Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dr. Handan Toprak Benli, Avcılar Belediye Başkanı konuşuyor...

8.4.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

19. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Müjgan Suver Başkanlığında Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği konuşuluyor. Hele bir kadın var ki beni süper etkiledi: Handan Toprak Benli.

Kendi konuşmasını not aldım, aynen aktarıyorum:"450.000 nüfuslu Avcılar. Türkiye’de 1000 erkek belediye başkanı iken sadece 37 kadın belediye başkanı. Handan Hanım Avcılar'a belediye başkanı olabilmiş güçlü bir kadın. 1923 yılında eşitlik, yurttaşlık üzerine kurulan  Türkiye Cumhuriyeti dünyaya örnek.  Bir devrimdir. Cinsiyet eşitliğini erkek de istemeli tabii ki. Tek başına mücadele mümkün değil.1934 yılında Atatürk seçme seçilme hakkı verdi kadına. Bu da bir devrimdir. Kadının tek başına mücadele vermesi yeterli değil. Bütün toplumların iki ana sorunu var: kadına şiddet ve çocuklarda uyuşturucu ve şiddet. Belediye bunlara odaklandı. 

 İlk kadın aile müdürlüğü kuruldu belediyede. Sosyolojiye göre de eğitimle insanları cinsiyet eşitliğine inandırmak ve ekonomide yer almasını sağlamak gerek.  Dolayısıyla eğitime önem verildi. Kent ve kültür evlerine gelen çocukların yaş aralığı 3-6 yaşa indirildi. Cinsiyet eşitliğini öğretiyorlar psikologlar, pedagoglar. Erkek kıza kız erkeğe nasıl davranır? Evde çocuklar farklı davranış görünce Ebeveynlere de sertifikasyonlu eğitim verilmeye başlandı. Nikah için başvuranlara evlilik ve yaşam okulu sertifikasyonu verildi eğitimler sonrası. 

İlk ilçe konservatuarı kuruldu. Kadın Türkü Söyler denildi.  Sahnede söyletildi. Binbir Çiçek Korosu oluştu. 100'den 1000'e çıktı katılanlar. Dört duvarda ninniden ağıta kadar türkü söyleyen kadınlar sahnede söylediler. Eğer şiddet olursa 1000 kadın mahkemede oluruz dediler. Çanakkale'ye gönderildi 6000 kadın. Anzaklara da bizim evlatlarımız diye sahip çıktılar bu kadınlar. İki gün onlara ailesiz tatil yaptırıldı. Parklarda emzirmek için ve bebeklerinin altını değiştirmek için özel mekanları yapıldı. Ev kadınlarının evde ürettiklerini satabilecekleri pazarlar açıldı. Bunlar koruyucu önlemler.

Kadın şiddet görüyorsa belediyedeki avukatlar yardımcı oldu. Avcılar'a Kadın Sığınmacılar evi yapılıyor. Türkiye'de Kadına şiddet yüzde 1400 arttığı düşünülürse bu çok önemli bir yatırım. Özgecan Aslan Sığınma Evi oldu ismi. Kadın ve anne memnuniyeti odaklı hizmetler veriliyor. "

İşte tüm bunlara şapka çıkarıyorum. Toplum böyle değişir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test