İsviçre'deki Kıbrıs görüşmelerinde sonuç yok

7.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında 10 gündür devam eden Kıbrıs müzakereleri sona erdi. 5 saat süren yemekli toplantının ardından açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Tüm çabalara rağmen bir sonuca varılamadı. Dürüstlükle bağdaşmayan adımlar gördük" dedi.

İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında devam eden Kıbrıs görüşmelerinde taraflar bir anlaşma sağlayamadı.

Görüşmelerin sona ermesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir açıklama yaptı.

Kameraların karşısına geçen Çavuşoğlu, mevcut parametrelerin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının imkansızlığını ortaya koyduğunu söyledi ve "Tüm çabalara rağmen bir sonuca varılamadı" dedi.

"Kalıcı ve adil bir çözüm için Kıbrıs Türk tarafı müzakere masasında her zaman üzerine düşeni yapmıştır. Bu sonuç BM iyi niyet misyonu parametreleri içerisinde bir çözümün imkansızlığını ortaya koymuştur. Artık bunda ısrar etmenin anlamı yoktur" diyen Çavuşoğlu, Rum tarafının sıfır garanti sıfır asker talebinin kabul edilemez olduğunu vurguladı:

"Türk askerinin Ada’dan tamamen çekilmesi ve Türkiye’nin garantörlüğünün sona erdirilmesi ne Kıbrıs Türk tarafı için ne de bizim için kabul edilebilir bir yaklaşım değildi. İlk günden son güne kadar aynı tutumlarını sürdürdüler. Dolayısıyla tutumlar arasında tabi ki bir yakınlaşma olmadı." şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu Rum tarafının basına bilgi sızdırmasının konferansın başarısızlıkla sonuçlanmasına etkisi olup olmadığına yönelik soruyu da şu yanıtı verdi: 

"Maalesef dürüstlükle bağdaşmayan çok olumsuz adımları gördük. İç siyasete oynama, belgelerin sızdırılması... Biz kimsenin güvenini sarsmadık. Kırmızı çizgilerimizi de net bir şekilde gösterdik. Maalesef dürüstlüğe sığmayan bir çok şey oldu ama artık bunlar geri de kaldı."

"BAŞBAKANLARI DAVET EDECEKTİK"

Cumhurbaşkanı Akıncı ve kendisinin Crans-Montana sürecinin "son konferans" olduğunu söylediğini aktaran Çavuşoğlu, bunun kayıtlara geçirildiği bilgisini verdi.

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta bundan sonraki süreçte atacakları adımlarla ilgili soru üzerine konferansta bir yakınlaşma ışığı görmediklerini bildirerek, şunları kaydetti:

"Bir yakınlaşma olsaydı başbakanları buraya davet edecektik. Türkiye adına da Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Bey gelecekti ve her zaman buraya gelmeye hazırdı ama onları buraya getirecek bir ortam oluşmadığı için de Genel Sekreter zaten açıklamasında da söylediği gibi (süreci) sonlandırdı. Dolayısıyla BM'nin iyi niyet parametreleri çerçevesinde bu müzakerelerin sona erdiğini Genel Sekreter'in kendisi de açıkladı. Bundan sonra atacağımız adımlarda hem Türkiye olarak kendi aramızda değerlendirmeler yapacağız hem de KKTC ile bugüne kadar olduğu gibi istişareler yapacağız. Hangi adımları atacağımıza o zaman birlikte karar vereceğiz." 

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES: ANLAŞMAYA VARILAMADI

Crans-Montana kentinde düzenlenen konferansın son günündeki toplantılara başkanlık eden ve ikili görüşmeler gerçekleştiren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de, Kıbrıs Konferansı'nın herhangi bir sonuca varılmadan sona erdiğini açıkladı.

Guterres yaklaşık 5 saat süren yemekli toplantının ardından yaptığı açıklamada, "İki toplumun liderlerine en derin şükran ve minnettarlığımı ifade etmek, adanın kuzeyinde ve güneydeki tüm Kıbrıslılar için en iyi dileklerimi sunmak istiyorum." dedi.

Konferansın Ada'da "uzun zamandır süregelen dramatik soruna" bir çözüm bulunamadan sona erdiğini söyleyen Guterres, tarafların müzakerelere devam edip etmeyeceği yönündeki bir soru üzerine de, "Bu konferans maalesef bir sonuç alınamadan sona erdi." diye konuştu.

Antonio Guterres, konferansın sonuçsuz kalmasının Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik başka girişimler olmayacağı anlamına gelmediğini sözlerine ekledi.

İsviçre'deki Kıbrıs Konferansı 28 Haziran'da başlamıştı.

Kıbrıs müzakereleri Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin ara buluculuğunda Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.(ntv)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunmasına CHP'den ilk tepki İstanbul Millet...

AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. İlerleyen saatlerde teklifin içeriği...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici ile bir araya geliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçirdiği operasyondan sonra ilk kez çıktığı partisinin gurup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu kendisine dava açan Yüksek Seçim...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısının ardından AK Parti - MHP ittifakının adının "Cumhur" olduğunu söyledi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Afrin konusunda rejim ile PYD/YPG anlaştı haberlerinin propaganda amaçlı olduğu açık." dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, görevden alındı. Delican'ın yerine bu görevi daha önce de yapmış olan AK Parti eski İzmir Milletvekili Aydın Şengül atandı.ka...