Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ediz Hun 2420.Rotary toplantısında "ben bir sinek bile öldüremem" dedi...

22.4.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her yıl gelenekselleşen ve Mehmet Sabri Görkey, Özcan Albak, Haluk Ulusoy gibi nice önemli isimlerin de katıldıkları Rotary toplantısında bu yıl konuşmacı Ediz Hun idi.

Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra Norveç'e giderek Oslo ve Trondheim Üniversitesi'nde biyoloji ve çevre bilimleri fakültesinden mezun olan, 1991-1993 yılları arasında Çevre Bakanlığı Müşaviri ve İstanbul Çevre İl Müdürlüğü, 1999-2002 yılları arasında ANAP milletvekilliği ve Marmara Üniversitesi, Okan Üniversitesi gibi üniversitelerde öğretim üyeliği yapan Ediz Hun, 1963 yılından 1970'li yılların ortasına kadar çeşitli filmlerde oynamış ve ismini Yeşilçam'a da yazdırmıştır. Çevre alanındaki çalışmaları onun ikinci kariyerini oluşturmuştur.

Demokrasi, hak ve hukuk, çevre koruma konularının toplumların üç ana yaşam ilkesi olduğunu söyleyen ve toplumların bu ilkeler etrafında yaşaması gerektiğini vurgulayan Ediz Hun, irticalen yaptığı konuşmayla 500 katılımcıyı büyüledi. Ediz Hun, yaşam tarzıyla, ilkeleriyle tam bir çevreci. Dünyada oksijen ve besin üreten bitkileri üretici, bunları tüketenleri de hayvan ve insan olarak bizlere tekrar hatırlatan Hun, atık konusunda bizi şaşırtan bilgiler verdi. İstanbul'da 20 milyon insan yaşadığı ve bir insandan günde 4-7 litre atık çıktığı ve ortalama toplam insan atığının 100 milyon litre olduğu ve her gün deterjan ve yağlarla birlikte  120 milyon atığın da buna ilave olduğu düşünülecek olursa bu atığı nötralize edecek bir sisteme de ihtiyaç olduğunu vurguladı.1830'da 1 milyar olan dünya nüfusunun bugün 7 milyara ulaştığı düşünülürse atık meselesinin üzerine ne kadar çalışma yapılması gerektiği de ortaya çıkar. 1850'lerde 268 ppm olan Karbondiyoksitin şimdilerde 400 ppme çıktığını ve yeşilin bu karbondiyoksiti  nötralize edemeyeceğini öğrenmek de üzücü bir durum. İstanbul'un 5. büyük megalopolis olduğunu ve Frankfurt'taki gibi büyük parklar yapılması gerektiğini hatırlatan Hun, bizlere adeta bir hayat dersi verdi.

İnsan hayatında  aile, sağlık, sosyal çevre, mutluluk, hobi ve kişisel gelişim olmak üzere 6 faktörün önemli olduğunu ve sevginin vazgeçilmezliğini vurgulayan Ediz Hun, bir sineği bile öldürmeye hakkımız olmadığını hatırlattı ve doğayı çok hor kullanmamıza rağmen bizleri şefkatle karşılayan toprağın varlığını  Aşık Veysel'in müthiş dizeleriyle hatırlattı:

Karnın yardım kazma ile bel ile

Yüzün yırttım tırnak ile el ile

Yine beni karşıladı gül ile

Benim sadık yarim kara topraktır

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test