Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Terörün örgütü olmaz

5.10.2015
Büyült
Küçült
Haberi YazdırSon zamanlarda terör olayları ile ilgili haberler yapılırken sürekli “terör örgütü” kelimesi kullanılıyor. Örgüt demek, toplum menfaatine, insanlık adına, faydalı, iyi işler yapmak amacıyla insanların bir araya gelip güç birlikteliği oluşturması demektir. Bu güç, içinde bulunduğu toplumu daha ileri ve refaha götüren aydınlık bir yolun kutsal sayılabilecek değerlerine hizmet etmektedir. Örneğin kooperatifçiliğin evrensel temelleri vardır. Gönüllük, herkese açıklık, demokratiklik, bağımsızlık, işbirliği, topluma karşı sorumluluk ve eğitim-bilgilendirme gibi başlıklar altında sıralayabileceğimiz bu temel prensiplerin tamamı kökten terörizmin tam tersidir

Öncelikle politik amaçlarla yapılıyor gibi gösterilmeye çalışılan terörizm ile ilgili yanlış bilinen bazı kavramlara açıklık getirmek ve doğrusunu bilmek gerek. Siyaset biliminde meşru zeminlerde demokratik yollarla yapılmayan mücadeleler hiçbir şekilde politika olarak nitelendirilmemektedir. Yani terörizm bir ideoloji, bir doktrin hatta sistemli politik bir fikir bile değildir. İkincisi silahla yapılan bu eylemler, bir ordu ile yapılan askeri eylem olarak da nitelendirilemez. Çünkü korku yaratmak için halk üzerinde güç kullanan teröristler, gerçek güç ile karşılaştıklarında hemen kaçarlar ve bir daha ortaya çıkmaksızın yok olurlar. En ufak bir karşılıkta kaçan kişiler için zaten bir politikadan, bir davadan, bir inançtan bahsedilemez. Bir başka husus ise, gönüllülük ve bağımsızlık ile ilgilidir. Terörizm, sadece menfaat gruplarına çıkar sağlamak amacıyla zorla topluma bir şeyler dayatır ve bu grupların emrinden bağımsız hareket edemez. Aslında aptalca birilerine menfaat sağlatmak amacıyla silahla kanun dışı işler yaptırılan teröristler bir tür esaretin altında ezilmektedirler. Sonuç olarak, karşılaştırmayı hangi yönden ele alırsanız alın örgüt ile terör kelimelerini yan yan getiremezsiniz. 

Hepimizin lanetlediği terör kelimesi; Fransızca “terreur”, İngilizce “terror” kelimesinden geliyor ve yıldırma, cana kıyma ve malı yakıp yıkma, korkutma anlamını taşıyor. Terör, insanlara belli düşünce ve davranışı benimsetmek için yıldırmak, sindirmek yoluyla onlara zor kullanma, tehdit etme olarak tanımlanıyor. Tarihte ilk terör eylemlerinin Romalılar zamanında 50’li yıllarda olduğu sanılıyor. Daha sonra en bilinen ise; Hassan-el-Sabbah'ın kurduğu Haşşaşinler grubu tarafından ağırlıkla olarak bugünkü Irak, İran, Suriye’de, 1100-1200'lü yıllarda yapıldığı biliniyor. Devletin otoritesini sarsmak ve bundan menfaat sağlamak amacıyla önce insanlara haşhaş içirtip emri altına alıyor, sonrada güzel vadilere götürüp burası cennet emirlerimi yapmazsanız sizi cennetten kovarım diyerek suikastlar yaptırıp, halkın üzerine saldırtıyormuş. Tarihte kazandıkları başarılar olsa dahi sonuçta bu çetelerin sonları hep hüsran olmuş.

Bütün bu açıklamalardan sonra terörün örgütü olamayacağı, kurdukları gruplara ancak çetesi olabileceği rahatlıkla söylenebilir. Bu nedenle terör örgütü kelimesi yerine “terör çetesi” ifadesini kullanmanız gerekmektedir.

Ülkemizde belli bir kanuna ve nizama uygun olarak kurulmuş olan bütün örgütler; gerçekleştirdikleri her türlü sosyal, ekonomik ve kültürel faaliyetler ile terörizmin toplumda yaratmaya çalıştığı korku ve baskıya karşı en önemli direnç noktalarını oluşturmakta, insanımıza yalnız olmadıkları ve birlikte bir güç oldukları hissettiren önemli etken olmaktadır. Terör Çetelerinin panzehiri örgütlerimizdir.

Dünyanın birleştiği bu topraklardaki 1000 yıllık hükümranlığımız tarih boyunca Dünya üzerinde söz sahibi diğer güçleri rahatsız etmişiz. Tarih boyunca savaş alanlarında kazanamadıkları başarılara, bazen gerçekten afyonla, bazen de insanların aklını uyuşturan boş menfaatler ile kandırabildikleri salaklar ile ulaşmaya çalışmışlar. Her zaman bu ülkenin evlatları göğüslerini siper ederek bu hayasızca akınları durdurmasını bilmişler. Bu uğurda canlarını feda edenlerin sırtımıza yüklediği sorumluluğun bilinciyle; tarihin en büyük örgütlü mücadelelerinden birini vererek kurduğumuz Cumhuriyetimize uzanan elleri kırmaya devam edeceğiz. Tarih boyunca bu ülke için canını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla, rahmetle ve hürmetle anıyorum. Onurlu ailelerinin acısını içimde yaşıyor ve baş sağlığı diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test