyeleriyle bir etkinlikte biraraya gelerek geliştirdikleri sosyal yetkinliklerini test edebilmekte. Okullarda teknik eğitimlerden geçen öğrenciler, programla iş hayatında ihtiyaç duydukları sosyal yetkinliklere katkı koyabilmekte. Programa her hafta ziyaretçi olarak katılan iş insanları kendi deneyimlerini öğrencilerle paylaşabilmekte. Proje kapsamında, hem gençlerin daha etkin olmaları ve istihdamlarının arttırılması planlanmakta hem de iş dünyasının sıkıntı duyduğu ara eleman açığının kapatılması hedeflenmekte. Genç işsizliğinin önüne geçilmesi adına meslek okullarının çok önemli bir yere sahip olduğuna her zaman vurgu yapan EGİAD, bu proje sayesinde mezunlarının bazılarının girişimci olarak yollarına devam edebildiklerine de dikkat çekmekte. Türkiye’deki sayılı sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğu bilinen EGİAD Hayat Okulu Projesi ile şu ana kadar 500 kadar öğrenci eğitimlerden geçmiş bulunmakta.

Eğitimlerden Bazı Başlıklar: Düzenlenecek eğitim başlıkları ise; Kurum Kültürü, Girişimcilik Kültürü ve Rekabet, İş Hayatında Kişisel Gelişim, İş Hayatında Kariyer, Sorun Çözme - Müzakere ve Arabuluculuk Becerileri, CV Hazırlama, Etkin İletişim, Mülakat, Hukukun Temel Prensipleri ve İş Hukuku, Yaratıcı Drama ile Mülakat Teknikleri başlıkları altında toplanmakta.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Dikili'de kamyon kasasında 90 göçmen yakalandı.

İzmir Körfez Geçişi projesinin İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurulmasına tepki gösteren İnciraltı Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karabulut, "B...

İzmir Soğukkuyu'da bir polisi memuru sokak köpeğini öldürdü.

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, okul servis araçları yönetmeliğinde bir yıl süre ile ertelenen 3 maddenin z...

Vatanını Sevenler Federasyonu Ege Bölge Temsilciliği, sosyal sorumluluk projesi kapsamında dar gelirli ailelerin çocukları için 2 Eylül’de Çeşme Anfi Tiyatrosu’nda dev...

İran İşbirliği Geliştirme Derneği (İİGD) Yönetim Kurulu Başkanı Hossein Arian, 27-30 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İzmir Emlak, Gayrimenkul ve ...

Yaklaşık 20 bin flamingonun üremek için geldiği Gediz Deltası’na yapılacak otoyol projesine yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Yazarlar
Website Security Test