Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

BİR SEÇİM ANALİZİ

12.6.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır1946’dan 2015’e uzanan demokrasi çizgisinde bir seçimi geride bıraktık. Her seçim önemlidir. 2015 genel seçimi ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı’nın Başkanlık hevesini içerdiği için geçmiş seçimlerden farklı bir özelliğe sahipti. Oylama hem milletvekillerini belirlemiş, hem de başkanlık sistemini kapsamıştır. Sonuçta başkanlık rüyaları bitmiş ve ahali parlamenter sistemin devamını istemiştir. Şimdi ne olacaktır?

Üç ayrı koalisyonda görev almış ve koalisyon protokollerinin hazırlanmasında bulunmuş biri olarak önümüzdeki günlerin neler beklediğini yazıya dökmek borcum olsa gerek. Önce şunu kesin olarak bilmeliyiz ki; gün AKIL günüdür. Duygusal olunmamalıdır. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu seçim sonuçlarını içine sindirdiğini sanmıyoruz. Öyleyse hangi senaryolar hazırlanmaktadır. Bize göre Sayın Tayyip Erdoğan bir erken seçimi düşünmektedir. Bu nedenle de göstermelik koalisyon araştırmaları yapılacaktır ve sonuçta hükümet kurulamadığı gerekçesi ile erken seçime gidilecektir.

Bu ihtimalin yanlış olduğu düşünüldüğünde AKP+HDP koalisyonu akla gelecektir. Bu durumda AKP her şeye karşın hükümet kurmakta kararlı ise HDP’nin büyük ödünlerine evet demesinden başka çıkar yol yoktur. Bu ödünlerin ilki APO’nun serbest bırakılmasıdır. Esasında uzun yıllardan beri süren tezgâh bu noktaya gelinmesi temin etmek içindir. Böyle bir oluşumun dış dostlarımızı ziyadesiyle memnun edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Koalisyon çalışmalarının ikinci ayağı MHP ile olacaktır. Ancak MHP koalisyon yapmayacaklarını açıklamıştı. Doğrusu bu açıklamayı yadırgadığımı belirtmek isterim. Yılların deneyimli politikacıları konuları ve olayları profesyonel olarak değerlendirmelidir. Kapıları kapatmanın siyasetimize getireceği olumlu hiçbir şey yoktur kanaatindeyim ve bir kez daha belirtmeliyim ki siyasette kapılar kapatılmaz.

Üçüncü alternatif AKP+CHP koalisyonu olabilir mi? Olabilir. En doğrusu, en sağlıklısı ve en uzun ömürlüsüdür. Batı Avrupa’da çokça örneği yaşanmıştır. Gerçekte koalisyon bizatihi istikrarsızlık değildir. Önemli olan koalisyonda bulunanların yetenekli kişiler olmasıdır ve dahası partilerini aşarak ülkenin yararında birleşmelidir. Küçük hesapların olduğu yerde ne tek parti, ne koalisyonlar istikrarı sağlayamazlar. Örnek aldığımız Batı mükemmel işleyen koalisyonlarla her türlü istikrarı sağlamaktır.

Sisteme evet. Ama o sistemi yürütecek insanı işbaşına getirmekte siyasilerin görevidir. Bu alternatiflerin dışındaki formül azınlık hükümetidir. Bildiğim kadarı ile taşıma su ile değirmen dönmez. Bu senaryo ömürlü olamaz. Bunların hepsini yaşamış biri olarak bu parlamento zor çalışır diyorum. Zor… zor… Ancak yeni milletvekili olan çokça parlamenterin erken seçime sıcak bakması beklenmemelidir.

Son bir senaryo CHP+MHP+HDP koalisyonudur. Böylesine bir koalisyon yamalı bohçadır. Demokrasisi oturmamış, demokrasinin kuralları olmayan rejimlerde uzlaşma kültürü ya hiç yoktur veya çok azdır. 1946’da çıkılan yolda 2015 seçimleri kavga kültürüyle yürütülmüştür. Oysa koalisyon asgari müştereklerde birleşmek ve uzlaşmayı egemen kılmaktır. Koalisyon bizatihi istikrarsızlık değildir. Önemli olan siyasilerin aynı dili konuşma kültürüne sahip olabilmeleridir. Kavgayı öfkeyi, aşağılanmayı, ayrımcılığı siyasetin malzemesi yapma yanlışlığına son verilmeli, tutarlı ve birbirini tamamlayıcı beyanlar koalisyon çalışmalarını yürütmelidir. Küçük hesapları ülke yararlarının önüne koyma stratejisi Türkiye’yi dış dünyada güvensiz bir ülke olarak tanımlar ki bu çokça bunalımın kapısını açar.

Daha munis, daha mutedil, daha sevecen, daha birleştirici, daha toplayıcı açıklamalara ihtiyacımız var. Bu seçimin KAOS’a dönmemesi liderlerin görevidir. Yönetmeyen bir demokrasi demokrasi değildir. Koalisyonların gül bahçesi olması görevlilerin aklı önyargılardan ve taassuplardan kurtarmasıyla mümkündür. Türkiye gerçeklerini bilimin süzgeçlerinden geçiren ve Türkiye sevdasını yaşam biçimi kılanların çalışmaları koalisyonu diri ve canlı kılacaktır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test