Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bakan Özlü, EGİKAD’ın konuğu oldu

9.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’yü ağırladı. İş yaşamı ve siyasette kadının yerine dair iş kadınlarının beklentileri ve hükümet eliyle yapılan çalışmaların konuşulduğu kahvaltılı toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Türkiye Konsoloslar Birliği Erkanı Başkanı Ömer Kaplan da katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nilhan Antitoros, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’yü İzmir’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Samimi bir kahvaltı ortamında 10. yılını dolduran EGİKAD olarak kadının iş yaşamında ve kamusal alandaki varlığına dair beklenti ve taleplerini doğrudan Bakan’a iletebilmenin çok önemli olduğunu söyleyen Antitoros, “Sayın Bakanımız Özlü’nün yetki alanına giren konulara dair bazı beklenti ve taleplerimiz mevcut, bu toplantı vesilesiyle bunları kendisine iletme fırsatı yakalamış oluyoruz. Bu sebeple bakanımızın yoğun trafiğinde bize vakit ayırıp toplantımıza katılımından dolayı memnuniyet duyuyor ve kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bilim dünyasında kadının adı var

Toplantıda bir konuşma yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İzmir’in kendilerini için her zaman önemli olduğunu, İzmir’e daha fazla katkı koyacaklarını ve İzmir’de daha fazla bulunacaklarını ifade etti.

EGİKAD’ın bünyesinde 20 sanayici iş kadının olmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Özlü, iş yaşamında kadının daha etkin olması için hükümet olarak çalıştıklarını söyledi. Özellikle kendi bakanlığının yetki alanında, yani bilimde, teknolojide ve sanayide kadınların katkısı ile sıçrama yapacaklarını söyleyen Bakan Özlü, “Mesela Antarktika’da kurduğumuz Türk Bilim Üssü’nün başında bir Türk kadını, Doç. Dr. Burcu Özsoy var. Ayrıca akademi dünyasında yüzde 55 erkek, yüzde 45 kadın akademisyen oranı da önümüzdeki yıllarda tam tersi olarak değişecek. Çünkü ülkemizde 23 bin 190 kadın araştırma görevlisi varken, erkek araştırma görevlisi sayısı ise 22 bin 800. Yani kadınlar önümüzdeki 5-10 yıl içinde akademi dünyamızda erkekleri geçecek” dedi. KOSGEB eliyle özellikle kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını ve bir çok hibe destekte bulunduklarını ifade eden Özlü, “Kadın girişimciliği; KOSGEB desteklerinde, stratejik hedefler olarak yer alıyor. 2016 ve 2017 yıllarında; toplam 216 bin kadınımıza, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” verdik. Yine 2016 ve 2017 yıllarında; kadınlarımızın kurduğu, tam rakam vereyim, 18 bin 413 firmamıza, 340 milyon lira tutarında “Yeni Girişimci” desteğinde bulunduk” dedi.

 

“EGİKAD’dan kadın girişimcilere yönelik proje bekliyoruz”

İzmir özelinde 2012 – 2017 yılları arasında, 21 bin İzmirli kadına, Uygulamalı Girişimci Eğitimi verdiklerine dikkat çeken Bakan Özlü, “Büyük bir mutlulukla ifade etmek isterim ki; söz konusu İzmirli kadın girişimcilerimizden 935 tanesi, verdiğimiz desteklerle, kendi işini kurdu. Kendi işini kuran İzmirli kadınlarımıza, 23 milyon lira destek sağladık” diye konuştu.

Bakanlık olarak bu destekleri verirken, sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket ettiklerini vurgulayan Özlü, “İlgili sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte, ortak projeleri hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede; siz değerli Ege İş Kadınları Derneği’nden, kadın girişimcilerimize yönelik projeler bekliyoruz.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

ŞAFAK IRGALI

10.05.2018 - 00:06
Benim KOSGEB Girişimci Desteği eğitimlerim bu gün bitti. Kursa katılan , bize kurs veren ve bu hayırlı işte emeği olan bütün Devlet büyüklerimin ellerinden saygı ile öperim. Bize eğitim veren KOSGEB Girişimci kursu eğitmenimiz kendi iş planımızı kendimiz hazırlayalım ve danışmanlara para kaptırmayalım diye www.isplaniornekleri.com adresini verdi.Biz bütün sınıf bu iş planı örneklerinden yararlanarak kendi iş planlarımızı hazıladık.Sizede tavsiye ederim, iş kurmak zor iş hele birde danışmanlara iş planı hazırlatmak için para vermek daha zor. Örnek KOSGEB Girişimci iş planları varken hem neden danışmanlara para verelim ki öyle değil mi ?
Diğer Haberler

İzmir'in Foça ilçesinde denizde geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitiren ünlü turizmci toprağa verildi. İzmir'de sahip olduğu tatil köyünün plajında denize girdi...

İzmir'in Torbalı ilçesinde çıkan ve geniş bir alanda etkili olan yangın gece geç saatlerde söndürülürken, Torbalı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu yangınla ilgili olarak 'Y...

Kuşadası Körfezi’nde seyir halinde olan bir akaryakıt gemisi, makine bölümündeki arıza nedeniyle su almaya başladı.

Yaz aylarında sahipsiz sokak hayvanlarının su ve mama ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını hızlandıran Karşıyaka Belediyesi, hayvanseverlere 2 bin adet su ve ma...

İzmir'de Arkeoloji için önemli bir buluş. Yeni bir antik kent bulundu.

Buca Gölet tesisleri yakınındaki otluk arazide henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Türkerler ve Doğuş holding Mahall Bomonti İzmir projesinde işbirliğine imza attı. Doğuş holding iştiraklerinden Bomontiada İstanbul'dan sonra İzmir'de olacak. Bomontia...

Yazarlar
Website Security Test