Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sinema engel tanımıyor

4.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi YazdırBu hafta köşemde çok önemli bir konuya yer vermek istedim: İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Perakende Yönetimi dersindeki öğrencim Abdullah Alaboğa'nın görme engelli olmasına rağmen öğrenmeye ve hiçbir dersi aksatmadan gelmesine olan hayranlığım ve kendisinin yaptığı sivil toplum çalışmalarına duyduğum saygım ve tabii ki sinemaya olan merakım. Kendisinin gönderdiği yazıyı noktasına ve virgülüne dokunmadan sizinle paylaşıyorum:

"Ülkemizde yaşayan yaklaşık 1,5 milyon görme engelli ve 4 milyon işitme engelli  toplam 5,5 milyon insanımız  için  bugüne kadar ulaşamadıkları sinema sanatına erişimlerini sağlamak ve sosyal yaşamın içinde yer almaları, sağlıklı bireyler ile birlikte sosyal yaşam eğlencelerini birlikte yaşama imkanı oluşturmak , engelsiz sinemanın  sürdürebilirliğini sağlamak için engelsiz sinema günleri düzenlemek.Engelsiz sinemaya erişimi sağlamak için;Filmlere görme engelliler için sesli betimleme(anlatım), işitme engelliler için de işaret dili ve Türkçe altyazı uygulaması yapılarak görme ve işitme engellilerimizin sinema da film izleyerek sosyal yaşamın içinde yer almaları sağlanacaktır.

“engels"İZLİYORUZ" kapsamında gösterilecek filmler, gerek ülkemizde yapılan gerekse dünya sinemasından filmler olacaktır.Öncelik Türk yapımı olan milli duyguları , tarihimizi anlatan, örf ve geleneklerimize uygun yapılmış, eğitici ve eğitirken de öğretmeyi amaçlayan eğlenceli güncel ve arşiv  filmler seçilecektir. 

Öncelikle hedefimiz Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  genelinde yaşayan 5,5 milyon görme ve işitme engellilerimiz ile birlikte aileleri toplamda 20 milyon kişi  ENGEs"İZLİYORUZ" ana hedef kitlesidir.

Ayrıca fiziki  şartların (Rampa yollar, Asansör v.b. ) uygun olmamasından dolayı sinemaya gidemeyen ortopedik engelliler (tekerlekli sandalye, koltuk değneği, yürüme aparatı kullananlar gibi.)ve aileleri ile birlikte hedef kitle 30 milyon kişiyi bulmaktadır.

Engelsiz sinema çalışmaları ülkemizde  2007 yılında  Boğaziçi Üniversitesi’nde bir grup görme engelli öğrencilerin  çalışmaları ile başlamıştır. Sadece görme engelliler için sesli betimleme  uygulanarak  çalışmalar yapılmıştır.

2011 yılında  yapılan araştırma ve geliştirmeler ile sinemaya erişim konusunda işitme engellilerimizin de yaşadığı sıkıntı göz önünde bulundurularak  sesli betimleme ile birlikte filmlere işaret dili ve altyazı uygulaması da yapılmıştır.

Böylece her iki engel grubunun da sinemaya erişimi sağlanmış  ve daha fazla sayıda engelli insanımızın sosyal yaşamda var olmalarının kapısı açılmıştır.

“SİNEMA ENGEL TANIMIYOR” proje çalışmalarına 2011 yılında  hız verilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü işbirliği ile 14 Haziran 2012 yılında Cemal Reşit Rey salonunda yaklaşık 800 görme ve işitme engelliler ve ailelerinin  “EYVAH EYVAH” filmi engelsiz olarak izlemesi sağlanmıştır."

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test