Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Komşuda İSYAN

7.3.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Komşumuz Yunanistan’daki çiftçilerin isyanını basından takip etmişsinizdir. Yunan Hükümeti tarım sektörüne ek vergiler getirmek ve sosyal güvenlik yasasında değişiklikler yapmak isteyince Yunanlı çiftçiler ellerinde bastonlarla Tarım Bakanlığı önünde gösterileri yaptılar, itiraz edenler polisle çatıştı. Günlerce süren protestolar sınır kapılarına kadar dayandı. Geçtiğimiz günlerde benzer eylemler Fransa’da oldu. Turistik Eiffel Kulesini bu sefer koyunlar ziyaret etti. Sütte uygulanmaya başlanan kotasız yeni dönem beklenenin aksine süt fiyatlarının Birlik içinde düşmesine neden oldu ve çiftçiyi olumsuz etkiledi. AB’deki çiftçiler ihracata yönelmeyi en önemli çıkış yolu olarak görseler de bunu yapabilmek hiç de kolay değil. AB’de tarım ticaretini ve pazarını geliştirmek, tüketicilere daha uygun hizmet verebilmek amacıyla yıllardır uygulanan piyasa kuralları bu sefer kendi içinde kendi çiftçisini vurdu. Çiftçilere AB ülkeleri içinde ürünlerini satabilecekleri daha geniş bir piyasa fırsatı sunan bu uygulama aynı zamanda her üye ülkeyi diğer üye ülke tarım ürünleri ile rekabet etmek zorunda bırakıyor. Bu rekabette avantaj sağlamanın en önemli yolu ise; üye ülke hükümetlerinin üretimde vergi indirimleri sağlamasıyla oluyor. İspanya, Almanya, Yunanistan gibi ülkeler bu tip yöntemler ile avantaj sağlayabiliyor. Bunu yapmayan ülke çiftçileri ise haksız bir rekabete uğruyor. Ağır ekonomik buhranda olan Yunanistan’a vergiler konusunda AB tarafından baskı gelince doğal olarak çiftçiler itiraz etti. Bütün bu gelişmeler sonunda Fransa’da, Belçika’da, Yunanistan’da çiftçiler isyanda. Özellikle küçük çiftçi zor durumda ve iflas ederek tarım dışına çıkmak üzere.

Görüldüğü gibi çiftçinin durumu sadece ülkemizde zor değil. Dünyanın birçok yerinde son zamanlarda en sıkıntılı sektör yine tarım. Her geçen gün değişen Dünya siyaseti, tarım ürünleri piyasalarını derinden etkiliyor. Örneğin Rusya ile AB arasındaki gerginlik, AB ile ABD arasındaki gümrük ilişkileri, Ortadoğu ülkelerinde değişen siyasi ortama göre pazar taleplerinin daralması gibi gelişmeler AB çiftçisinin işini zorlaştırıyor. Sonuçta giderek düşen tarım ürünleri fiyatları, daralan pazar ve maliyetlerdeki olumsuzlarla kaşı karşıya kalıyorlar. Tabii burada bölge tarımında önemli bir güç olan Türkiye’yi de unutmamak lazım. Çünkü AB’deki çiftçilerin belki de en büyük rakibi, bizim çiftçilerimiz.

İşte tam bu noktada hükümetleri hızla ciddi tedbirler almaya, vergi indirimleri kararları aldırmaya, acil önlem paketleri adı altında destekler çıkartmaya zorlayan bir güç devreye giriyor: Kooperatifler.

Yeri geldiğinde gösterilerle sokakta, yeri geldiği zaman masa başında etkin olabilecek kadar organize olmuş bir güç. Ama kooperatiflerin tek işi isyan ya da hükümetle pazarlık değil. Bir yandan da tüketicileri bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Toplumda “yerli tarım ürünleri tüketmeye” yönelik kampanyalar, tanıtımlar yapıyorlar. Bunun için özel etiketler, logolar kullanarak insanları kendi üyelerinin ürünlerine yönlendiriyorlar. Gerektiğinde piyasada ürünlerin pazarlanması ile ilgili kendi imkanlarını kullanarak üreticinin emeğini koruyorlar. Hatta üretimi bile piyasa taleplerine göre yönlendirebilip planlamalar yapabiliyorlar. Yani hükümetlerinin en yakın destekçileri yine kooperatifler.

Benzer sorunlar, Dünya tarımında önemli bir potansiyeli olan ülkemizde de yaşanıyor. Rusya ile siyasi bir sorun olduğunda hemen kapılar kapanıyor. Ciddi ticaret hacmimiz olan bir diğer adres olan AB’de et, süt ve meyve-sebzede yaşanan sıkıntılar bizi de etkiliyor. Bu etkileri olumlu sonuçlara dönüştürmede bizim hükümetlerimize yardımcı olacak, birlikte çalışacak AB’deki gibi güçlü kooperatiflere ihtiyacımız var. 150 yıllık kooperatifçilik kültürü ve on bine yakın tarımsal kooperatifi olan ülkemizde bunu sağlayacak birlikteliği oluşturabiliriz. Son yıllarda kamuda tarımsal amaçlı üretici örgütlerine yönelik büyük bir teveccüh var.

AB isyandayken bizdeki bu olumlu havayı en iyi şekilde değerlendirmesini bilmeliyiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test