Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Rekabet edebilmek

29.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi YazdırEgenin değerli üreticileri,

Dünyada tarımın devleri arasında yer alan bir ülkenin tarımını devleştiren üreticilersiniz. Ülke adına büyük işler gerçekleştiriyorsunuz. Çok iyi biliyoruz ki bunu zor şartlar altında, büyük fedakarlıklar altında başarıyorsunuz Bütün dünyada tarım üreticisi olmanın ezelden beri gelen çilesi bu. İşin ilginç yanı, bu çile geri kalmış ülkelerde daha eziyetli iken, gelişmiş ülkelerde neredeyse yok denecek seviyeye kadar azalmış durumda. 

Tarım üreticisinin sorunlarının başında piyasada tek başına olması gelmektedir. Çiftçi ürününü üretirken, girdisini sağlarken, ürettiğini satarken, biraz güçlü ise ürettiğini işlerken çoğu zaman yalnızdır. Az miktarda ürün ile piyasada ürününe hak ettiği değeri bulmaya çalışmakta çoğu zamanda bunu yapamamaktadır. Genellikle aracının insafına kalmakta, bazen karın tokluğuna gelecek sezonun ürününü zamanında yetişmeye çalışmaktadır. 

Bir kısır döngü haline gelen bu zinciri kırabilmek için piyasada rekabet edebilecek güce, avantajlara sahip olmak gerekmektedir. Eğer piyasada rekabet gücünüz yoksa, size bu gücü sağlayacak üretim, girdi, maliyet yada satış ile ilgili avantajlara sahip değilseniz; daha ne kadar dayanabilirsiniz. Elbet bir gün gücünüz yetmeyecek ve iflas edeceksiniz. Eğer size atadan bir miras kalmadı ise; rekabet gücü elde etmenin tek yolu, örgütlenmektir. Ancak mensubu olduğunuz üretici örgütü altında, sizinle aynı durumda olanlar ile birlikte güçlerinizi, imkanlarınızı ve ürünlerinizi birleştirerek piyasada rekabet edebilmek için bir şans bulabilirsiniz. 

Egenin aydın çiftçileri olarak bir çoğunuz en az 3-4 üretici örgütüne ortak olduğunuzu düşünüyorum. Yani piyasada rekabet şansı yakalamak için gerekli tüzel kişiliğe, alt yapıya zaten yıllardır sahipsiniz. Buna rağmen hala sıkıntılarınız varsa; sorunu örgütünüzün iş yapabilme potansiyelinde aramalısınız. Ama bundan da önce, örgüt dediğiniz şey insan yapısı ve canlı olmayan bir varlık olduğunu unutmamalısınız. Yani siz örgütünüze ne kadar sahip çıkarsanız, o kadar etkin ve faydalı olur. Burada sahip çıkmak derken arada sırada genel kuruluna katılmak, bir de aidat gibi paraları ödemekten bahsetmiyorum. Ciddi bir şekilde örgüt faaliyetlerini takip etmek, kontrol etmek ve her aşamada, her kararda etkin rol almaktan yani taşın altına el koymaktan bahsediyorum. Unutmayın, bu piyasa sisteminde hayatta kalabilmek için rekabet gücü elde etmenizi sağlayacak tek kişi, kendinizsiniz. Bu nedenle bir can simidi misali örgütünüze sahip çıkmalısınız.  Örgütünüz aracılığıyla rekabet edebildiğiniz sürece varsınız.

2016 yılının sizlere, ailenize ve ülkemize sağlıklı, mutlu, huzurlu ve bereketli günler getirmesini, örgütlenme felsefesindeki birlik ve beraberliğin herkese örnek olduğu bir yıl olmasını diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Website Security Test