Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Torba” dan çıkanlar

29.4.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mevzuat o kadar sık değişiyor ki, Dünyada başka bir ülkenin bu kadar sık mevzuat değiştirdiğini sanmıyorum. Üstelik milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu değişiklikler “torba” ile yapılıyor. Torba derken “torba kanun” kastediyorum. 

 “6074 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”  Torba diyorsunuz ama ismi bile adeta “çorba”.

Torbaya atıyorsunuz elinizi karıştırıp karıştırıp çekiyorsunuz.

Bu kez torbadan neler çıktı bazılarına göz atalım.

65 yaş üstüne “muhtaç” aylığı

Ortalama insan ömrünün 60 yıl olduğu varsayıldığında, 65 yaş üstünde birinin muhtaç durumda olması ne kadar acı…

Sosyal devletin gereği sahip çıkmak gerekiyor; keşke para vermek yerine muhtaç duruma düşmeden gereken tedbirler alınsa.

Sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir ve aylık hakkından yararlanmayan ve zorunlu sigortalı olunması gereken bir işte çalışmayanlardan65 yaşını doldurmuş olan Türk vatandaşlarına asgari ücretin 1/3’ünden az gelirleri olması durumunda aylık bağlanabilecek.

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem

Aracın değerinden daha çok zorunlu trafik sigortaları vatandaşı bezdirmiş durumda. Yeni düzenleme ile hak sahibinin kendi kusurundan kaynaklanan tazminat talepleri kapsam dışına çıkarıldı.

Primlere yansımasını bekliyoruz.

İstihdam artırıcı prim desteklerine bir yenisi eklendi.

İşe başladığı tarihten önceki son bir yıl içerisinde Sosyal yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Kurulu tarafından belirlenen nakdi düzenli sosyal yardımlardan en az bir defa yararlanmış olanların ikamet ettiği hanede bulunanlardan, Türkiye İş Kurumuna Kayıtlı işsizlerden olmak kaydı ile istihdam edilen sigortalıların, asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesi bir yıl boyunca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Yıllık ücretli izinlerde yeni dönem

4857 sayılı İş Kanunu’nda yapılan düzenleme ile yıllık ücretli izinler tarafların anlaşması ile  bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler halinde kullanılabilecek.

Bu sayede çalışanlar doya doya dinlenme fırsatı bulabilecekleri gibi, bazı durumlarda işlerini aksatmadan kısa süreli izinlerde kullanabilecekler.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu olan gençlere af geldi.

Tüm Türk vatandaşlarının GSS kapsamına alınması ile birlikte daha hayata atılmayan gençlerimiz bir anda kendilerini GSS prim borcu içinde buldular. 

Yapılan düzenleme ile GSS kapsamında olan gençlerin  25 yaşını doldurdukları güne kadar olan GSS prim borçlarının tahsilinden vazgeçildi.

GSS borcunu ödeyenlere ödedikleri ile kalacaklar, iade yok.

Torbadan bizim için çıkanlar şimdilik bunlar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test