Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya bugün daha yavaş dönecek (Günöte nedir?)

6.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gezegenimiz bugün yıldızımız Güneş'ten en uzak noktada olacak.

Dünya'nın yıldızımız Güneş'in yörüngesinde bir dönüş şekli var. Bu şekle elips adını veriyoruz. Fakat Güneş elips yörüngesinin tam ortasında değil. Bu yüzden Dünya'nın yıl içinde Güneş'e en yakın ve en uzak olduğu tarihler oluyor. En uzak olduğu tarih ise 6 Temmuz 2018 yani bugün. Günöte dediğimiz Güneş'e en uzak olduğumuz bu tarihte gezegenimizin dönme hızında da biraz yavaşlama olacak.

Günöte en uzak olduğumuz zaman ve yıldızımıza uzaklığımız 152 milyon kilometre olarak belirlenmiştir. Günberi(Perihel) ise en yakın olduğumuz tarih ve bu tarihteki uzaklığımız 147 milyon kilometre oluyor.

Dünya ile Güneş arasındaki mesafe arttıkça Dünya'nın dönüş hızı yavaşlar, mesafe azaldıkça Dünya'nın dönüş hızı artar. Bu Kepler Kanunu ile açıklanmıştır. Bugün yani Günöte'de Dünya'nın dönüş hızı 105 bin 444 kilometre olacak. TSİ ile 20.46'da Güneş'e en uzak konumda olacağız. 

Günberi bu yıl 3 Ocak'ta yaşandı. Günöte ise her yıl 2-7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşiyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rusya'nın, "İsrail uçağımızı Suriye'ye vurdurttu" iddiasına İsrail'den cevap geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesinin ardından Suriye Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletine bağlı Wilmington şehri, Florence kasırgasıyla oluşan seller nedeniyle sular altında kaldı.

Venezuela lideri Nicolas Maduro, dünya çapında birçok ünlünün ziyaret ettiği Nusret Gökçe'nin restoranında yemek yedi. Yemeğin ardından Nusret, üzerinde ünlü saltbae h...

HUAWEI’nin küresel sosyal sorumluluk projesi ‘Geleceğin Tohumları-Seeds For the Future’, Pekin’de gerçekleştirilen açılış seremonisi ile başladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması: İsrail uçağımızı Suriye hava savunma sistemine vurdurttu.

Televizyonun Oscarları sayılan Emmy Ödüllerinin 70’inci ödül töreninde 20’den fazla ödül dağıtılırken, Oscar Ödül töreninin yönetmeni Glenn Weiss’in kız arkadaşına evl...

Yazarlar
Website Security Test