Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eyyt Amerika diyordun, şimdi ne oldu?

14.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Batman'da partisinin il başkanlığının açılışında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye'nin dış politikada çukura düşürüldüğünü söyledi.

Akşener'i Batman İl Başkanı Kısmet Çelik ve çok sayıda partili karşıladı. 

İl başkanlığı binasının açılışında gündeme dair açıklamalarda bulunan Akşener, dış politika ile ilgili olarak hükümete yüklendi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Eyyt Amerika" çıkışlarını hatırlatan Meral Akşener, hükümetten ABD'nin Suriye politikasına verilen desteğe dikkat çekti ve "Ne değişti?" ifadelerini kullandı. 

Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

1 Nisan'da kongremizi yaptık. Seçime girebilir ve 'iktidar partisi kesinlikle alternatifsiz' denildiği bir ortamda güçlü bir parti kurduk. Bana ittifakı soruyorlar . Evet biz ittifak yapıyoruz. Biz milletimizle ittifak yaptık. Biz Batmanlılarla ittifak yaptık. Biz işsiz kalan emekçimizle ittifak yaptık. Biz çiftçimizle, hayvan yetiştiricilerimizle ittifak yaptık. Biz atanamayan öğretmenlerimizle ittifak yaptık. Biz OHAL paralara ödenmeyen polisimizle, jandarmamızla ittifak yaptık. Biz sözleşmeli öğretmen, atanamayan öğretmen gibi haksızlığa uğrayan genç kardeşlerimizle ittifak yaptık.  

Türkiye haksızlıkları gidermek zorundadır. Türkiye dış politikada bir çukurun içine düşmüştür. Suriye'nin, Irak'ın istikrarsızlaşmış olması bizim Türkiye'nin bu sınırlarında yaşayan şehirlerimizdeki insanlarının fakirleşmesine sebep olmuştur. Bölgemiz istikrara kavuştuğu takdirde ülkemiz istikrara kavuşacaktır. Dış politikada çukura düşmüş Türkiye'yi çukurdan çıkarıp yeniden tanzim etmek için yola çıktık ve sizlerle ittifak yaptık. 

 

500 milyar dolarlık borç alındı, 180 milyon dolar faiz ödendi.

Şimdi size soruyorum bu 500 milyar dolarlık ülkeye giren paradan gençler için bir şey yapıldı mı? Hayır. Siz eğer her varlığı satarsanız, şimdi şeker fabrikalarını satıyorlar. Mazotu indirdik dediler. ABD'nin çiftçisi bizim paramızla 1.5 TL'ye mazot kullanıyor. Sen gidiyorsun ABD'den nişasta bazlı şeker yapabilmek için nişasta ithal ediyorsun. 11 yıllık Sırbistan'dan et ithal ediyorsun. Fransa'dan et ithal ediyorsun. Dünyanın her yerinden et ithal ediyorsun sonra çiftçiyi bitiriyorsun.

Bakın Batman'dan ilan ediyorum; gençlerimizin üniversite boyunca ürettikleri her fikrin değerlendirilebilmesi için gereken finans kaynaklarını size vereceğiz. Bizden niye Microsoftlar çıkmıyor, bizden neden Google'lar çıkmıyor? Batmanlı hemşehrim ABD'li insanlardan daha mı az zeki?Bu ülkeyi gençler yönetecek.

Şeker fabrikalarına yeniden dönersek, şaka gibi yahu. Masrafından bahsediyorlar. Saray'ın 13 günlük harcaması şeker fabrikalarının 1 yıllık zararına eşit. Yazıktır be. 2.5 milyon insan buradan ekmek yiyor. Cebine küçük paralar koyarak onları üretmeyen, hayata katılmayan insanlar haline mi getireceksin. Buradan sesleniyorum; hani dünya 5'ten büyüktü ya... 2.5 milyon insan da birden büyüktür birden!  

Şimdi soru şu: ABD ile dost musun, düşman mısın? Ortaya çıktı ki dostmuş. Şimdi bu yandaş yazarlara çok üzüldüm, nasıl dönecekler? Belleri kırıldı hepsinin dönüş yapayım derken.

Sonuç itibarıyla dış politikayı, ekonomiyi, adaleti birbirinden ayıramayız. Adalet sarayının içine adalet koymazsan, ekonomide yandaş kayırırsan, dış politikada şahsi ilişkiler üzerinden dostluk veya düşmanlık kurarsan bu hale düşersin. 

Bizim talebimiz şudur. Önce bir şeyi merak ediyorum. Genellikle Irak ve Suriye'ye yapılan bu müdahaleler genellikle ya Kandil günü ya Ramazan ayında yapılıyor. Bunun anlamı nedir, bize yönetenler size soruyorum? Bunu koyduk bir kenara.

Eğer kimyasal silah kullanılmışsa elbette cezasız kalmamalıdır. Ama Suriye'nin toprak bütünlüğü de mutlaka sağlanmalıdır. Suriye, Irak ve diğer komşu ülkelerimiz güçlü oldukça elbette Türkiye de daha rahat bir durumda olur.

Şimdi dış politikanızda bir tarafta Rusya ve İran, diğer tarafta Amerika ve Avrupa Birliği. Bir araştırma yaptırdım yüzde 20'si Rusya'yı dost görüyor, yüzde 80'i ABD'yi düşman görüyor. Şimdi Erdoğan'a soruyorum; bu ABD'ye düşman ettiğin yüzde şimdi ne yapacak? 'Eytt Amerika' diyordun şimdi ne oldu?

Bugün burada bizleri izleyen, bizleri kulak veren değerli Batmanlı kardeşlerim, gençlerim, hanımefendiler bugün burada İYİ Parti'ye kulak vermiş olmanız, destek vermiş olmanızdan anlaşılıyor ki ister Kasım'da, İster Nisan'da bu seçim yapıldığında bu iktidar son bulacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ile telefonda görüştü.

“HDP tatil havasından çıkıp sahaya inmeli” diyen Selahattin Demirtaş'a HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'den yanıt geldi. Temelli, "Demirtaş bir eleştiri yapıyorsa kı...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Beyaz Saray'dan gelen "Başkan Trump büyük hayal kırıklığına uğradı" açıklamasına cevap verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye, kur üzerinden kurcalanmak, döviz üzerinden kundaklanmak istenmektedir. Buna tahammül edemeyiz, buna sessiz kalamayız, buna ...

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim ile bir araya geldi.

Amerikan ve İsrail içeceklerini döküp, işletmeye sokmama kararı aldılar

ABD'li rahip Andrew Brunson'ın hapishaneden ev hapsi şartıyla tahliye edilmesine yapılan ikinci itiraz da reddedildi. Mahkeme Brunson'ın ev hapsinin devamına karar ver...

Yazarlar
Website Security Test