Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pilot aranıyor

28.11.2015
Büyült
Küçült
Haberi YazdırTürk tarımının lider merkezlerinden biri olan İzmir için Pilot Üretici Örgütleri aranıyor.

Ülkemizde üretici örgütlenmesi ile ilgili bugüne kadar uygulanan klasik tipteki uygulama ve projeler ile belli bir seviyeye ulaştığımız söylenebilir. Bununla birlikte gelinen bu aşamada artık Türkiye’nin tarım potansiyeline yakışır daha güçlü ve etkin üretici örgütlerine ihtiyacımız olduğu da görülmektedir. Artık gelişmiş ülkelerde uygulanan yöntemlere benzer, bizim şartlarımıza uygun yeni yaklaşımların uygulanması gerekmektedir. 

AB gibi gelişmiş ülkelerin tarım politikalarına baktığımızda pazara odaklı üretim planlaması yapabilen üretici örgütlerine doğru yönelim olduğu gözlenmektedir. Gerçekten de pazarını oluşturamadığınız bir ürünü üretmek her zaman riskli ve çoğu zaman zararlı bir iştir. Bu nedenle ülkemizde çiftçi sıkıntı çekmektedir. Bir başka durum ise, çiftçi ürüne tarlada emeğinin karşılığını alamazken pazarda aynı ürün tüketici için ateş pahası olabilmektedir. İşte bu sıkıntıları gidermenin tek yolu üreticinin pazarda hak ettiği parayı alabileceği üretimi yapmasıdır. Bunun için çiftçinin tarladan sofraya uzanan yolda ürününün değerini arttırması gerekmektedir. Bu küçük üretici tarafından tek başına üstesinden gelinemeyecek kadar zor bir iştir. Bu ancak bir araya gelerek, güç birliği oluşturarak başarılabilir. Ama bunun için sadece bir araya gelmek yetmez. Birlikte üretilen ürünün değerini artırabilmek için piyasada rekabet avantajı sağlayacak tedbirler almak gerekecektir. İşte bu amaçla yeni projeler oluşturulmaktadır. Oluşturulan projelerin eskisinden farkı; artık bir tip proje ya da kısıtlı bir menüden seçme zorunluluğu olmamasıdır. Çünkü piyasada rekabet avantajı sağlaması hedeflenen üretici örgütlerinin her biri, bir diğerinden farklıdır. En başta bir kooperatif, üretici veya ıslah birliğinden, bir sulama örgütü, hayvancılık ve ya su ürünleri örgütünden, ya da aynı ürün bazında olan bir örgüt bile bir bölgeden diğerine farklı özellikler göstermekte ve farklı şeylere ihtiyaç duymakatadır. Bu nedenle her bölgede, her ürün için, bir üretici örgütüne yönelik uygulanacak proje o örgüte özel olmalıdır. Buna göre araştırma yapılmalı, rekabet avantajı sağlayacak şartlar belirlenmelidir. Ancak bu aşamadan sonra o üretici örgütü için bir proje hazırlanabilir ve bunun için bir finansman sağlanabilir. Piyasada kendisine avantaj sağlayacak ve rakiplerine karşı gücünü arttırabilecek bir konunun finanse edilmesi geliri arttıracak ve zorla alınan kredilerin rahatlıkla geri ödenmesine neden olacaktır. Bu uygulama AB’de yeni başlanan “Üretim ve Pazarlama Planını” bir adım daha öteye götürmekte “Üretim Pazarlama ve Yatırım Planı” haline getirmektedir.

İşte bu tip yaklaşımlar için İzmir’de cesur, yenilikçi, atak girişimci uygulamada önder olacak Pilot üretici örgütlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test