Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarım sektöründeki başkanlara mesaj

25.2.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Değerli başkanlar;

Bir üretici örgütünde başkan ya da yönetici olmak büyük onur ama aynı zamanda büyük sorumluluk gerektiren bir iştir. Ortaklarınızın sorunlarını çözmeniz beklenir. Bu sorunların ne olduğu, neden kaynaklandığını hatta sorunlara yönelik çözüm önerilerini ve bunları yapabilmek için neye ihtiyaç olduğunu bile biliyorsunuz. Yani, sektörde sorunlara ve çözümlerine ilişkin bilinmeyen bir şey yok. Peki, o zaman ortakların şikayetleri niçin bitmiyor. Bazen sizler bile şikayet ediyorsunuz.

Bu sorunun cevabı, mücadele etmek zorunda olduğunuz çeşitli zihniyetlerden kaynaklanıyor.

Öncelikle çözümü başkasından özellikle de destekle ya da kanun değişikliği ile devletten bekleyenlerin zihniyeti var. Buna ilaveten bir işin niçin yapılmaması ya da ertelenmesi gerektiğine dair gerekçeler üreterek devleti ve milleti koruduğunu sananlar var. Daha kötüsü durumdan istifade edip bundan fayda sağlayanlar bile var. Fakat en kötüsü, ya nereden başlayacağını bilmediği için ya da beklentileri kalmadığı için umutlarını yitirmişler var. Doğal olarak, bütün bu yaklaşımlar, şikayetlerin çözümüne yönelik eyleme geçilmesini olumsuz şekilde etkiliyorlar.

Sektörde sorunların çözümünde anahtar olan üretici örgütlerinde bir sorumluluğunuz varsa; farkındalığı arttırıcı faaliyetlerde bulunmak, yol göstermek ve karşınıza iyi ya da kötü niyetle engeller çıkartanlar ile mücadele etmek zorundasınız. Bir şeylerin sonuçlarını görmek için beklemeyi, zamanı gelinceye kadar sabretmeyi önerenler olacaktır. Yokluk ve zaruret içinde olanların hallerini düşünerek bir an evvel sorumluluklarınızı yerine getirmek üzere faaliyete geçmeye çalışınız. Hepimiz için söyleyebileceğim tek şey, Vebal denilen yükün altından kalkmak konusunda Allah utandırmasın.

Büyük önder Atatürk’ün bir sözünü değerli başkanlarımızla bir mesaj olarak paylaşmak istiyorum. “Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin.”

Yüzümüzde güzel bir gülümse ile sorunların altından birlikte kalktığımız bir yıl diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test