Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bu, siyasi ötenazi kararıdır

19.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP'li Altay, erken seçime ilişkin olarak; Erdoğan'ı Bahçeli getirdi, Bahçeli götürecek demiştim fakat bu sefer birlikte gidecekler. Siyasi ötanazi haklarını kullanmaya karar vermişler, oturmuşlar. Bu karar aynı zamanda bir siyasi ötanazi kararıdır dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında erken seçime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin aldıkları erken seçim kararı ile ilgili olarak şunları söyledi ; 

"Dün de söyledim gidişleri güle güle olsun inşallah. Bu seçimle ilgili vatandaşın kafasında erken, şok, beklenmedik karar algısı var. Bence bu doğru değil. Bu büyük bir fırsat, Türkiye için tarihi bir fırsat. 20 Temmuz darbe sürecinden 24 Haziran’da kurtulacak.

Erken seçimin gerekçesine baktığınızda üç temel şey görüyorsunuz.

Birincisi AB ile ilişkiler.

Hükümet şiddetle eleştirdi AB ilerleme raporunu ama erken seçim kararına AB  ile ilişkilerini koymanız bu ilerleme raporunu kabul etmenizdir.

İkincisi küresel gelişmeler.

Erdoğan, AK Parti  üzerinde kontrolüyle ilgili tereddütler yaşıyor. Bu karar aynı zamanda AK Parti ve Erdoğan’ın bu ülkeyi yönetemediğinin itirafıdır. Freni patlayan kamyon devrildi. Erdoğan devrilen kamyonu millete toplatmak derdinde.Kimse o devrilen kamyonun hurdalarıyla uğraşmayacak. Benim toplumda gördüğüm şu; özellikle AK Parti'ye oy veren vatandaşlarımızın Erdoğan’ın kin, hırs, öfkesine tahammülü kalmamış. AK Parti'ye oy veren seçmenler bu günaha ortak olmayacak. Erdoğan'ı Bahçeli getirdi, Bahçeli götürecek demiştim fakat bu sefer birlikte gidecekler. Siyasi ötanazi haklarını kullanmaya karar vermişler, oturmuşlar. Bu karar aynı zamanda bir siyasi ötanazi kararıdır.Bizim seçim beyannamemiz örgütümüzle,  hukukçularımızla 24 Haziran günü sandık sonuçları ilan edilene kadar kadrolarımız göreve hazırdır ve kazanacağız. Aceleniz ne? Gümrükten mal kaçırır gibi seçime giden hava var. Erken seçim kanunu teklifini yarın genel kurulda görüşüp bu işi bitirmek istiyorlar. Hem komisyonda hem genel kurulda 'evet' diyeceğiz biz de.

Engin Aytay, seçim tarihinin öne alınmasıyla ilgili olarak ise şunları söyledi;  

"Aklımıza şu geldi doğal olarak 2D seçimidir bu seçim. Demokrasiden yana olanlar, diktatörden yana olanlar. Demokrasiden yana olan sadece liderle ve siyasi partiler değildir Türkiye demokrasiden yanadır. Hiç merak etme Erdoğan, millet ittifakını sandıkta yapacak. Üniversite sınav tarihiyle oynandı. Milyonlarca öğrencimizin kendini konsantre ettiği tarihi şimdiden ileri geri çekmek o gençlere yapılmış bir saygısızlıktır. 24 Haziran seçimleri Türkiye’de huzur, demokrasi ve adaletin yeniden inşa edileceği bir süre olacaktır. Milletin oyu namusudur, namusu bizim için kutsal emanettir. Emaneti koruyacağımıza aziz milletimiz önünde söz veriyoruz"

Engin Altay, CHP'nin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

"CHP adayının merak edilmesi seçimleri CHP'nin kazanacağının açık göstergesidir. Buna göre CHP adayını CHP Parti Meclisi belirleyecek. Değişik yöntemler var aday belirlemede, seçim, seçmen değişimi yapmamız mümkündü ama takvim sıkışık. Elbette Sayın Kılıçdaroğlu en güçlü isimdir. Biz Türkiye’de demokrasiden yana olanların mutabakatına bakacağız.CHP adayı da kısa sürede açıklanacak herkesin tamam kardeşim şimdi oldu dediği adayla huzuruna geleceğiz, 3-5 gün olur. Bekir Bozdağ’ın bizim adayımızı belirtmek gibi hakkı olmaz. Adayımız bizim değil demokrasinin adayıdır. Propaganda çok kolay ya. Millete bir soru soracağız demokrasi mi diktatörlük mü? 24 Haziran seçimleri için ben çok rahatım. Niyetlerini görelim. Parlamentonun uzun süre çalışacağına ihtimal vermiyorum. Uyum yasalarının çıkması gerekiyor ama hukuku o kadar çiğnediler ki. Seçim sonrasına kalırsa uyum yasalarına inşallah gerek kalmayacak."

Engin Altay, İYİ Parti'nin seçime girip giremeyeceğini ilişkin soruyu "İYİ Parti, Aralık ayında büyük kongresini yaptı. Seçimlere rahatlıkla girebilir. İYİ Parti'nin seçime girmemesi  gibi birşey konuşulamaz bence" diye yanıtladı.Altay, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın "Pehlivanlar ortaya çıktı" sözüne ilişkin "Ortaya çıkan pehlivanlar toz koparan,  biz baş pehlivanı çıkaracağız" dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AKP kurucularından olan ve 24 Haziran seçimlerinde Konya'dan CHP Milletvekili seçilen Abdüllatif Şener, 'Yüzyılın krizi geliyor. Ekonomik deprem kapıda. Herkes bu çökü...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, ODTÜ'lü öğrencilere destek vererek, öğrencilerin açtığı pankartı, kendi Twitter Hesabı...

Kılıçdaroğlu: 'Ne anayasa değişikliği süreci ne de bu seçimler asla ve asla meşru değildir. 1982 anayasası yüzde 92 ile kabul edildi. 1982 anayasası meşru muydu? Herk...

OHAL teklifi, Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmeye başlanacak.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, seçimlerde İYİ Parti'nin beklenilenin çok altında oy almasının nedeninin, Muharrem İnce'nin söylemleri olduğunu söyledi.

Parlamenter sistemin son Hükümetinde Başbakan Yardımcısı olan Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, yeni dönemde TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevin...

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, AK Parti Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı oldu.

Yazarlar
Website Security Test