Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sponsorun parası vatandaştan çıkıyor

18.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır“100 TL’lik Tişörtün 70 TL’lik kısmı sponsora gittiği için pahalı” dedi Decathlon’un İletişim Müdürü Büşra Yılmaz. Ünlü markalar futbol, basketbol ve voleybol takımlarına sponsorluk yaptıklarından bu harcamayı ister istemez ürün fiyatı olarak tüketicilere yansıtıyorlar. 20 ülkede 800’den fazla mağazasıyla Avrupa’nın en büyük perakende zinciri olan Decathlon’un naylon poşetleri 10 kuruşa satarak çevreyi korumaya çalışması bana Metro Marketler'in yıllarca önce başlattıkları çalışmayı anımsattı. Hatta elde edilen gelirle Bursa’nın Ericek köyünde rehabilitasyon çalışması yapılmış ve TÜHİD’den büyük ödül alınmıştı. 

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Spor Endüstrisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr.Gülçin Tapşin tarafından düzenlenen panelde konuşan Büşra Yılmaz ve Öykü Tekeoğlu, Türkiye’de 13’ün üzerinde mağazalarında sattıkları düşük fiyatlı ürünlerle tüketiciyi spor yapmaya teşvik ettiklerini anlattılar. Hatta kendilerini hazır giyimin LC Waikikisi'ne benzettiklerini söylediler. Türk markasını örnek vermeleri sevinmeme neden oldu açıkçası. Sosyal sorumluluk projelerini medyanın gözü önünde yapmadıklarını ve gerçekten ihtiyacı olanlara ulaştıklarını söylediler. Pahalı sponsorlara yanaşmadıklarını da konuşmalarına eklediler. Öğrenciler biraz karşı çıkıp, sponsorluğun esas olduğunu söylese de Decathlon dünya devi ve genç nüfusu olan Türkiye’de büyümeye devam edecektir. Üstelik belediyeler de inşa ettikleri spor alanları ile vatandaşlara yardımcı sporu sevdirmeye çalışıyorlar.

Zara, Mango, H&M, Decathlon, Collezione, LC Waikiki  gibi markalar tüketicilere kaliteliyi ucuza sunarak, çok yol kat ettiler. İşsizliğin kol gezdiği, insanların kısıtlı bütçelerle geçinmeye çalıştığı günümüzde kimse artık bir tişörte 100 TL vermek istemiyor. 20 TL verip, canı sıkılıncaya kadar giyip, yenisini satın almak istiyor. Türk markalar bunu bilmeli ve uygulamalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test