Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ile Kazakistan arasında milyar dolarlık anlaşma

13.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ile Kazakistan arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Kazakistan arasında imzalanan anlaşmalara ilişkin, "Beş anlaşmanın imza törenini bitirmiş olduk. Dün Ankara'da toplanan Yatırım Forumu kapsamında toplam portföyü yaklaşık 2 milyar dolara yaklaşan 20'den fazla belge iki ülkenin ilgili kurumları ve özel sektör firmaları arasında imzalandı" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey oturumuna katıldı. Daha sonra iki ülke arasında işbirliği anlaşmalarının imzalanmasının ardından Erdoğan ve Nazarbayev ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, “İkincisini 2015 yılda Kazakistan’da düzenlediğimiz Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin 3. toplantısını bu defa Ankara'da yapmış bulunuyoruz. Son olarak 3 Eylül'de Kırgızistan'da yapılan Türk Konseyi 6. Zirvesi dolayısıyla Sayın Nazarbayev ile bir araya gelmiştik. Mevkidaşımla bugünkü baş başa ve heyetlerarası görüşmelerimizde ikili gündemimizdeki tüm konuları samimi şekilde değerlendirme imkanı bulduk. Son derece kapsamlı ve verimli istişareler yaptık. Bu ziyaret vesilesiyle ülkelerimiz arasında çok sayıda belge de akdedildi. Az önce beş anlaşmanın imza törenini bitirmiş olduk. Dün Ankara'da toplanan Yatırım Forumu kapsamında toplam portföyü yaklaşık 2 milyar dolara yaklaşan 20'den fazla belge iki ülkenin ilgili kurumları ve özel sektör firmaları arasında imzalandı” ifadelerini kullandı.

''İki ülke arasında işbirliğini genişletmek bizim başlıca amacımız''
Bu yıl gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutlayan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ise, Türkiye’nin Kazakistan’ın en yakın ve güvenilir stratejik partnerlerinden biri olduğunu vurguladı. Nazarbayev, “Gündemdeki bölgesel ve küresel konularda bizim istikametlerimizde aynı. Diğer konularda da sıkı işbirliği içindeyiz” şeklinde konuştu.
“İki ülke arasında işbirliğini genişletmek bizim başlıca amacımız” diyen Nazarbayev, ”Birçok Türk firmaları çalışma yapıyor. Ticaret hacmimiz geçen yıl 1.9 milyar dolar oldu. Bu yakın zamanda 5 milyar dolara yükseldi, daha da gelecekte 10 milyar dolara yükseltmek için önümüze amaç koyduk. Hükümetlerimiz bu doğrultuda çalışacak. Geçtiğimiz yıl Erdoğan'ın Astana’ya resmi ziyareti çerçevesinde 2017-2020 yıllarına yönelik eylem planına imza atmıştık. Bu program çerçevesinde 24 yatırım projesi gerçekleşiyor. Bunların toplam hacmi 800 milyon dolara ulaşıyor. İki ülke arasında ticari yatırımı değerlendirdik. Yaklaşık 2 milyon dolarlık anlaşmalara imza attık. Bugünkü görüşmelerimiz çerçevesinde askeri, tarım, turizm, kültür, bilim, teknoloji alanlarındaki işbirliğimizi değerlendirdik. Bu işbirliğimizi geliştirmek için her alanda potansiyele sahibiz. 1991 yılında 16 Aralık günü Kazakistan'ın bağımsızlığının ilan edildiği gün, dönemin cumhurbaşkanı merhum Turgut Özel telefonla aradı, 'Türkiye Cumhuriyeti Kazakistan'ın bağımsızlığını destekliyor' dedi. Dünyada bizi destekleyen ilk cumhurbaşkanı oldu. Bu anlamda müteşekkiriz, hiçbir zaman unutmayacağız" açıklamasında bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, 2019 yerel seçimlerinde herhangi bir ittifak yapmayacaklarını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Eren Erdem'in yargılanma süreci ve CHP'nin iç tüzüğüyle ilgili konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile bir araya geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Dışişleri Bakanlığı'nda Ürdün Sanayi, Tic...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabataş Lisesi’nde düzenlenen 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılış törenine katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'ye "apolet" tartışması nedeniyle soruşturma açıldı.

KKTC Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısı öncesinde strateji planlaması ...

Yazarlar
Website Security Test