Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çöpte bulduğu bebeği evlat edindi

8.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Etiyopya’da Şubat ayında çöpte bulunan bebeği Sınır Tanımayan Doktorlar’ın çevirmeni evlat edindi.

Şubat ayında, sabahın erken saatlerinde Etiyopya’nın Gambella kentinde Saint Michael Kilisesi’nin yanındaki ara sokakta çöp yığınlarının arasında bir kız bebek bulunmuştu. Ağır hipotermi geçiren ve kan şekeri de çok düşük olan bebek Gambella Hastanesi’ne getirilmişti. Bebeğin bakımını Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) pediyatri ekibi üstlenmişti. 
MSF’nin hastanedeki tıbbi koordinatörü Dr. Cesar Perez Herrero, yaptığı açıklamada, “Annesinin onu belki de sokakta doğurduğunu düşünüyoruz. Annenin ailevi veya toplumsal bir sorunu olduğunu tahmin ediyoruz, ama bunlar sadece tahmin tabii. Eğer hastaneye getirilmeseydi bu bebek hayatta kalamazdı. Durumu çok kötüydü ama sağlık ekipleri yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yapılan tıbbi müdahaleyle onu kurtarmayı başardı. Bebeğin durumunu tüm çalışanlarımız heyecanla takip etti, başına gelenler hepimize dokundu. Annesi, babası, onunla ilgilenen kimsesi olmadığı için, bebeğe çok iyi bakılması hepimizin sorumluluğu oldu. Fakat içimizden biri, doğum servisi ve yenidoğan bölümünde çevirmen olarak çalışan Abang Ochudo Gilo, onunla daha da özel bir bağ kurdu” ifadelerini kullandı. 

“Hayatımızı değiştiren yeni üyemizle çok mutluyuz” 
Hastanenin başhekimi, standart prosedüre uygun olarak durumu Çocuk ve Kadın Bakanlığı Gambella Bölge Müdürlüğü’ne bildirdi. Bu sırada Abang çok önemli bir karar verip çocuğu evlat edinmek istediğini söyledi. Talebini hemen yetkililere iletti ve evlat edinme izni çıktı. Bebeğin yeni annesi Abang, “Bebeği görür görmez sevdim ve onu korumak istedim” dedi. "Onu ilk gördüğümde müthiş bir mutluluk hissettim, o yüzden de adını Metech, yani Anuak dilinde Sevinç koydum" diyen Abang, "Başka çocuğum yok, annem ve üç kız kardeşimle yaşıyorum. Başta, hem işe gidip hem bebeğe nasıl bakacağım diye tereddüt ettim. Ama annem ‘sen hiç merak etme’ dedi, ben işteyken bebeğe memnuniyetle bakacağını söyledi. En küçük kız kardeşim de okuldan sonra bebeğe bakmaya yardım edecek. Sevinç herkese sürekli gülümsüyor. Hayatımızı değiştiren yeni üyemizle çok mutluyuz” açıklamasını yaptı. 

Gambella Hastanesi hayat kurtarıyor 
Gambella Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bir gezici çocuk doktoru, bir bakım sorumlusu, bir doktor, bir başhemşire ve altı hemşire olmak üzere MSF’nin Etiyopyalı ve uluslararası çalışanları görev yapıyor. Bölge sağlık dairesinden 1 doktorla 6 hemşire de burada görevli MSF ekibiyle birlikte çalışıyor. Ekip, erken doğan, yenidoğan enfeksiyonu veya menenjit geçiren, hamilelik sırasında gelişim bozukluğu yaşayan çok sayıda bebeğe bakıyor. 
MSF doğum bölümünde çalışmaya başladığından bu yana, hastaneye gelenlerin sayısında büyük bir artış kaydedildi ve doğum bölümü Gambella Hastanesi’nin en yoğun bölümlerinden biri oldu. 2018’in Mart ayında 270’ten fazla kadın burada doğum yaptı ve 40’tan fazla bebek yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gördü. Hastane hem Güney Sudan’dan gelen mültecilere hem de bölge halkına hizmet veriyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bahreyn eski Büyükelçisi William Roebuck'ın başkanlığındaki sivil ve askeri ABD heyeti, Ayn El Arab'ı ziyaret ederek, hastaneye tıbbi malzeme yardımında bulundu.

Almanya’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin genel başkanı Andrea Nahles, "Erdoğan’la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye’ye yardım edilmes...

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl'ın düğünü için Putin'den ilginç bir hediye.

Filistinlilerin Mescidi Aksa'nın kapatılmasını protesto etmesinin ardından İsrail güçleri Mescidi Aksa'nın kapılarını yeniden açtı.

Rusya Dışişleri, ABD'deki Rus diplomatların mülkleri konusunda protesto notası gönderdi.

Ernst & Young danışmanlık şirketi tarafından yeni yapılan küresel bir iş araştırmasına göre, İsviçre şirketleri dünya çapında araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) alanında ...

Çin Dışişleri Bakanlığı 'Çin, Türkiye'nin geçici ekonomik zorlukların üstesinde gelme kabiliyeti olduğuna inanıyor' açıklamasında bulundu.

Yazarlar
Website Security Test