Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ayşeler Başaracak, Türkiye Kazanacak

21.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği (LİYAKAT), tarafından geleceğin iş kadınlarını yetiştirmek için başlatılan “Ayşe Başarırsa” projesinde 16 başarılı kız öğrenci, eğitimlerin ilk etabını tamamladı.

İş yaşamına hazır olan öğrenciler, dün Alyans Kulüp'de düzenlenen kahvaltıda sevinçlerini LİYAKAT ve destekçileriyle paylaştı. LİYAKAT Başkanı Berkay Eskinazi, “Her şey inanmakla başlar diyerek çıktığımız bu yolda inanıyoruz ki Ayşeler başaracak, Türkiye kazanacak. Bunun için de tüm İzmir'in desteğini bekliyoruz, gelin siz de Ayşelerin yüzünü güldürün” dedi.

ÇALIŞAN KADIN SAYISI AZ

Türkiye'de 15 yaş üzeri nüfusa kayıtlı kadınların sayısı, erkeklerden yarım milyon daha fazla olmasına karşın çalışan kadın sayısının erkeklere oranla 10.4 milyon daha az olduğuna dikkat çeken Berkay Eskinazi, “LİYAKAT Derneği olarak bu oranların olumlu yönde desteklenmesi gerektiğini düşünerek Ayşe Başarırsa projesi ile kadınların girişimcilik yönünü açığa çıkarmak üzere yola çıktık. İzmir'deki üniversitelerde burslu olarak okuyan başarılı kız öğrencilerin, öğrenim hayatları sonunda atılacakları iş ve sosyal hayata hazırlanmalarına, maddi ve manevi olarak destek olmayı planladık” dedi.

PROFESYONEL EKİP AKIL HOCALIĞI YAPTI

Dernek üyesi Ceren Sertdemir Yavuz koordinatörlüğünde Neslişah Divrik, Müge Şahin, Nur Çitköylü, Ece Sarpyıldırım, Ceyda Oklay, Özge Derundere'den oluşan ekip tarafından yürütelen “Ayşe Başarırsa” projesinde ilk olarak 150 üniversite öğrencisi arasından notları baz alınarak 16 kız öğrenci seçildiğini söyleyen Eskinazi, tüm öğrencilere mentörlük desteği verildiğini belirtti.

TÜM EĞİTİMLERİ ALDILAR

LİYAKAT ve TPI Kompozit'in proje ortaklığında KALDER İzmir Şubesi, Buca Belediyesi ve Dry Center Alsancak Şubesi ile Dimnida Yazılım desteğiyle eğitim çalışmalarına başladıklarını ifade eden Berkay Eskinazi şöyle devam etti:
“Bu eğitimler, öğrencilerin iş hayatlarında kullanabilecekleri mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikte hazırlandı. Öğrencilerin her biri diksiyon ve beden dili, liderlik, beslenme, satış pazarlama eğitimi, CV hazırlama ve iş görüşmesi teknikleri, iş hayatında yazışma ve sunum teknikleri, zaman yönetimi, profesyonel hayatta etki için kişisel imaj, yaşam koçluğu eğitimi aldı. Ayrıca sosyal yaşamlarında etkin rol almalarını sağlayacak, özgüvenlerini artırıp, vizyonlarını geliştirecek nitelikte etkinlikler de düzenlendi”

AYŞELERİN YÜZÜ GÜLECEK

Öğrencilerin sergiden konsere, tiyatrodan kitap söyleşilerine kadar katıldıkları tüm bu etkinlerin yanında kariyer günleriyle başarılı kadın yöneticilerle bir araya getirdiklerini ifade eden Esnikazi, “Ayşeler ülkemiz için katma değerler yaratacak ve önemli pozisyonlarda yer alacak geleceğin iş kadınlarıdır. Karşınızda duran bu öğrencilerimiz bizim geleceğimiz olduğu gibi kadınların neler yapabileceğinin hem en yeni hem en güzel kanıtıdır. Onlar şimdiden iş yaşamına hazır. Ayşeler başaracak, biz buna eminiz ve Ayşeler sayesinde Türkiye kazanacak. Bundan da eminiz. Tek istediğimiz bundan siz de emin olun ve Ayşelerimizi destekleyin” diye konuştu. Eskinazi, projenin destekçisi olan kurum ve kuruluşlara da teşekkür ederek, “Sizin sayenizde Ayşelerimizin yüzü gülecek” dedi.

ŞENOL BİRCAN: “KAPIMIZ AYŞELERE AÇIK”

Projeye destek veren TPI Kompozit A.Ş. EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Şenol Bircan ise “Biz biliyoruz ki Ayşeler ülkemiz için katma değerler yaratacak ve önemli pozisyonlarda yer alacak geleceğin iş kadınlarıdır. O yüzden bu projenin bir paydaşı olduğumuz için çok mutluyuz” dedi. Her yıl yüzde 50 büyüyen ABD merkezli bir şirket olduklarına dikkat çeken Bircan şöyle devam etti: “Şirket olarak pozitif ayrımcılığı sonuna kadar kullanıyoruz. Eğitim giderlerimizi artırarak kızlarımızı yetiştirmeye başladık. Mavi yakalı çalışan kadın sayımız yüzde 3, beyaz yakalılarımız yüzde 15'e çıktı. İnsan kaynakları bölümümüzün yüzde 99’u kadın ve ben onlara kızlarım diyorum”

Türk kadınları kadar çalışkan ve azimli insan görmediğini belirten Bircan, “Biz kadın çalışanlarımızla büyüdük, firmayı ikiye katladık, karlılığımızı 10’a çarptık; bunu kadınlara borçluyuz. Bizim gibi şirketler büyüyor ve Ayşelere çok ihtiyacımız var. Kapımız tüm Ayşelere açık” dedi. TPI Kompozit Kalite Direktörü Seçil Çetin ve İnsan Kaynakları Direktörü Melis Uca Curgül ise iş yaşamındaki deneyimlerini paylaştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Kalkınma Ajansı(İZKA), Çin'in Şangay şehrinden önemli bir ekonomik heyeti misafir etti. İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz başkanlığında ağırlanan heyete Şang...

Çalışanlarının motivasyonlarını en üst düzeyde tutmak, kurum içi iletişimi arttırarak takım olma ve aidiyet duygusunu artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyen ...

Karabağlar’a sığamayan İzmir mobilya sektörü, içinde üretim tesislerinin olduğu, showroomların bulunduğu, mobilya meslek yüksekokulunu bünyesinde barındıran, sosyal te...

Hasta kabulüne 4 Eylül’de başlayan Kent Sağlık Grubu’nun ikinci tıp merkezi Kent Tıp Merkezi Bayraklı’nın resmi açılışı törenle gerçekleştirildi.

Seferihisar ilçesi Sığacık Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, MÖ 2000’li yıllara dayanan tarihiyle İyonya’nın en büyük liman kenti olan Teos Antik Kenti, 2009 yıl...

İzmir Kalkınma Ajansı 29 Aralık 2017 tarihinde yayınlamış olduğu Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı'nın sonuçları açıklandı. Açıklanan ...

Çin heyetini ağırlayan İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Çin ile birlikte İzmir’in de önemli bir paya sahip olacağı pek çok proje için stratejik plan hazırla...

Yazarlar
Website Security Test