Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğan'dan bankalara uyarı!

8.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'da yaptığı konuşmada bankaları hedef aldı. Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin yüzde 2,9 büyürken bankaların yüzde 40 kar artışı sağladığını söyleyen Erdoğan, "Bu bir felaket” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda işadamları ve sivil toplum kuruşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.

“ÇEVİRDİĞİ FIRILDAKLARDAN HABERİ YOK”

“Tarihimizin en büyük ihanete olan FETÖ'cülerin darbe girişimini milletimizle birlikte akabete uğrattık” diyen Erdoğan, “Bazen böyle yanımıza geliyorlar benim oğlumun suçu yok benim oğlum tertemiz aldılar götürdüler. Yok şöyledir yok böyledir. Oğlunun çevirdiği fırıldaklardan haberin yok. Hiç kimse kalkıpta ben FETÖ'cüyüm, benim Pensilvanya'da bir tanrım var demiyor ki. Öyle inanmış. Bize şah damarından daha yakın diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bize Allah'tan başka şah damarından daha yakın olan bir güç yoktur. O bir şarlatan bir şarlatan için bu yakıştırmayı yapıyorlar. Neler yaşadı bu ülke. 40 yıl buna hazırlandılar. Dertleri bu ülkeyi devirmekti, yıkmaktı. Bu ülkeyi ele geçirmekti. Ama Allah'a hamdolsun milletim çağrımıza anında cevabı verdi, döküldü caddelere, meydanlara, sokaklara ve bu ahlaksızlara, alçaklara ülkeyi teslim etmedi. F16'lardan yılmadı, tanklardan, toplardan yılmadı. Ölümü korkuttu. Ölümün üzerine gitti. Şahadete inandı. Gerçi 250 şehidimiz oldu ama hamdolsun milletimizde 80 milyon oldu. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.”

Merkez Bankası'nda döviz rezervinin 107 milyar dolar gibi hiçte fena olmayan bir seviyeyi yakaladığını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

“KİMİ ALDATIYORSUN”

“Yatırımlarda gözle görülür bir kıpırdanış var. Borsa İstanbul pik yaptı. Tarihine rekorlar kırıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan rüzgar enerjisi ihalesiyle 1 milyar dolarlık bir yatırımı ülkemize kazandırdık. İnşallah rüzgar enerjisinde üretim başladığı andan itibaren enerji fiyatları aşağıya doğru inecek. Artık kaynakları çeşitlendiriyoruz. Tek tip kaynak yok. Hidroelektrik, termik santraller öbür tarafta rüzgar ve güneş enerjisi bütün bunlarla beraber artan bir çeşitlilik var. Geçmişte böyle bir durum söz konusu değildi. Ama şimdi bu kaynaklar artıyor. Arttıkça da hamdolsun bunların fiyatları daha da düşecek. Hem dışarıda hem de içeride birileri ısrarla ülkemizin aleyhine çalışmaya devam etse de turizmde kayıpları telafi etme yönünde bu yıl ciddi bir mesafe aldık. Ana muhalefetin başındaki zat bir Alman dergisine Türkiye'nin gidilmeyecek yer olmasından bahsediyor. Tabi üzerlerine gelinince de bu sefer biz öyle bir şey demedik filan diyor. Bütün kayıtlar ortada o dergi ortada. Kimi aldatıyorsun. Sizin hayatınız bu. Akşam başka sabah başka. Dürüstlük yok. Bizi atlatmanız mümkün değil. Onlarla beraber hareket ediyorsunuz. Önümüzdeki dönemlere dahil öncü ekonomik göstergelerde oldukça olumlu bir seyir ortaya koyuyor. Hükümetimiz tarafından hayata geçirilen bir çok teşvik paketleriyle genç girişimcilerimi, esnaf ve sanatkarlarımıza işini büyüterek istihdam üretmesi noktasında heyecan veriyoruz. Ticaret erbabından uluslararası yatırımcılara kadar her kesime çok önemli destek verdik, vereceğiz. Bu teşvikler aynı zamanda piyasada nakit sıkışıklığının azaltılmasına da önemli katkıda bulunuyor.”

BANKALARI UYARDI

Konuşmasında bankalara da eleştiriler getiren Erdoğan “Tabi piyasaya asıl finans desteği sağlaması gereken kurumlar bankalar. Bankalar rahat durmuyor. Niye hala biz faizler düşmesi lazım diyoruz. Bankalar ise vatandaşının oraya yatırdığı paraları kendisi için adeta bir soyup soğana çevirme aracı olarak kullanıyor. Kendi parası değil. Vatandaşın oraya emanet ettiği para. Ve o bunu kalkıyor kendisi acımasızca yüksek faizle kendisine bir rant aracı haline çeviriyor. Ama ben inanıyorum ki gerek merkez bankamız, devlet bankalarımız bu konuda kararlı adım atmak suretiyle inşallah bu işi aşağı çekeceklerdir. Geçtiğimiz yıl çektiğimiz onca sıkıntının sonunda Türkiye yüzde 2,9 büyürken bankalar bakın bu çok önemli yüzde 40 civarında kar artışı elde etmişse burada bir sorun var demektir. Hale bak. Üstelik bu yıl bankaların kar oranlarını neredeyse ikiye katladıkları görülüyor. Bu bir felaket. Bu para bunların cebinden çıkmıyor kendi öz sermayeleri değil. Biz kimseden zararına bir iş yapmasını istemiyoruz. Ancak bankalardan kredi şartlarını ve faiz oranlarını makul seviyelerde tutarak ülkemizin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamalarını beklemekte hakkımızdır diye düşünüyorum. Parayı değerli kılan bankaların kasasında yatması değil esnafın, sanatkarın, girişimcinin tezgahında bulunmasıdır. Bankacılık sektörü piyasayı fonlama konusunda biraz daha cesaretli olursa ekonomide yükselişimiz hızlanacaktır. En azından tüm göstergelerin olumlu yönde seyrettiği şu dönemde bankacılık sektöründen bu yönde güzel haberler beklediğimi özellikle belirtmek istiyorum. Yarın gazeteler bunu yazar” ifadelerini kullandı.(Sözcü)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

MHP Genişletilmiş Kadın Kolları Genişletilmiş İstişare Toplantısı'nda konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı, işte görüşleri…

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan Sonsöz TV'de önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Karabağlar'da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi ve Karabağlar halkına müjde verdi.

CHP İzmir İl Örgütü, eğitimde 12 sorun olduğunu savunarak 12 çözüm önerisi sundu ve ekledi: ''Karma eğitimden vazgeçilirse Türkiye’de tüm okul önlerinde eylemlere başl...

Sabah yazarı Engin Ardıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ne olursa olsun 2023'e kadar görevinin başında olduğunu söyledi.

Yazarlar
Website Security Test