Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mahmut Özgener “Katılımcı Anlayış İçin Göreve Geldim”

16.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Odası’nın 14 Nisan’da gerçekleştirilen seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Mahmut Özgener, Rotary 2440.Bölge Federasyonuna bağlı Gündoğdu Rotary Kulübü’nün konuğu oldu.

Uluslararası Rotary 2440.Bölge Federasyonuna bağlı Gündoğdu Rotary Kulübü’nün konuğu İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener oldu. Özgener,  “Ben, katılımcı anlayış için bu göreve geldim. Ülkemizin modern ve çağdaş kenti İzmir’de hem sizleri yakından tanımak hem de İzmir Ticaret Odamızın yeni vizyonunu sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek sürdürdüğü konuşmasında, “Seçimlerde büyük çoğunluğun takdiriyle yönetime gelmemizin ardında; kaybolan heyecanın yeniden kazandırılması, kent ekonomisinin çarklarının daha hızlı dönmesi, üyelerimizle daha fazla bir araya gelme isteği, yenilikçi projelerimiz ve katılımcı yönetim anlayışı özlemi etkili oldu” dedi.

 

“İTO için Fark Yaratamaya Geldik”

 

Rotary’nin dönem sloganı “Fark Yaratın” örneğinden yola çıkarak İzmir Ticaret Odası için fark yaratmaya geldiklerini söyleyen Başkan Özgener, “Yola çıktığımız 6 ay boyunca ve göreve geldiğimiz andan itibaren önceliğimizin ‘Yönetim Anlayışının’ değişmesi olduğunu dile getirdik. Çünkü yönetime katılım ne kadar fazla olursa o kadar değişik düşünce ortaya çıkar ve bu farklı görüşler arasında uzlaşma becerisini daha fazla kullanıp en doğru sonuca ulaşırsınız. İşte bu farklılıklar belki küçük ama iş yaşamını ve hayata bakışınızı geliştiren önemli adımlardır.” şeklinde konuştu.

 

İzmir Sahip Olduğu Potansiyeli Kullanmalı

 

İzmir’in sahip olduğu potansiyeli kullanmasının zamanının geldiğini dile getiren Mahmut Özgener, “Değinmek istediğim bir diğer konu da gelişimini her alanda hızlandıran İzmir’in sahip olduğu büyük potansiyeli artık harekete geçirme zamanının geldiğidir. Bildiğiniz gibi İstanbul artık birçok açıdan doyum noktasına ulaştı hatta bu doyum noktasını çoktan geçti. Bu durum İstanbul’un adeta bir balon gibi şişmesine ve beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Artık İstanbul’dan çok daha nitelikli, alternatif bir kentin ortaya çıkıp bunu güçlü bir dille söylemesi gerek. Bu yeni merkez için en uygun kent İzmir’dir ve bizlerin de bu düşünce etrafında birleşme zamanımız gelmiştir. İstanbul-İzmir aksında açılan ve adına altın çember denilen koridorun çekim merkezi İstanbul'dur. Ama ne ilginçtir ki İstanbul’un da çekim merkezi İzmir'dir. Her alanda bu stratejiyi güçlendirecek adımların bir an evvel atılması Türkiye'nin de elini güçlendirir. Futbolda Göztepe'nin elde ettiği başarının kentte yarattığı havayı görüyorsunuz. Altay’ımız ve Altınordu’nun da Süper Lig’e bir adım yakınlıkta olması ile ekonomiden spora, kültür sanattan eğitime, turizmden lojistiğe kadar tüm branşlarda bu güzel kentimiz sadece Türkiye’nin değil birçok ülkenin çekim alanında yer alacak. Bugün artık çağı aşmak için bize tarımdan sanayiye, insan kaynağından kamu yönetimine kadar bir ‘nitelik devrimi’ lazım. Çünkü teknolojinin etkisiyle üretimden finansa, lojistikten tüketime kadar her şey çok hızlı değişiyor. Örneğin bugün, kimya sektörünün yönlendirici etkisiyle artık tarım bile tarlada değil fabrikalarda yapılır hale geldi. Bütün süreçleri, İzmir’in mevcut potansiyeliyle yeniden tanımlayıp gereğini yapmamız şart. Belki çoğunuzun hayal dediği bu atılımı başarabilecek güçteyiz. Ama bizim artık birlikte hareket etme vaktimiz gelmiştir. Birlik olduğumuz ve farklılıklarımıza karşın ortak paydalarda buluştuğumuz sürece her alanda başarıyı yakalarız. Bizler; yerel yönetimler ve kamu kurumlarıyla ‘İzmir’ adına aynı masada önyargısız olarak birbirimizi dinlediğimiz sürece hayal denilen tüm projeleri tek tek gerçeğe dönüştürebiliriz. Başka kentlerde yaşanan çekişmeleri zaman zaman kamuoyunda izliyoruz. İzmir’imiz benzer tartışmalara kurban vermemek ve aynı duruma düşmemek için uzlaşıcı, iyi bir dinleyici ve karşısındakinin fikirlerine saygı gösteren örnek kişiler olmalıyız. Düşünceler değiştikçe, kalıplar yıkılır; kalıplar yıkıldıkça özgürlük ve demokrasi artar; özgürlük ve demokrasi arttıkça yenilikçi fikirler ve girişimler ortaya çıkar. Bu fikirlere yapılan yatırımlarla kent ve ülke ekonomisi gelişir. Ekonomimiz geliştikçe de refahımız artar ve kıskanılan kent oluruz.” şeklinde konuştu.

 

Swissotel’de gerçekleşen toplantı, Gündoğdu Rotary Kulübü Başkanı Ercan Çelikkaya ve bir sonraki Dönem Başkanı Selman Uysal’ın Mahmut Özgener’e katılımından dolayı teşekkür plaketi vermesi ile sona erdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, sabah saatlerinde Ege Denizi'nde 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Karşıyaka Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ilçedeki satış ve kesim alanları ile ilgili hazırlıklarını tamamladı. Huzur ve güvenliği sağlamak için gerekli ...

Çeşme'de hayvanseverlerin sahiplendiği terk edilmiş at doğurdu.

İzmir’de yıllarca kilolarında kurtulmak için başvurmadığı yöntem kalmayan Melek Sultan Üstünel, "Kendimi canlı bomba gibi hissediyordum, öyle yaşamaktansa tüp mide ame...

İzmir'in Urla ilçesinde, yasadışı yollarla Yunanistan’a kaçmaya çalışan yaklaşık 50 düzensiz göçmen yakalandı.

İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Başkanı Hasan Özkoparan, ekonomideki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Başkanı Akın Kazançoğlu, İmar Barışı'nın kentsel dönüşümün gerçekleşmesindeki en büyük engel olan “mülkiyet so...

Yazarlar
Website Security Test