Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ticaret Borsası'ndan ortak akıl ziyaretleri

13.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık Divanından oluşan Borsa Heyeti 12 Haziran 2018 Salı günü bir dizi resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretlerin ilk durağı İzmir Büyükşehir Belediyesi oldu. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret eden Borsa Yönetimi İzmir Projeleri ve Borsa çalışmaları hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Ziyarette konuşan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’nin önündeki büyük hedeflere yürürken yeni çekim merkezlerine, yeni lokomotif illere ihtiyacı olduğunu vurgulayarak İzmir’in bu konuda en ideal adres olduğunu belirtti ve “İzmir coğrafi konumu, eğitim kalitesi, yetişmiş insan gücü ile ülkemizin parlayan yıldızı. Yapımı tamamlanmak üzere olan İstanbul-İzmir otoyolu, startı verilen Çanakkale Boğazı geçişi ve bağlantı yolları sayesinde ulaşılması en kolay kent haline gelmek üzere. Hem deniz hem hava hem demiryolu ulaşımında sayısız avantaja sahibiz... Büyükşehir’in ‘yerinde kalkınma’ modelini daha da geliştirerek kırsaldaki nüfusun ‘Akıllı Tarım’a geçişini hızlandırmak, tarım-üniversite-sanayi birlikteliğini temin etmek, İzmir’i nitelikli üretimin merkezi haline getirmek, turizmimizi hareketlendirmek, sağlık ve eğitim alanında farklılaşmak, yaşanılabilir kent kimliğimizi güçlendirmek adına yerel yönetim ve sivil toplum örgütleri olarak ortak projelere imza atabilir, oluşturulacak güç birliği ile kentin ihtiyaçlarını karşılayabiliriz” dedi. Aziz Kocaoğlu ise İzmir Ticaret Borsası’nın yeni yönetim dönemini tebrik ederek, kentin yararına yapılacak projeleri daima destekleyeceklerini vurguladı.

Borsa Yönetiminin ikinci durağı ise Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Yönetimine gerçekleştirilen tebrik ziyareti oldu. Nisan ayı içerisinde yapılan seçimler sonucunda EİB Koordinatör Başkanı seçilen Eskinazi’yi tebrik eden Işınsu Kestelli, “Bu seçimde Ege İhracatçı Birlikleri, takdiri hak eden önemli bir farka daha imza attı. 2014-18 döneminde Ege İhracatçı Birlikleri yönetim ve denetim kurullarında 8 kadın ihracatçı varken, 2018-22 dönemi için 16 kadın ihracatçı yönetim ve denetim kurullarına seçildi. 4 kadın üye de birliklerinde başkan yardımcısı oldu. Bu hem İzmir’e hem Ege’ye çok yakıştı. En büyük umudum, bu tablonun ülke genelindeki tüm kurumlara yayılması ve kadınla erkeğin el ele Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışma fırsatına kavuşmasıdır. Son dönemde bir diğer olumlu gelişme ise Ege’nin ihracat rakamlarında görüldü. Ege İhracatçı Birlikleri, 2018 yılının Ocak- Mayıs döneminde yüzde 23’lük artışla 5 milyar 564 milyon 529 bin dolarlık ihracata imza atarken son 1 yıllık ihracat ise; yüzde 17’lik sıçramayla 10 milyar 981 milyon dolardan 12 milyar 865 milyon dolara tırmandı. EİB yılın ilk 5 ayında yüzde 23’lük ihracat artış hızıyla, Türkiye genelinde faaliyet gösteren 13 ihracatçı birliği arasında birinci sırada yer aldı. İhracatını Türkiye ortalamasının 9 puan üzerinde arttırdı. Gerçekten çok önemli bir başarı, emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu. Ziyaret kapsamında iki kurum arasında kent ekonomisinin canlandırılması ve ileriye taşınması için ortak projeler üretilmesi konusunda fikir birliği sağlandı. Borsa Heyeti ziyaretin ardından Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın teşrifiyle Ege İhracatçılar Birliği’nde gerçekleştirilen Eximbank İrtibat Bürosu açılışına katıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 21 Haziran günü İzmir tarihinin en büyük mitinginin gerçekleştirildiğini belirterek, tüm Türkiye'yi birleştirmek amacı...

İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Mütevelli Heyet üyeleri bir araya geldi.

Shell & Turcas’ın, Türkiye’de çalışma hayatında kadınlara fırsat eşitliği sağlayan ve kadın istihdamını güçlendirmeyi amaçlayan “Shell’de Kadın Enerjisi” projesi kapsa...

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) düzenlediği 32. Uluslararası İzmir Festivali'nde dün bir dünya markası vardı; Nederlands Dans Theater.

Müziğe olan büyük yeteneği ve ilgisi sayesinde 5 yaşında piyano ile tanışan 9 yaşındaki Çınara Manaflı, her yıl yaşının üzerinde performanslar göstererek uluslararası ...

İzmir Kent Hastanesi Patoloji Uzmanı Doç. Dr. Latife Doğanay Çağlayan, yıllardır yazıp biriktirdiği şiirlerini “Çoktan Eridi Yaktığım Mumlar” adlı kitabında topladı.

Ulusal ve uluslararası alandaki çalışmaları ile dikkat çeken Karşıyaka Belediyesi 10’un üzerinde proje ve yatırım için 3,5 Milyon Lira hibe hakkı kazandı.

Yazarlar
Website Security Test